Cedynia we wczesnym średniowieczu odgrywała istotną rolę w państwie polskim. Funkcjonował tu nadgraniczny gród. Oto jego krótka historia.
W 1015 roku na Śląsku Bolesław Chrobry dosłownie rozniósł w pył potężną armię niemiecką w walnej bitwie. Odniesione zwycięstwo udowodniło, iż władca ten zasługuje na miano jednego z polskich najlepszych dowódców w dziejach.
Bitwy pod Cedynią, Legnicą czy Grunwaldem to najważniejsze batalie z udziałem polskich sił zbrojnych stoczonych w średniowieczu. Jakie jeszcze bitwy można zaliczyć do tego zestawu?
Bitwa pod Chocimiem to bitwa stoczona pomiędzy Rzeczpospolita Obojga Narodów a Imperium Osmańskim. Wyjaśniamy, dlaczego doszło do starcia i jaki był jego przebieg.
Krucjata połabska, czyli piastowska krucjata przeciwko połabskim poganom. Dlaczego Polacy zdecydowali się na udział w krucjacie przeciwko swoim sąsiadom?
Nieznane fakty z września 1939 i wybuchu wojny, czyli historia o tym, jak Wojsko Polskie odparło atak Niemiec i zaatakowało terytorium III Rzesz.
Ciekawostki na temat tego, jak żelazna dywizja broniła dostępu do Warszawy. Sprawdź, co warto wiedzieć o polskiej linii Maginota.
W 1030 roku wybuchła wojna rusko-polska, która poprzedziła upadek rządów drugiego króla Polski Mieszka II Lamberta (1031). Co wiemy o tym konflikcie? Dlaczego Mieszko musiał wówczas uznać wyższość oręża ruskiego?
Zabawy ruchowe korzystnie wpływają na kondycję dzieci. Czas spędzony z rówieśnikami umożliwia zdobycie przyjaciół. Poznaj niektóre dawne gry i przeczytaj, jak ważna jest zabawa na powietrzu dla rozwoju młodego człowieka.
Metody wykonywania kary śmierci w Polsce na przestrzeni dziejów były różnorodne. Zobaczcie, jakie metody były najpopularniejsze, a jakie najbardziej humanitarne.
Kara śmierci towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych aż do dnia dzisiejszego. Zmieniały się tylko sposoby jej wykonywania: ukamienowanie, spalenie na stosie, ścięcie, krzesło elektryczne, czy podanie trucizny.
Tym planem Józefowi Piłsudskiego udało się wyprowadzić w pole za jednym zamachem Litwinów, Rosjan oraz zachodnich sojuszników, którzy o wszystkim dowiedzieli się dopiero po fakcie.
Najczęściej uważa się, że to Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. W tej sprawie jest jednak kilka znaków zapytania. Przyjrzyjmy się jej dokładnie.
Jak przebiegał i czym był Hołd Szujskich? Jakie było jego znaczenie dla Polski? Dlaczego car Rosji został upokorzony przed polskim królem, Zygmuntem III Wazą?