Piosenki Queen – najpopularniejsze tytuły, które powinieneś znać

1. „We Will Rock You”

Niektóry uważają, że jest to najlepsza piosenka zespołu. Utwór został napisany przez Briana Maya i wylądował na albumie Queen News of the World (1977 rok). Znalazł się na liście najlepszych piosenek wszechczasów w magazynie Rolling Stone (330 pozycja). Piosenka wykorzystuje wyłącznie klaskanie oraz tupanie, a także rytmiczne uderzenia perkusji – no i wokal Freddiego. Dopiero pod koniec pojawia się solówka gitarowa w utworze. „We Wil Rock You” jest jednym z najlepszych singli na świecie, jakie kiedykolwiek powstały. Największe stacje radiowe do dnia dzisiejszego puszczają na okrągło tę piosenkę ze względu nie tylko na jej popularność, ale i doskonałość. Od czasu wydania tego hitu był on wielokrotnie remiksowany i samplowany.

Ciężko znaleźć dziś kogoś, kto nie zna „We Will Rock You”. Zwłaszcza, że utwór bardzo często puszczany jest również jako hymn sportowy przed różnymi igrzyskami czy zawodami. Była to najczęściej grana piosenka w sezonie 2008-2009 m.in. podczas National Football League (NFL).Co ciekawe, zespół Queen grał również alternatywną wersję tego utworu. Była ona szybsza i angażująca cały zespół. Queen używali jej do otwierania koncertów w późnych latach siedemdziesiątych, a także wczesnych latach osiemdziesiątych.

2. „Bohemian Rhapsody”

Lista najlepszych hitów nie byłaby kompletna bez tego utworu. „Bohemian Rhapsody” napisał Freddie Mercury, który utworzył ją specjalnie na album A Night at the Opera (1975 rok). Piosenka szybko wylądowała na szczycie brytyjskiej listy przebojów i utrzymywała się tam przez 9 tygodni, sprzedając się aż w milionie egzemplarzy (1976 rok). Jest to również jedyny hit w historii, który dwa razy był numerem jeden w Wielkiej Brytanii, będąc dziełem tego samego artysty.

Piosenka jest jedną z niewielu, które wybiły się z progresywnych utworów rockowych lat 70-tych. Utwór osiągnął ogromny sukces na skalę światową. W lutym 2021 zdobył ponad 1,2 mld wyświetleń na YouTube. „Bohemian Rhapsody” niepodważalnie stał się najpopularniejszą piosenką zespołu Queen i jest uważany za jeden z największych rockowych utworów wszechczasów.

3. „We Are The Champions”

Niektórzy uważają, że jest to najlepsza piosenka napisana przez Freddiego Mercury’ego. Mówi się o niej również, że to rozpoznawalny i ponadczasowy hymn rocka. Piosenka stała się nie mniej znana, niż najlepsze piosenki Prince’a. „We Are The Champions” osiągnął światowy sukces, stając się najbardziej chwytliwym utworem historii muzyki popularnej – a przynajmniej tak potwierdzają badania naukowe z 2011 roku. Piosenka jest wykorzystywana również jako hymn zwycięstwa podczas różnych zawodów sportowych. Była również utworem przewodnim Mistrzostw Świata FIFA w 1994 roku.

„We Will Rock You” oraz We Are The Champions” to dwa słynne tytuły piosenek Queen, które były najczęściej grane (jedna po drugiej) na zakończenie koncertów Queen. Zostały również wykorzystane, by zamknąć trasę Tribute w 1992 roku (koncerty upamiętniające muzyka). Teledysk do utworu „We Will Rock You” wyreżyserował Derek Burbridge, a Freddie Mercury wystąpił w nim w słynnym stroju Harlequina.

4. „Radio Ga Ga”

Piosenka została napisana przez perkusistę Rogera Taylora i pochodzi z 1984 roku. Singiel okazał się światowym sukcesem, zdobywając numer jeden w aż 19 krajach. „Radio Ga Ga” wylądowało również na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100. Queen wykonywał piosenkę na każdym koncercie, od momentu jej wydania.

TOP 10 największych hitów i najbardziej znanych piosenek zespołu Queen
Okładka singla „Radio Ga Ga” (1984 rok) - fot. domena publiczna

Teledysk do „Radio Ga Ga” wykorzystał materiał pochodzący z niemego filmu science fiction Metropolis z 1927 roku. Klip zespołu Queen został również nominowany do nagrody MTV Video Music Award w 1984 roku, za najlepszą reżyserię artystyczną. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z życiorysem Michaela Jacksona.

5. „I Want To Break Free”

Jest to utwór, który napisał basista zespołu (John Deacon). Piosenka nagrana została na album The Works (1984 rok). „I Want To Brak Free” chyba najbardziej znany jest z teledysku, do którego wszyscy członkowie zespołu byli poprzebierani w kobiece stroje i krzątali się po domu. Obejrzało go do lutego 2021 roku ponad 61 mln widzów na YouTube. Utwór do dnia dzisiejszego jest uważany za hymn walki z presją i otoczeniem.

Piosenka składa się z trzech zwrotek bez refrenu, ma też stosunkowo mało powtórzeń sekcji. Co ciekawe, nagrane były aż trzy wersje tej piosenki: albumowa, pojedyncza i rozszerzona. Singiel „I Want To Break Free” został bardzo dobrze przyjęty na całym świecie, z wyjątkiem Ameryki Północnej. Amerykańska publiczność nie zauważyła bowiem w klipie do piosenki nawiązania do opery mydlanej. Zinterpretowała przesłanie jako otwartą deklarację… transwestytyzmu Freddiego Merkurego.

Najlepsze przeboje Freddiego Mercury’ego. Piosenki Queen – lista TOP 10

6. „The Show Must Go On”

Utwory zespołu Queen znane są na całym świecie. Ich hity do dziś chętnie puszczane są w stacjach radiowych i wielu kanałach muzycznych w telewizji. „The Show Must Go On” został napisany na płytę Innueno (1992 rok). Stworzył go Freddie Mercury mimo świadomości, że koniec jego życia jest już blisko – zdiagnozowano bowiem u niego AIDS, z powodu którego muzyk zmarł zresztą w wieku 45 lat.

Kiedy zaprezentowano Freddiemu ostateczną wersje przed nagraniem pojawiły się wątpliwości, czy partie wokalne będą do wykonania przez wokalistę. Obawy spowodowane były słabym zdrowiem muzyka. Mercury wypił jednak trochę wódki przez nagraniem wokalu i powiedział, że da sobie radę. Piosenka na żywo została wykonana 20 kwietnia 1992 roku podczas trasy The Freddie Mercury Tribute Concert. Zaśpiewali ją wówczas pozostali trzej członkowie Queen. Towarzyszył im Elton John oraz Tony Iomii (gitarzysta Black Sabbath).

7. „Another One Bites The Duts”

Jest to kolejny utwór, który napisał basista zespołu Queen. Znalazł się na ósmym studyjnym albumie grupy The Game (1980 rok). Piosenka błyskawicznie została światowym hitem, zajmując pierwsze miejsce na liście przebojów US Billboard Hot 100 i pozostając tam przez kolejne trzy tygodnie. Uznawana jest za najlepiej sprzedający się singiel zespołu, ze sprzedażą ponad 7 milionów egzemplarzy. Piosenka zdobyła także nagrodę American Music Award za ulubiony rockowy singiel i nominację do nagrody Grammy za najlepszy występ rockowy. Piosenka jest bardzo często puszczana na różnego rodzaju imprezach sportowych.

Jednym z pierwszych odsłuchujących demo utworu był Michael Jackson. Król Popu był wielkim fanem zespołu i przyjacielem Freddiego Mercury’ego. Kiedy Queen zagrali „Another One Bites The Duts” Michaelowi ten powiedział, że muszą to puścić w radio – bo utwór szybko znajdzie się na szczycie list przebojów. Michael Jackson miał rację. Tak właśnie się stało.

8. „Who Wants To Live Forever”

Utwór jest szóstym z albumu A Kind of Magic (1986 rok). Został napisany przez gitarzystę Queen do ścieżki dźwiękowej filmu Highlander. Zespołowi towarzyszyła orkiestra, która podkreśliła niesamowity klimat utworu i wokal Freddiego. Piosenka znalazła się na 24 miejscu brytyjskiej listy przebojów. Podczas The Freddie Mercury Tribute Concert w 1992 roku wykonał ją na żywo Seal.

W wersji filmowej to Freddie Mercury wykonuje wszystkie główne wokale. Z kolei w wersji albumowej Brian May (wiodący gitarzysta) śpiewa główny wokal w pierwszej zwrotce – dopiero później wchodzi Freddie.

9. „Friends Will Be Friends”

Piosenka została napisana przez Freddiego Mercury’ego i Johna Deacona, lądując na albumie A Kind of Magic. Była to pierwsza i jedyna piosenka, która od czasu trasy koncertowej News of the World Tour w 1977 roku została zaśpiewana na zakończenie – dokładnie między utworem „We Will Rock You” a „We Are the Champions”. [2]

Teledysk do „Friends Will Be Friends” został wyreżyserowany przez DoRo i nakręcony na Wembley w maju 1986 roku. Queen zagrali wówczas tę piosenkę przed członkami swojego fanklubu. Na koniec występu Freddie odciął mikrofon i śpiewał razem ze swoimi fanami, pozwalając tłumowi prowadzić partię wokalną.

10. „I Want It All”

Piosenka brytyjskiego zespołu znalazła się na ich studyjnym albumie The Miracle (1989 rok). Utwór został napisany przez Briana Maya i zdobył trzecie miejsce na brytyjskiej liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Piosenka została zainspirowana zerwaniem Maya z jego pierwszą żoną (Christine Mullen). Freddie Mercury niestety nigdy nie wykonał tej piosenki na żywo, ponieważ zmarł w listopadzie 1991 roku z powodu powikłań choroby AIDS.

Według Johna Deacona „I Want It All” była to jedna z nielicznych piosenek, które zostały napisane zanim zespół wszedł do studia by nagrywać album. Istnieją też co najmniej trzy różne wersje tego hitu. Utwór jest ciężki, rockowy i z bardzo dosadnym przekazem. Porusza bowiem tematy związane z buntem, przez co do dziś motywuje ludzi do walki o własne cele.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Rick Sky: Życie Freddiego Mercury, Wydawnictwo Britannica Press, Poznań 1993
  2. Peter Hince: Queen. Nieznana historia, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019
  3. Brian May, Roger Taylor, Harry Doherty: Skarby Queen, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019
  4. Jones Lesley-Ann: Freddie Mercury. Biografia legendy, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2017
ikona podziel się Przekaż dalej