Zespół Queen – data powstania, kariera, sukcesy i koncerty

Kto należał do zespołu Queen?

W zespole Queen nie dochodziło nigdy do bardzo drastycznych zmian składu. Jedynie basista (John Deacon) dołączył do grupy muzycznej najpóźniej ze wszystkich – przed nim na basowej gitarze grał Barry Michell i Mike Grose. Jednak to właśnie po przyjściu Deacona kariera muzyczna Queen zaczęła się rozwijać. Do stałego składu zespołu można więc zaliczyć:

  1. Freddie Mercury – wokal, gitara oraz instrumenty klawiszowe. Freddie zmarł w 1991 roku. To on wymyślił nazwę zespołu i wyznaczył jego ścieżkę muzyczną – stawiając na rockowy klimat. Freddie napisał utwory takie, jak „We Are The Champions” czy „Bohemian Rhapsody”
  2. Brian May – gitara, wokal oraz instrumenty klawiszowe. Właśnie on stworzył teksty takie, jak „We Will Rock You”, „Who Wants To Live Forever” czy „The Show Must Go On”.
  3. Roger Taylor – perkusja, wokal, gitara, instrumenty klawiszowe i perkusyjne. Perkusista zespołu napisał znane piosenki Queen takie, jak „A Kind Of Magic” czy „Radio Ga Ga”.
  4. John Deacon – gitara basowa oraz instrumenty klawiszowe. To najmłodszy członek zespołu, z którym Queen pierwszy raz zagrał w połowie 1971 roku. Deacon jest twórcą kilku znanych tekstów Queen, m.in. „I Want To Break Free”, „Another One Bites The Dust” czy „Friends Wil Be Friends”. Z branży muzycznej wycofał się w 1995 roku.

Nawet gdy Freddie Mercury zmarł, zespół Queen nadal działał w takim samym składzie – jedynie Deacon odseparował się kilka lat po śmierci Mercury’ego. Koncertowali wówczas z Paulem Rodgersem mimo, iż nie był on jednym z członków zespołu. Queen po rozwiązaniu współpracy z Rodgersem zdecydowali się działać następnie jako Queen + Adam Lambert – koncertując ze znanym amerykańskim wokalistą, którego Brian May poznał w trakcie programu American Idol.

Początek historii zespołu Queen

Na samym początku Brian May utworzył zespół Smile, do którego zaangażował basistę i perkusistę – tym drugim był Roger Taylor. Szkolny zespół Smile nie miał niestety siły przebicia nawet, gdy wydał swój pierwszy singiel. Niedługo potem basista odszedł od formacji muzycznej, a Brian i Roger przyjęli do zespołu Freddiego Mercury’ego – wszyscy znali się z jednej uczelni. Chłopcy postanowili, że będą nazywać się od tej pory Queen (był to pomysł Freddiego który uznał, że nazwa brzmi chwytliwie). Zespół oficjalnie powstał w 1970 roku. Rok później do grupy muzycznej dołączył John Deacon.

Po raz pierwszy zespół zagrał w 1971 roku (czerwiec), wykonując wówczas utwór „Stone Cold Crazy”. Pierwsze studyjne nagrania Queen rozpoczął w 1972 roku. Niestety żadna wytwórnia nie zaciekawiła się demowymi utworami zespołu uznając, że są nijakie. Pracownicy studia poprosili jednak szefów, by dali chłopakom szansę rozwinąć skrzydła. Mimo, że mogli korzystać ze studia tylko sporadycznie i niezbyt długo w porównaniu do innych zespołów, Queen nagrał cały materiał na pierwszy krążek. Data powstania ich debiutanckiego singla „Keep Yourself Alive” to 1973 rok. Trafił on na pierwszy album zespołu o nazwie Queen. Drugim albumem formacji muzycznej był Queen II (1974 rok). Drugi album udało się muzykom zdecydowanie łatwiej nagrać, bo mogli korzystać już ze studia o dowolnej porze. Singlem promującym stał się wówczas „Seven Seas of Rhye”. Później zespół zaczął dawać liczne koncerty – grając nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i za granicą.

