Popularne piosenki Elvisa Presleya – sprawdź największe przeboje króla

1. „Heartbreak Hotel” (1956 rok)

Utwór ten był głównym przebojem Elvisa Presleya, który tak naprawdę zmienił go w gwiazdę sceny muzycznej, rozpoznawalną i popularną do dziś. Piosenka została napisana przez nauczycielkę Mae Boren Axton i autora tekstów Tommy’ego Durdena. Napisali ją oni po usłyszeniu historii pewnego człowieka, który popełnił samobójstwo. Samotny mężczyzna wyskoczył z okna hotelu, pozostawiając po sobie list samobójczy.

„Heartbreak Hotel” był szóstym singlem wydanym w RCA (Radio Corporation of America) przez Elvisa Presleya. Z utworem tym, artysta wystąpił podczas swojego pierwszego ogólnokrajowego występu telewizyjnego (styczeń 1956 roku) w programie Stage Show CBS. Piosenka stała się numerem 1 zarówno na listach przebojów muzyki pop, jak i country. Utwór utrzymał się aż osiem kolejnych tygodni na szczycie listy przebojów i stał się najlepiej sprzedającą piosenką 1956 roku. Był to pierwszy ogólnokrajowy hit Elvisa Presleya.

2. „Blue Suede Shoes” (1956 rok)

Utwór został po raz pierwszy napisany i nagrany przez innego artystę z wytwórni Sun Records, Carla Perkinsa. W latach 50-tych nagrywanie coverów znanych hitów było jednak bardzo popularne. Tak więc, Elvis Presley nagrał swoją wersję „Blue Suede Shoes”, jako jedną ze swoich pierwszych piosenek dla RCA. Aby nie konkurować z hitem Carla Perkinsa, Elvis Presley zażądał od RCA wstrzymania wydania jego coveru jako singla. Piosenka Presleya ukazała się zatem dopiero dziewięć miesięcy po oryginale Carla Perkinsa, osiągając 20 miejsce na liście przebojów.

Co ciekawe, główną inspiracją dla Carla Perkinsa do napisania utworu naprawdę były tytułowe… buty z niebieskiego zamszu.

3. „Hound Dog” (1956 rok)

Utwór został napisany przez legendarny popowy zespół – Jerry’ego Leibera i Mike’a Stollera. Po raz pierwszy, „Hound Dog” nagrała wokalistka bluesowa, Big Mama Thornton (1952 rok). Zajęła nią na aż siedem tygodni szczyt listy najlepszych utworów R&B. Co ciekawe, ponad dziesięciu różnych artystów nagrywało „Hound Dog” przed Elvisem Presleyem – jednak, to właśnie jego wersja stała się najbardziej popularna na świecie.

W trakcie wykonywania na żywo piosenki w programie The Milton Berle Show, Presley nieco podkoloryzował tempo utworu, przez co spotkał się z dość mieszanymi uczuciami fanów i dużym przerażeniem krytyków muzycznych. Ostatecznie, „Hound Dog” zadebiutował na 2 miejscu listy przebojów w USA.

4. „Love Me Tender” (1956 rok)

Słynny Utwór „Love Me Tender” napisany został przez samego wokalistę oraz Kena Darby’ego. Elvis Presley nagrał ją jako tytułową piosenkę do swojego pierwszego filmu o tym samym tytule. Wykonał utwór na żywo w programie Ed Sullivan Show, niecały miesiąc przed oficjalną premierą. Tym samym, wygenerował zamówienia na singiel w liczbie ok. miliona egzemplarzy.

Piosenka o miłości trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów i pozostała tam przez następne dwa tygodnie (listopad 1956 roku). Zaś teksty i cytaty ze słynnej ballady potrafi zanucić dziś niemal każdy – nawet ten, kto mało wnika w twórczość króla rock’n’rolla.

5. „All Shook Up” (1957 rok)

Utwór stał się drugim dużym singlem Elvisa Presleya, napisanym przez Otisa Blackwella. Podobno Otis Blackwell napisał go w Shalimar Music w 1956 roku zaraz po tym, jak jeden z właścicieli potrząsnął butelką Pepsi i zasugerował napisanie piosenki wokół frazy „wszystko wstrząsnęło” („all shook up”).

Podobnie, jak inne piosenki Elvisa Presleya, „All Shook Up” był wielkim hitem na listach przebojów pop, country i R&B. Spędził osiem tygodni na pierwszym miejscu listy U.S. Pop Chart, 13 kwietnia 1957 roku zdobywając na niej 1 miejsce.

Najbardziej znane piosenki Elvisa Presleya. Czy znasz wszystkie utwory?

6. „Jailhouse Rock” (1957 rok)

Piosenka ta była drugim wielkim hitem Elvisa Presleya, napisanym przez zespół Leiber & Stoller. Artyści napisali ją na rzecz filmu o tym samym tytule. Leiber i Stoller pragnęli, by „Jailhouse Rock” był żartobliwym utworem. Zamiast tej wizji, Elvis Presley wolał zrobić zupełnie coś innego. Nagrał piosenkę jako prostą, wpasowującą się w rytm rock’n’rolla.

„Jailhouse Rock” spędził aż siedem tygodni na szczycie listy przebojów w USA. W Wielkiej Brytanii brylował dodatkowo w 2005 roku, kiedy to wydano utwór ponownie. Na brytyjskiej liście przebojów piosenka królowała jako singiel przez 1 tydzień, bijąc na głowę najpopularniejsze ówczesne hity.

7. „Can't Help Falling In Love” (1961 rok)

Jest to słynna ballada rockowa muzyka. Napisali ją George David Weiss, Luigi Creator i Hugo Peretti.  Utworu po raz pierwszy użyto w filmie, gdzie zresztą Presley zagrał, o tytule Blue Hawaiii. Melodia wzorowana była na „Plaisir d’amour”, francuskiej pieśni miłosnej napisanej w latach osiemdziesiątych XVIII wieku.

„Can’t Help Falling In Love” jednym z największych hitów Elvisa Presleya, do dziś rozbrzmiewając w rozgłośniach radiowych. Piosenka znalazła się na szczycie listy przebojów w 1993 roku – jednak, wykonywana już przez zupełnie innych artystów, mianowicie brytyjską grupę reggae UB40.

8. „Return To Sender” (1962 rok)

To kolejny hit Elvisa Presleya, napisany przez Otisa Blackwella. Tym razem jednak, pisarza wspomógł autor innych przebojów, Winfield Scott. „Return To Sender” opowiada historię mężczyzny, który nieustannie próbuje wysłać list do byłej dziewczyny nie wierząc, że ich związek się skończył.

Elvis Presley na czarno-białym zdjęciu na szczycie kariery, a także najlepsze piosenki Elvisa Presleya, ich tytuły oraz daty
Najbardziej znane piosenki Elvisa Presleya TOP10, czyli daty, tytuły, płyty, wydania, ciekawostki i najbardziej znane covery - fot. domena publiczna

Utwór ten zajął zaszczytne pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów w 1962 roku. W tym samym roku, była to także pierwsza… świąteczna pozycja na irlandzkiej liście singli.

9. „A Little Less Conversation” (1968 rok)

Elvis Presley nagrał „A Little Less Conversation” w 1968 roku jako ścieżkę dźwiękową do swojego filmu, Live a Little, Love a Little. Utwór stał się jednak dość słabym hitem, osiągając dopiero 69 miejsce na amerykańskiej liście przebojów.

Największe uznanie piosenka uzyskała dopiero wiele lat później. Holenderski DJ, Junkie XL, zremiksował go i odniósł światowy sukces w 2002 roku. Zajął pierwsze dzięki temu pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, ale też wielu innych krajach, docierając do pierwszej trzydziestki przebojów radiowych w USA.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

10. „In The Ghetto” (1969 rok)

Autorem tekstu piosenki jest Mac Davis. Utwór został wydany dokładnie 14 kwietnia 1969 roku. „In The Ghetto” stał się pierwszym topowym hitem popowym Elvisa Presleya. Tekst dotyczy młodzieńca, który mieszka w Chicago w gettcie, wchodząc w konflikt z prawem. W związku z tym, że zbyt mocno wmieszał się w politykę, ktoś go zastrzelił i zabił.

Co ciekawe, córka króla rock’n’rolla, Lisa Marie Presley, nagrała utwór „In The Ghetto” jako cyfrowo utworzony duet z ojcem (2007 rok), aby zebrać fundusze dla Fundacji Presleya.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Leszek C. Strzeszewski: Elvis, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1986
  2. Jerry Hopkins: Elvis. Król Rock’n’Rolla, Wydawnictwo Dolnośląskie, Warszawa 2013
  3. Mariusz Ogiegło: Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz, Wydawnictwo Kaligrafia, Warszawa 2016
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny