Alan Rickman – historia aktora, który zagrał Snape’a w „Harrym Potterze”
Alan Rickman to wybitny brytyjski aktor filmowy, a także reżyser i scenarzysta, który zmarł w 2016 roku. Fanom ciężko było pogodzić się z olbrzymią stratą, jaką była śmierć Rickmana – aktora, który wcielił się w rolę Severusa Snape’a w „Harrym Potterze”. Jak wygląda filmografia słynnego aktora? Czy rola Severusa była jedyną, z której widzowie zapamiętali Rickmana? Jakie są nagrody i osiągnięcia brytyjskiego artysty? Oto życiorys i najważniejsze filmy Alana Rickmana.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sławnych aktorach i aktorkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Alan Rickman – brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy
Początki aktorstwa Alana Rickmana
Alan Rickman przyszedł na świat 21 lutego 1946 roku w Londynie. Był synem metodystki oraz malarza i dekoratora wnętrz. Alan miał też dwóch braci i młodszą siostrę. Młody Rickman uczył się bardzo dobrze i był niezwykle błyskotliwym oraz pilnym uczniem. Z tego też powodu udało mu się uzyskać stypendium do Latymer School, gdzie nauczył się wszystkich podstaw aktorstwa. W Latymer School organizowano bowiem warsztaty teatralne, w których Alan Rickman bardzo chętnie brał udział. To właśnie w szkole zafascynował się teatrem i filmem. Po ukończeniu szkoły Alan rozpoczął naukę w Royal College of Art, a następnie założył z przyjaciółmi salon, w którym zajmować miał się projektowaniem plakatów i okładek płyt. Niestety, pomysł ten okazał się niewypałem, więc Alan musiał zmienić swoje plany na przyszłość.
Rickman kochał aktorstwo. Zdecydował się zatem udać na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art. Ku wielkiemu zaskoczeniu Alana, udało mu się tam dostać za pierwszym razem. Rickman zaczął grywać w sztukach teatralnych. Później dołączył do Royal Shakespeare Company, a także systematycznie występował w różnego rodzaju produkcjach BBC. W 1978 roku udało się Alanowi zagrać m.in. w „Romeo i Julii” czy „The Barchester Chronicles”, co przyniosło mu ogromny rozgłos.
Specjalista od czarnych charakterów - Harry Potter vs. Severus Snape
W 1980 roku Alan Rickman postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Pracował wówczas jako asystent reżysera przedstawienia „Desperately Yours”, które wystawiane miało być na Broadwayu. Przełomowym momentem w karierze Alana Rickmana było jednak zagranie w sztuce teatralnej „Niebezpieczne związki” Christophera Hamptona. Znakomicie odegrana rola otworzyła Rickmanowi drogę do kolejnych sukcesów, tym razem filmowych. W „Szklanej Pułapce” (1988) Rickman zagrał Hansa Grubera, przywódcę terrorystów. Właśnie wtedy Alan Rickman zasłynął jako „specjalista od czarnych charakterów”. Po tym dużym sukcesie przyszła pora na kolejne filmy z udziałem znakomitego aktora. Rickman długo nie potrafił oderwać łatki „czarnego charakteru”, którą do niego przypięto. Mimo wszystko w filmach takich jak Rozważna i romantyczna (1995) oraz To właśnie miłość (2003) aktor udowodnił, że na ekranie potrafi być nie tylko groźny, ale też bardzo subtelny i delikatny.
Dzięki roli szeryfa w filmie „Robin Hood: Książę Złodziei” (1991) Alan Rickman został zdobywcą nagrody BAFTA. Na tym jednak nie kończą się osiągnięcia filmowe aktora. Rickman w 1996 roku postanowił sprawdzić się jako scenarzysta i reżyser filmowy. Właśnie wtedy napisał scenariusz, a następnie nakręcił film „Zimowy gość”. Dzieło Rickmana było na tyle doskonałe, że przyniosło debiutującemu reżyserowi kilka nagród w Chicago oraz Wenecji. Wraz z wypuszczeniem do kin superprodukcji „Harry Potter” Alan Rickman, grający we wszystkich częściach filmu Severusa Snape’a, zyskał status gwiazdy filmowej. Mimo to nigdy nie zapomniał o teatrze. Była to jego pierwsza miłość i miejsce, w którym czuł się najlepiej na świecie.
Severus Snape – czy to prawda, że Alan Rickman nie lubił siebie w tej roli?
Filmografia Alana Rickmana – te filmy docenili krytycy
Alan Rickman wystąpił w wielu filmach, stając się prawdziwą gwiazdą kina. Młodszym widzom Rickman najbardziej kojarzy się z postacią Severusa Snape’a – nauczycielem magii w Hogwarcie oraz opiekunem domu Slytherin. Warto wiedzieć jednak, że kultowy „Harry Potter” nie było to jedyne osiągnięcie w karierze Alana Rickmana. Aktor zdobył bowiem uznanie krytyków w zupełnie innych produkcjach filmowych, o czym warto sobie pomówić.
- Robin Hood: Książę Złodziei (1991) – film nie zdobył pochlebnych recenzji krytyków, jednak Alan Rickman został bardzo doceniony za swoją grę aktorską. Dzięki wielkiemu talentowi otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą rolę drugoplanową.
- Rozważna i romantyczna (1995) – Rickman udowodnił w tym filmie, że potrafi być romantykiem. Odegrał rolę pułkownika Brandona, który stara się zdobyć serce głównej bohaterki, Marianne Dashwood (w tę rolę wcieliła się Kate Winslet).
- Michael Collins (1996) – mimo że Alan Rickman zagrał w filmie rolę drugoplanową, otrzymał za nią nominację do nagrody BAFTA. W tym filmie doceniono aktora bardziej niż gwiazdy pierwszego planu.
- To właśnie miłość (2003) – Rickman został w tym filmie doceniony za rolę Harry’ego, który zakochał się w młodszej od siebie kobiecie.
- Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007) – Rickman zagrał w tej produkcji złego sędziego, który zniszczył życie głównemu bohaterowi. Warto dodać, że w rolę Sweeney Todda wcielił się Johnny Depp.
- Kamerdyner (2013) – Alan Rickman wcielił się w tym filmie w prezydenta Ronalda Reagana. Za swoją grę otrzymał bardzo pozytywne recenzje krytyków filmowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o filmografii.
Czy to prawda, że Alan Rickman nie lubił Severusa Snape’a?
Dziś ciężko wyobrazić sobie „Harry’ego Pottera” bez postaci Severusa Snape’a. Czarny charakter, jakim bez wątpienia był w filmie Severus Snape, to bardzo charakterystyczna postać. Snape był to czarodziej, który fascynował i zachwycał mrocznym obliczem wszystkich fanów sagi Pottera. Ciekawym jest jednak fakt, że Alan Rickman nie do końca był przekonany co do Snape’a. W czasach kręcenia „Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi” powstała notka z przemyśleniami Rickmana o tytule „W głowie Snape’a”. Alan Rickman żalił się w niej, że nie chce, aby profesor Severus Snape był wyłącznie czarnym charakterem. Zależało mu na tchnięciu w postać „czegoś innego” tak, aby charakter Snape’a stał się bardziej złożony. Całe szczęście, postać Severusa Snape’a była na tyle złożona, iż fani zapamiętali go jako jedną z najbardziej fascynujących postaci w całym filmie.
Niestety, aktor zmarł 14 stycznia 2016 roku, mając 69 lat. Śmierć Alana Rickmana spowodowana była rakiem trzustki, z którym artysta przegrał długą walkę. Najwięksi fani Alana Rickmana czekają dziś na jesień 2022, ponieważ wtedy do księgarni trafią prywatne zapiski aktora. Będzie to książka o życiu Alana Rickmana, przeplatana różnymi historiami i anegdotkami, a raczej pamiętniki spisane odręcznie przez Rickmana w aż… 27 tomach. 25 lat kariery Rickmana prześledzić będzie można w „Pamiętnikach Alana Rickmana” – aktor zaczął je spisywać już w latach 90-tych z myślą, że kiedyś uda je się wydać. Dzięki tej publikacji będziemy mogli przyjrzeć się życiu aktora jeszcze bliżej, odkrywając zupełnie nieznane fakty z życia Alana Rickmana. W przyszłym roku z całą pewnością warto będzie sięgnąć po tę pozycję w księgarni.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Maureen Paton: Alan Rickman, Wydawnictwo Virgin Books, Londyn 2003
- Lindsey Fraser: Jak powstał Harry Potter. Wywiad z J.K. Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2000