Edward VIII i Wallis Simpson – miłość aż do grobowej deski

Zanim Edward VIII poznał Wallis Simpson…

Edward VIII Windsor nigdy nie przepadał za światem dworskich obyczajów. Nie interesowała go władza i sztywne zasady ustalone przez monarchię. Zamiast twardych reguł wolał się bawić i korzystać z życia. Edward VIII dość wcześnie zaczął więc swoje miłosne podboje. Jako że był niezwykle przystojny, nie mógł odpędzić się od kochanek. Brytyjczycy uwielbiali Edwarda VIII za bycie autentycznym i sprzeciwianie się Koronie. Właśnie przez to Edward VIII stał się wręcz celebrytą, o którym w Wielkiej Brytanii każdego dnia było coraz głośniej. Z czasem sława Edwarda VIII wyszła poza teren Wielkiej Brytanii i o mężczyźnie zaczęło się robić głośno również we Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Warto dodać, że ojciec Edwarda VIII i Jerzego VI (młodszego brata Edwarda) miał wobec swoich synów bardzo twardą rękę. Może nie stosował wobec nich przemocy fizycznej, ale nie był też dla nich specjalnie łagodny. Traktował potomków wyłącznie jako swoich następców i przygotowywał do objęcia tronu, gdy już umrze. Edward VIII nigdy jednak nie zraził się do „zwykłego” życia przez swojego ojca i jego zasady. Cały czas próbował wyciągać z życia tyle, ile się da. Kobiety uwielbiały szarmanckiego księcia, a on kochał ich towarzystwo. Edward VIII nie stronił od alkoholu i lubił tańczyć. Lud go uwielbiał, jednak wszyscy wiedzieli też, że Edward VIII ze swoim lekkim podejściem do życia nie będzie dobrym kandydatem na króla. W 1918 roku udało się Edwardowi poznać niejaką Winifredę Dudley Ward. Monarchia odetchnęła z ulgą, mając nadzieję, że Edward VIII się ustatkuje, a na dworze królewskim zapanuje spokój. Jakże bardzo dalecy byli od prawdy.

Edward VIII zakochuje się w Wallis Simpson

Edward VIII w wieku 36 lat otrzymał własną rezydencję w Fort Belvedere (Berkshire). Zaczął tam organizować huczne przyjęcia, w których trakcie alkohol lał się strumieniami. Księcia tłumnie odwiedzały kochanki, które umilały mu towarzystwo w eleganckiej willi. Pewnego dnia na jednej z imprez pojawiła się dwukrotna rozwódka, Wallis Simpson – jej mąż był bowiem systematycznie zapraszany do rezydencji Edwarda VIII. Mimo że Wallis była w związku, coraz chętniej odwiedzała księcia, który wpadł w jej oko. Edward VIII zakochał się z kolei w Wallis Simpson bez pamięci. Kobieta zaintrygowała go od pierwszego momentu. O romansie dwojga wiedział dwór i rząd, a nawet parlament. Nikt nie brał jednak tego romansu na poważnie, uważając, że to po prostu kolejny wybryk rozrywkowego księcia. Pewnego dnia Edward VIII przyznał się jednak publicznie, że kocha Wallis Simpson i chce, aby została jego żoną.

Wielka Brytania w jednym momencie całkowicie zamarła. Edward VIII rzeczywiście tak bardzo zakochał się w Wallis Simpson, że malował swojej ukochanej nawet … paznokcie u stóp. Ku przerażeniu dworu królewskiego nie dość, że Simpson była Amerykanką, to w dodatku podwójną rozwódką. Monarchii groziło całkowite zniszczenie. Pikanterii całej historii dodawał fakt, iż powątpiewano, czy Wallis Simpson na pewno była… kobietą. Była wysoka i bardzo chuda, a także miała szerokie jak mężczyzna ramiona. Rysy twarzy Wallis były ostre, a brak biustu sprawiał, że cały czas porównywano ją do mężczyzny. Simpson w dodatku uwielbiała dominować, co w ówczesnych czasach nie było charakterystyczne dla kobiet. Czy w tych plotkach było ziarenko prawdy? Okazuje się, że Wallis Simpson prawdopodobnie chorowała na zespół niewrażliwości na androgeny. Mutacja genów spowodowała więc u niej wrodzone zaburzenie rozwoju płciowego.

Właśnie tak wyglądała prawdziwa miłość – Edward VIII i Wallis Simpson

Tron albo miłość

20 stycznia 1936 roku zmarł ojciec Edwarda VIII, król Jerzy V. Jako starszy z braci, Edward VIII musiał zastąpić króla i przejąć koronę. Jednak nad Edwardem oraz jego życiem i związkiem wciąż debatowała głośno cała Wielka Brytania. Romans z Wallis Simpson nie schodził z ust Brytyjczyków. Pisano o Wallis, że jest dwukrotną rozwódką i w dodatku możliwe, że nie kobietą. Kościół nie uznawał związku Edwarda VIII z Wallis Simpson. Okazało się też, że Edward VIII i Wallis Simpson sympatyzowali z… Hitlerem. Tego już było zbyt wiele. Monarchia załamała ręce. Społeczeństwo zaczęło wątpić, iż Edward VIII da sobie radę jako król Wielkiej Brytanii.

Wallis Simpson i jej życiorys, czyli daty, małżeństwa, romans i związek z królem Edwardem VIII, znaczenie w historii Wielkiej Brytani
Wallis Simpson z Edwardem VIII w Austrii (1935) - fot. domena publiczna

Edward VIII w końcu postanowił położyć kres wszystkim plotkom, które rozsiewano na temat jego wybranki. Posprzeczał się z premierem, który nie godził się na małżeństwo Edwarda VIII z Simpson. Mimo że premier groził dymisją rządu, Edward VIII nieugięcie walczył o swoją miłość. Próbował negocjować, jednak na darmo. Wreszcie przyszedł moment, w którym Edward VIII musiał podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu – albo siada na tronie i rządzi Wielką Brytanią, albo odchodzi do swojej kochanki. Dla Edwarda VIII wybór był oczywisty. Postawił na życie u boku ukochanej Wallis Simpson. 11 grudnia 1936 roku Edward VIII zrezygnował z korony. Sprawdź także ten artykuł o Rodzinie Królewskiej i jej tajemnicach.

Tak skończyła się miłosna historia Edwarda VIII z Wallis Simpson

Edward VIII ostatecznie ożenił się z Wallis Simpson i nigdy nie pożałował swojej decyzji. Rodzina królewska nie stawiła się jednak na jego ślubie, co bardzo zabolało Edwarda. Mało tego, skazano księcia Windsoru wraz z żoną na wygnanie z ojczyzny. Jerzy VI, który objął koronę po odejściu brata, nie zezwolił na powrót księcia Windsoru do Wielkiej Brytanii. Małżeństwo musiało pozostać więc we Francji do końca swoich dni. W 1971 roku okazało się, że książę Windsoru jest poważnie chory. Wykryto u niego raka krtani tak bardzo zaawansowanego, iż operacja była już kompletnie bez sensu. Edward VIII zmarł w ramionach ukochanej Wallis w maju 1972 roku. Simpson umarła z kolei czternaście lat później, mając 90 lat. Wallis Simpson spoczęła na cmentarzu w Windsorze, tuż obok swojego męża.

Bez cienia wątpliwości, romans Wallis Simpson z Edwardem VIII był jednym z najgłośniejszych romansów wszechczasów. Relacja, która ich łączyła, nie zdarza się zbyt często. Parę połączyła miłość silniejsza niż władza. Edward VIII rzucił dla Wallis wszystko, co miał. Warto zastanowić się jednak nad jeszcze jedną kwestią. Co stałoby się, gdyby Edward VIII pozostał na tronie? Przecież Wallis Simpson sympatyzowała ponoć z Hitlerem. Może, gdyby nie abdykacja Edwarda VIII, monarchii dziś już by nie było? Na wiele pytań pewnie nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Rybarczyk Marek: Tajemnice Windsorów, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2013
  2. Kienzler Iwona: Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści, Wydawnictwo Lira, Warszawa 2019
  3. Charles Higham: Miłość ponad tron. Edward VIII i pani Simpson, Wydawnictwo Twój Styl, Warszawa 2007
  4. Laura Laurenzi: Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku, Wydawnictwo Twój Styl, Warszawa 2003
ikona podziel się Przekaż dalej