Przełom nastąpił jednak wraz z wydaniem singla „Killer Queen”, który pochodzi z trzeciego albumu zespołu (Sheer Heart Attack, 1974 rok). Mercury ponoć napisał ten utwór w jeden wieczór. Nagle zespół zaczął robić się coraz bardziej znany, właśnie dzięki owemu singlowi. Z początku klimat zespołu był stricte rockowy, jednak później artyści przerzucili się na muzykę akceptowalną przez większość społeczeństwa – by dotrzeć do większej grupy odbiorców. Rok później menadżerem zespołu został John Red, współpracujący m.in. z Eltonem Johnem. W 1975 roku światło dzienne ujrzał czwarty album Queen, A Night at the Opera. Znajdujący się na nim singiel „Bohemian Rhapsody” uchodzi za największe dzieło Freddiego Mercury’ego. Bardzo długo utrzymywał się on jako numer 1 na listach przebojów. Właśnie do tej piosenki powstał zresztą pierwszy teledysk zespołu. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z życiorysem Michaela Jacksona.

Dyskografia Queen – kolejne fenomenalne albumy zespołu

Piąty album Queen wydany został w 1976 roku (A Day at the Races). Singlem albumu okazał się „Somebody to Love”. Niesamowite było to, że na kolejne koncerty zespołu zaczęły przychodzić tłumy – tego samego roku podczas koncertu Queen w londyńskim Hyde Parku zebrało się ponad 150 tysięcy osób. Rok później zespół wydał album News of the Word. Najbardziej znanymi utworami z tego krążka były „We Will Rock You” i „We Are The Champions”. Niedługo po jego wydaniu miały miejsce kolejne sukcesy zespołu. W Stanach Zjednoczonych za swój nowy album Queen otrzymał status podwójnej platynowej płyty. Oba utwory stały się od tej pory nieodłączoną częścią każdego koncertu grupy muzycznej. Do dziś „We Are The Champions” oraz „We Will Rock You” gra się zresztą na wielkich wydarzeniach sportowych. Ciężko tez znaleźć osobę, która nie zna tych dwóch piosenek.

1978 roku Queen wydał album Jazz, który miał mocno rockowe brzmienie. Niektórzy byli mocno zniesmaczeni faktem, że w rzeczywistości nazwa krążka nie ma nic wspólnego z muzyką zawartą na nim. Album tak czy siak został nagrodzony statusem złotej płyty. W międzyczasie Queen przestali nosić swoje glam rockowe ciuchy, zmieniając je na dżinsy i kurtki ze skóry. W 1980 roku światło dzienne ujrzał kolejny album zespołu, The Game. Queen po raz pierwszy skorzystali wówczas z syntetyzatorów. Najbardziej znanym utworem okazał się „Another One Bites The Dust” – szybko stał się numerem 1 na światowych listach przebojów. W klipie do „Play the Game” z tej samej płyty Freddie ukazał się po raz pierwszy z wąsami, które stały się jego znakiem rozpoznawczym. W tym samym roku zespół wydał również album z muzyką do filmu Flash Gordon, o identycznym tytule.

Światowa i nieśmiertelna sława zespołu Queen

Wielkie przeboje oraz sława zespołu Queen

W 1982 roku Queen wydali kolejny album, Hot Space. To funkowy krążek, który nie został niestety zbyt dobrze odebrany przez wielbicieli zespołu. Po trasie promującej ten album chłopaki z zespołu postanowili trochę odpocząć. Zaczęło dochodzić do kłótni między członkami Queen. Musieli odpocząć od siebie, by nie doprowadzić do całkowitego rozłamu formacji muzycznej. Wszyscy czuli, że mogliby wówczas popełnić największy błąd w życiu. Każdy skupił się więc na solowych projektach, zbierając siły do kolejnego wspólnego albumu.

Kariera zespołu Queen - ich droga do oszałamiającej kariery, wydane płyty, koncerty, działalność, historia Freddy'ego Mercury'ego
Okładka singla „Radio Ga Ga” (1984 rok) - fot. domena publiczna

Krążek The Works powstał w 1984 roku i okazał się strzałem w dziesiątkę. Największe przeboje z albumu to „I Want To Break Free” oraz „Radio Ga Ga”. Mimo powrotu do rockowych klimatów, zespół nadal korzystał z syntetyzatorów. Trasa koncertowa promująca album The Works była najdłuższą, jaką do tej pory grał Queen. Dwa lata później nagrali album A Kind Of Magic, z którego najważniejsze utwory to „Who Wants to Live Forever”, „Friends Will be Friends” oraz „A Kind of Magic”. Trasa promująca ten album była jeszcze dłuża, niż The Works Tour – trwała bowiem aż 8 tygodni. Była to również ostatnia trasa koncertowa zespołu. Muzycy po powrocie z niej znowu postanowili zrobić sobie przerwę, pracując nad solowymi projektami.

Ostatnie albumy Queen

W 1989 roku zespół nagrał album The Miracle. Jednym z największych przebojów tej płyty okazał się „I Want It All”. Freddie Mercury czuł się już coraz słabiej (chorował na AIDS), więc Queen nie zdecydował się na tradycyjną promocję albumu w postaci trasy koncertowej. Freddie postanowił wycofać się z życia publicznego, czego błyskawicznie dopatrzyły się media. Mercury do końca swoich dni nagrywał jednak z zespołem i pracował przy kolejnych utworach mimo, że jego zdrowie pozostawało już wiele do życzenia. Na początku 1991 roku Queen wydał kolejny krążek, Innuendo. Chyba najbardziej znanym utworem z płyty okazał się „The Show Must Go On”. 23 listopada tego samego roku Mercury przyznał się publicznie, że choruje. Zmarł zaledwie dobę po wydaniu oficjalnego oświadczenia.

Po śmierci Freddiego Mercury’ego został wydany singiel „Bohemian Rhapsody / These Are the Days of Our Lives”. Zysk za jego sprzedaż w postaci ok. 1 mln funtów przekazano na walkę z AIDS – chorobą, z którą przegrał wokalista zespołu Queen. W 1995 roku zespół wydał swój ostatni album, Made in Heaven. Znalazły się na nim nagrania, nad którymi Queen pracowali jeszcze w pełnym składzie.

Co działo się z zespołem Queen po śmierci Freddiego Mercury’ego?

Muzycy z formacji Queen pracowali nad swoimi solowymi karierami. Współpracowali z różnymi artystami, tworząc własne hity. 19 marca 2001 roku Roger Raylor i Brian May reprezentowali Queen w czasie ceremonii wprowadzania zespołu do Rock and Roll Hall of Fame w Nowy Jorku. W 2004 roku Queen reaktywowali się pod nazwą Queen + Paul Rodgers, w którym to Rodgers był głównym wokalistą (zaznaczał przy tym, że nie będzie jak drugi Mercury i nie chce się z nim porównywać). Zespół zakończył działalność w 2009 roku. W 2011 roku Queen znowu się zreaktywowali, tym razem z utalentowanym amerykańskim wokalistą Adamem Lambertem, tworząc zespół Queen + Adam Lambert. Zespół koncertuje do dziś.

Oprócz wprowadzenia na Rock and Roll Hall of Fame, zespół doczekał się również innych zaszczytnych wyróżnień:

  • 2002 – gwiazda w Alei Gwiazd w Hollywood
  • 2004 – piosenka „Bohemian Rhapsody” została wprowadzona do Grammy Hall of Fame
  • 2006 – główne honorarium dla zespołu podczas pierwszej ceremonii VH1 Rock Honors

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Peter Hince: Queen. Nieznana historia, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019
  2. Brian May, Roger Taylor, Harry Doherty: Skarby Queen, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2019
  3. Richards Matt, Langthorne Mark: Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2019
  4. Mark Blake: Queen. Królewska historia, Wydawnictwo SQN, Warszawa 2018
  5. Cacas Alfonso: Freddie Mercury. Biografia, Wydawnictwo Młody Book, Warszawa 2019
ikona podziel się Przekaż dalej