Piosenki Prince’a – najbardziej znane utwory, dyskografia, życiorys i kariera

1. „When Doves Cry”

Prince Rogers Nelson, którego pseudonim artystyczny to po prostu Prince, urodził się w Minneapolis (data urodzenia 7 czerwca 1958). Śmierć artysty miała miejsce dnia 21 kwietnia 2016 roku. Można powiedzieć, że muzyk miał dzieciństwo podobne, jak dzieciństwo Michaela Jacksona – zwłaszcza jeżeli chodzi o stosunki z ojczymem, gdy rodzice Prince’a rozstali się. Nieciekawa relacja z ojczymem zmusiła Prince’a do ucieczki z domu, więc muzyk został później adoptowany. Wówczas nie miał on pojęcia, jak ogromna czeka go sława – współpraca z innymi artystami, kolejne single, międzynarodowa kariera i chwała po dzień dzisiejszy. Pseudonim króla muzyki rozrywkowej kojarzy dziś przecież większość ludzi na świecie.

Utwór „When Doves Cry” jest głównym singlem szóstego albumy studyjnego muzyka, Purple Rain (1984 rok). Piosenka ponoć była inspirowana postacią Susan Moonsie z Vanity 6. Hit wokalisty uplasował się jako pierwszy na liście Billboard Hot 100 i był najlepiej sprzedającym się singlem tego roku. Płyta zyskała miano platynowej. Do utworu nakręcono również klip, który miał premierę w MTV. Teledysk okazał się kontrowersyjny, zwłaszcza że dosadnie eksponowany w nim jest charakter seksualny wideo (Prince np. leżący nago w wannie). „When Doves Cry” zajęło 52 miejsce na liście 500 najlepszych utworów wszechczasów magazynu Rolling Stone. Acclaimed Music (strona klasyfikująca muzykę i tworząca rankingi TOP utworów świata) uważa, że piosenka jest jedną z najbardziej znanych w historii muzyki popularnej. Książę Popu skomponował utwór oraz sam go napisał, utrzymując ją w tonacji a-moll.

2. „Purple Rain”

Jest to piosenka, którą muzyk wykonał razem z zespołem The Revolution. To tytułowy utwór albumu z 1984 roku o tej samej nazwie. Piosenka jest słynną balladą, która łączy w sobie mieszankę różnych styli. „Purple Rain” zajął drugie miejsce na liście Billboard Hot 100. Stał się też numerem jeden w Belgii i Holandii oraz zdobył platynę Recording Industry Association of America (RIAA). Piosenka do dziś uważana za jedną z najbardziej charakterystycznych utworów Prince’a. „Purple Rain” zajmuje 144 miejsce na liście 500 najlepszych utworów wszechczasów magazynu Rolling Stone.

Purpurowy deszcz w utworze ma odniesienia do końca świata i bycia z osobą, którą się kocha. Piosenkarz zadedykował piosenkę swojemu ojcu, a nie byłej dziewczynie. „Purple Rain” był podstawą wszystkich występów Prince’a na żywo. Wokalista wykonywał ją niemal na każdej trasie koncertowej od 1984 roku. Była to również ostatnia piosenka, którą Prince zaśpiewał na żywo w Atlancie – dokładnie na tydzień przed śmiercią.

3. „Gett Off”

Prince napisał ten utwór, a także sam go skomponował. Piosenka wylądowała na jego trzynastym albumie, Diamonds and Pearls (1991 rok). W nagraniu towarzyszył mu zespół New Power Generations. Piosenka stała się hitem zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii. „Gett Off” był siódmą i ostatnią piosenką artysty, która osiągnęła numer jeden na liście Billboard Dance Club Songs.

Do utworu powstał również teledysk, który wyreżyserował Randee St. Nicholas. Piosenka doskonale oddaje klimat lat 90-tych, łącząc rock, hip-hop i elementy r&B. Pierwotnie piosenka trafiła do nocnych klubów w 33 urodziny Prince’a. Jednak kawałek przyjął się tak dobrze, że wylądował ostatecznie na płycie wokalisty. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 piosenek Michaela Jacksona.

4. „Kiss”

Prince również sam wyprodukował, skomponował i napisał ten utwór. Jest on głównym singlem ósmego albumu Prince’a i zespołu The Revolution, Parade (1986 rok). Singiel uzyskał status złotej płyty przez RIAA w 1986 roku, kiedy to sprzedaż dosięgła 1 miliona egzemplarzy. „Kiss” zachowuje funkowe brzmienie, które do dziś potrafi największego lenia zerwać z kanapy. Dzięki piosence Prince zdobył nagrodę Grammy za najlepszy występ R&B. Piosenka stała się podstawą na koncertach Prince’a i zazwyczaj śpiewana była częściowo przez publiczność.

Klip do „Kiss” wyreżyserowała Rebecca Blake. Prince pojawia się w nim w krótkim topie i skórzanej kurtce. Następnie już bez kurtki wykonuje choreografię taneczną na sali. Towarzyszy mu tancerka Monique Mannen oraz Wendy Melvoin z The Revolution, która siedzi na krześle i gra na gitarze.

5. „Cream”

To kolejny utwór muzyka z New Power Generation, pochodzący z albumu Diamonds and Pearls. Prince żartował, że napisał ją podczas patrzenia na siebie w lustrze. „Cream” był piątym i ostatnim singlem Prince’a, który zajął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100.

W Stanach Zjednoczonych utwór ten przez dwa tygodnie zajmował pierwsze miejsce listy Billboard. Utwór znalazł się również w pierwszej dwudziestce najlepszych piosenek w Wielkiej Brytanii i w pierwszej dziesiątce m.in. w Australii i Nowej Zelandii. Teledysk nakręciła Rebecca Blake. Do lutego 2021 teledysk ten obejrzało ponad 8,5 mln widzów na YouTube.

Najbardziej znane piosenki Prince’a – TOP 10 utworów Księcia Popu

6. „Love Song”

Utwór jest wynikiem współpracy Prince’a i Madonny. Napisany i nagrany został na czwarty album studyjny Madonny Like a Prayer, a wokaliści podczas nagrywania piosenki nie byli razem w studiu w tym samym czasie. Artyści napisali utwór razem jednak na odległość, ponieważ Prince nie mógł wówczas wyjechać z Minneapolis.

Prince nagrał swoje fragmenty 13 marca 1988 roku w Paisley Park. Następnie wysłał taśmy do Madonny przebywającej w Kalifornii. Madonna dograła swoje partie i wprowadziła zmiany latem oraz jesienią, a następnie odesłała taśmy z powrotem do Paisley Park. Utwór jest jednym z bardziej eksperymentalnych utworów Madonny. Dużo ludzi wciąż jednak myśli, że piosenka znajduje się na jednym z albumów Księcia Popu.

7. „I Wanna Be Your Lover”

Piosenka wydana została 24 sierpnia 1979 roku jako główny singiel drugiego albumu Prince’a, o nazwie Prince. Utwór był tak naprawdę pierwszym dużym hitem wokalisty w Stanach Zjednoczonych, zajmując 11 miejsce na liście Billboard Hot 100 w 1980 roku i utrzymując się tam przez dwa tygodnie., „I Wanna Be Your Lover” został napisany po tym, jak Warner Bros poprosił Prince’a o kontynuację debiutanckiego albumu For You.

W utworze Prince wyznaje miłość do kobiety. Śpiewa o tym, że traktowałby ją lepiej niż inni mężczyźni. W utworze jest zły na to, że jego wymarzona kobieta traktuje go jak dziecko. Prince próbował promować swój utwór koncertami w Londynie, jednak musiał je później odwołać z powodu słabej frekwencji. Dopiero singiel „Purple Rain” sprawił, że wokalista odniósł ogromny sukces w Europie.

8. „Sexy MF”

To kolejna piosenka Prince’a i New Power Generation, tym razem z ich wspólnego albumu Love Symbol (1992 rok). Refren jest bardzo kontrowersyjny ze względu na pojawiające się w nim słowa „You sexy motherfucker”. Dla radia została nagrana zatem złagodzona wersja tego utworu.

TOP 10 piosenek Prince krok po kroku, czyli największe hity, które najczęściej można znaleźć w radiu
Gitara Prince’a w Smithsonian Institution Building (Waszyngton) - fot. domena publiczna

„Sexy MF” nagrano w Paisley Park, a sam utwór jest połączeniem funku z muzyką r&b. Piosenka została zbudowana na dźwiękach basu, gitary oraz perkusji. Piosenkę wydano w ocenzurowanej wersji w USA – tam zadebiutowała jednak dopiero na 66 miejscu na listy Hot 100. W Wielkiej Brytanii piosenka przyjęła się znacznie lepiej, zajmując czwarte miejsce listy przebojów.

9. „The Most Beautiful Girl In The World”

To główny singiel z EP-ki The Beautiful Experience Prince’a z 1994. Piosenka została wydana przez NPG Records oraz Edel Music. Od 1995 roku toczy się jednak długotrwały spór dotyczący praw autorskich. Sąd we Włoszech orzekł bowiem, że Prince dokonał plagiatu piosenki.

Ballada jest swego rodzaju serenadą do najpiękniejszej kobiety na świecie, czyli jego przyszłej narzeczonej (Mayte Garcia). Piosenka została zagrana podczas wyborów Miss USA w 1994 roku. Utwór stał się światowym hitem i pokrył złotem dzięki RIAA, sprzedając się w 700 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych.

Materiały sponsorowane
Najczęściej kupowane czytniki e-booków

Chcesz kupić sprawdzony czytnik e-booków i zastanawiasz się jaki model wybrać? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

10. „Batdance”

Piosenka Prince’a pochodzi ze ścieżki dźwiękowej Batmana z 1989 roku. Dzięki popularności filmu utwór długo był numer jeden w Stanach Zjednoczonych, stając się czwartym singlem Prince’a, ale też jego kolejnym hitem po piosence „Kiss”. Utwór określany jest jako chaotyczny, lawirujący pomiędzy funky a groove. Niektórzy mówią, że jest zbiorem wielu muzycznych pomysłów Prince’a z tamtego okresu.

Teledysk do piosenki został wyreżyserowany przez Alberta Magnoli. Prince pojawia się w nim z pomalowaną twarzą – z jednej strony jak Joker (odzwierciedlając zło), a z drugiej jak Batman (odzwierciedlając dobra). W listopadzie 2013 roku do sieci wyciekła niewydana mieszanka „Batdance”, w której znalazł się rap Big Daddy Kane’a. Remiks wykonał John Luongo, który potwierdził istnienie utworu. Warner Bros ponoć go nie polubiło, dlatego utwór z rapem Kane’a dopiero niedawno ujrzał światło dzienne.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Piepenbring Dan: Prince. The Beautiful Ones. Niedokończona autobiografia, Wydawnictwo OsnoVa, Warszawa 2020
  2. Garcia Mayte: The Most Beautiful. Moje życie z Prince’em, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2018
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny