Vito Corleone – zagmatwana historia słynnego Ojca Chrzestnego
"Ojciec Chrzestny" Vito don Corleone to fikcyjny bohater powieści Mario Puzo, a także filmu o tytule „Ojciec Chrzestny”. Kim był najsłynniejszy mafioso na świecie? Jakie morderstwa popełniła włoska mafia? Z jakich członków składała się rodzina Don Corleone i jakie funkcje pełniły poszczególne osoby? Poznaj życiorys włoskiego gangstera i dowiedz się, czy taka postać faktycznie istniała w historii Włoch.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przestępcach.
Don Vito Corleone – życiorys najgroźniejszego mafioso wszechczasów
Skąd pochodził Vito Don Corleone? Data urodzenia i smutne dzieciństwo
Fikcyjny bohater urodził się jako Vito Antolini w sycylijskiej wiosce Corleone (Włochy). Data urodzenia mężczyzny to 7 grudzień 1981 rok. Kiedy Vito miał niecałe 10 lat, miejscowy wódz mafii (Don Ciccio) zamordował ojca chłopaka (Antonio), a także jego brata (Paolo) – który chciał pomścić śmierć taty. Vito został ostatnim celem do zgładzenia przez lokalną mafię. Matka chłopca poprosiła jednak Don Ciccio o to, by go oszczędzić. Podczas szarpaniny z gangsterem matka młodego Vito przyłożyła nóż do gardła Ciccio, pozwalając synowi uciec. Gangsterzy zabili kobietę. Przyjaciele rodziny zabrali Vito z Sycylii, umieszczając go na statku z imigrantami podróżującymi do Ameryki. Urzędnicy imigracyjni Ellis Island zmienili nazwisko chłopca na Corleone – od nazwy sycylijskiej wioski, skąd pochodził chłopiec.
Vito został następnie przyjęty przez rodzinę Abbandandów – dalekich krewnych młodego Corleone. Chłopiec dorastał u ich boku. Najbliższy był mu syn Abbandandów, Genco – był dla niego jak brat, przez co Corleone mianował go później swoją „prawą ręką”. Vito uczciwie zarabiał na życie w sklepie spożywczym rodziny Abbandonów. Został później zwolniony gdyż Don Fanucci (lokalny mafioso) zażądał, aby sklep spożywczy zatrudnił jego siostrzeńca. Don Corleone niedługo po tym zaprzyjaźnił się z Peterem Clemenzą i Salvatore Tessio. To oni uczyli go, jak przetrwać – wykonując różne nielegalne przysługi.
Fanucci dowiedział się o czarnych interesach Vito i zaczął sttraszyć trójkę chłopaków policją. Vito obmyślił więc plan zabicia Fanucciego. Podczas festiwalu w Saint Rocco, Don Corleone wytropił Fanucciego z dachu jednego z domów. Skakał z jednego budynku na drugi w celu prześledzenia wroga, podczas gdy Fanucci wracał do swojego mieszkania. Vito wszedł za nim do budynku i zabił Fanucciego, kilkukrotnie strzelając do mężczyzny. Niedługo po tym wydarzeniu Vito przejął całą okolicę. Tak zaczęła się historia gangstera, która poruszyła całe Włochy.
Rodzina, mafia i nielegalne interesy Vito Corleone
Włoski Don Corleone zaczął być popularny niemal tak, jak kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar. Vito zaczął budować swoją potęgę pod przykrywką fikcyjnej firmy Genco Pura Olive Oil Company – teoretycznie zajmującą się importem oliwy z oliwek. W końcu stała się to największa w kraju firma importująca oliwę z oliwek – będąca jednocześnie głównym frontem prawnym dla zorganizowanej przestępczości. Vito Don Corleone stał się bogatym człowiekiem, którego wszyscy zaczęli się obawiali.
W 1923 roku Vito Corleone wrócił na Sycylię, po raz pierwszy od czasu ucieczki z Włoch. Przez cały czas mordował ludzi Don Ciccio, którzy zabili jego rodzinę. Udało mu się nawet zorganizować spotkanie z samym Don Ciccio, podczas którego zabił go nożem. W ten sposób pomścił swoją rodzinę. Na początku lat trzydziestych Don Corleone założył swoją własną mafijną rodzinę, będącą najpotężniejszą w całym kraju. Genco został jego prawą ręką, a Clemenza i Tessio tzw. capo. Warto w tym momencie napomknąć, kto należał do najbliższej rodziny Don Corleone.
- Vito Corleone – ojciec rodziny (w filmie „Ojciec Chrzestny” zagrał go najpierw Marlon Brando, a później Robert De Niro – warto dodać, że zarówno Marlon Brando, jak i Robert De Niro zdobyli Nagrody Akademii jako jedyni w historii, za zagranie tej samej postaci).
- Carmella Corleone – matka rodziny
- Michael Corleone – najmłodszy syn
- Federico Corleone (Fredo) – średni syn
- Santino Corleone (Sonny) – najstarszy syn
- Constanzia Corleone-Rizzi – jedyna córka
- Tom Hagen – przybrany syn (prawa ręka Michaela)
Do mafijnej rodziny należały również dzieci Michaela i Toma, a także małżonkowie i dzieci chrzestne. Rodzina gromadziła swoje zyski nie tylko z hazardu czy prostytucji, ale i z „opłat za protekcję” – czyli udzielania pomocy różnym osobom. Za sprawą potęgi na wielu frontach rodziny Vito Don Corleone, podległa włoskiej mafii była również skorumpowana policja oraz ważne osobistości w całym państwie.
Sonny (najstarszy syn Vito) wkrótce został capo – pierwszym spadkobiercą Vito Corleone. Fredo uważany był bowiem za mało odpowiedzialnego, aby zajmować się biznesem rodzinnym. Vito nie potrafił dogadać się ze swoim najmłodszym synem, Michaelem – jako jedyny nie chciał on bowiem mieć nic wspólnego z rodzinnym biznesem. Michael zaciągnął się do walki w II wojnie światowej, wbrew woli swojego ojca. Kiedy Michael został ranny w walce, Vito Corleone za jego plecami postanowił honorowo zwolnić syna i odesłać go do USA. Właśnie tam przeniósł bowiem swoją całą rodzinę, przeprowadzając się do Long Beach w Nowym Jorku. Genco nadal służył jako najbardziej zaufany doradca Vito, jednak później choroba uniemożliwiła mu dalszą pracę dla Ojca Chrzestnego. Miejsce Genco wkrótce zajął Tom Hagen.
Morderstwa i śmierć, czyli Vito Corleone i jego życie na krawędzi
Co działo się dalej z rodziną Corleone? Próba zabójstwa Ojca Chrzestnego
W 1945 roku Virgil Sollozzo, znany głównie jako król heroiny, przybył do Nowego Jorku. Poprosił wówczas Vito, by zaczął z nim współpracować przy handlowaniu narkotykami i transportowaniu ich za granicę. Corleone odmówił wierząc, że przez taką współpracę mogą odwrócić się od niego politycy i sędziowie. Handel narkotykami w tamtych czasach bardzo wzrósł na popularności, czego zresztą dowiódł później Pablo Escobar – bogacąc się na przemycaniu kokainy do USA oraz innych krajów. Vito nie chciał jednak słyszeć o handlowaniu narkotykami i przewożeniu ich celem wzbogacenia się.
W czasie Bożego Narodzenia Vito Corleone, po zrobieniu zakupów na targu, przechodził przez ulicę w stronę swojego auta. Czekali na niego już jednak przyczajeni zabójcy Sollozza, który w odwecie za odmowę współpracy postanowił zabić Ojca Chrzestnego. Vito rzucił się w stronę samochodu, ale zabójcy zdążyli postrzelić go aż pięć razy. Don Corleone przeżył, lecz Solozzo próbował zabić go później w szpitalu. Skorumpowany szef policji (McCluskey) dostał pieniądze od mafiozo, by ten usunął ochroniarzy Vito, pozostawiając go bezbronnego w szpitalnej sali. Najmłodszy syn Corleone przybył jednak chwilę przed atakiem i przeniósł tatę w inne miejsce.
Corleone powoli wracał do zdrowia, a Sonny nadal pełnił obowiązki ojca. Michael mając świadomość, że przez Sollozzo jego ojciec nigdy nie będzie bezpieczny, postanowił razem z Sonnym zamordować wroga. Kompletnie zmienił się zatem dotychczasowy stosunek Michaela do rodziny Corleone i jej „brudnych interesów”. Uknuli z bratem, że pozbędą się również McCluskey’a. Michael zwabił obu mężczyzn do restauracji na Bronksie, a następnie zastrzelił ich w łazience. Michael uciekł później na Sycylię, a Sonny rozpętał wojnę Pięciu Rodzin – największych mafijnych rodzin w Nowym Jorku. Niedługo po tych wydarzeniach Sonny został zabity, zaś Vito Corleone wrócił do dowodzenia swoją mafijną rodziną i doprowadził do pokojowego porozumienia między mafiami. Michael wrócił do USA, by zostać spadkobiercą swojego ojca i jego prawą ręką. Kiedy Corleone przeszedł na emeryturę, Michael go zastąpił. Mimo bronienia się przed ścieżką taką, jaką podążał jego ojciec i cała rodzina Corleone, Michael robił później… dokładnie to samo.
"Ojciec chrzestny" - śmierć Vito Don Corleone – czy mafioso naprawdę istniał?
25 czerwca 1955 roku Vito Corleone bawił się w ogrodzie ze swoim wnukiem, Anthonym (syn Michaela). Wokół świeciło słońce, była piękna pogoda. W pewnym momencie Corleone doznał zawału serca i upadł na ziemię. Umarł, mając wokół siebie najbliższych. Był szczęśliwy, że umiera pośród wszystkich tych, którzy szczerze go kochali.
Postać Vito Don Corleone przedstawiana jest w filmie Ojciec Chrzestny jako wojownik sprawiedliwości – w szczególności na początku mafijnej kariery Vito. Później jawi się w produkcji kinowej jako mentor dla swoich zastępców i synów, przekazujący im mądrość życiową oraz doświadczenie.
Warto dodać, że historia Vito Don Corleone oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Lub raczej na złożeniu w jedną aż trzech postaci – Carla Gambino, Josepha Bonnani’ego i Franka Costello. Byli oni prawdziwymi szefami nowojorskiej mafii (druga połowa XX wieku), którzy zainspirowali Mario Puzo do utworzenia postaci włoskiego gangstera.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- La Licata Francesco, Ciancimino Massimo: Don Vito. Prawdziwa historia życia głowy rodu Corleone, Warszawa 20192
- Puzo Mario: Ojciec Chrzestny, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019
- Petra Reski: Mafia, Wydawnictwo Bellona, Kraków 2017