Elvis Presley – życiorys, dyskografia, filmografia, wpływ na kulturę, śmierć
Elvis Presley to jeden z najbardziej znanych i wpływowych artystów muzycznych na świecie. Znany jest głównie jako król muzyki rock’n’roll oraz jedna z kultowych ikon popkultury XX wieku. Jaka jest historia Elvisa Presleya? Kiedy jego muzyka zaczęła być rozpowszechniania na całym świecie? Jaka była przyczyna śmierci Presleya? Dowiedz się więcej na temat życia słynnego artysty.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kulturze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Elvis Presley – dyskografia, filmografia, ikona popkultury XX wieku
Narodziny gwiazdy i pierwsze nagrania artysty. Kiedy Elvis zafascynował się muzyką?
Elvis Aron Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w dwupokojowym domu w Tupelo, w stanie Mississippi. Elvis był synem Gladys i Vernona Presleyów. Jego brat bliźniak (Jesse Garon Presley) zmarł wkrótce po urodzeniu. Ojciec Elvisa pracował jako stolarz, rolnik i pracownik fabryki, aby utrzymać rodzinę – nie odnosił jednak spektakularnych sukcesów w żadnej ze swoich prac. Wychowany w ubogim i religijnym środowisku, Elvis był szczególnie blisko matki – to właśnie matka uczyła go bowiem bycia pobożnym. Rodzina Elvisa miała niewiele pieniędzy i często przenosili się z miejsca na miejsce.
Umiejętności wokalne Elvisa zostały odkryte, gdy chłopiec był uczniem szkoły podstawowej w Tupelo. Młody Presley uczestniczył z rodzicami w lokalnym Zgromadzeniu Bożym w kościele, gdzie muzyka gospel wywarła na niego duży wpływ – wówczas Elvis zaczął śpiewać w chórze. Pierwszą gitarę otrzymał jako prezent urodzinowy, gdy miał 11 lat. Nauczył się na niej grać, chociaż nie potrafił czytać nut. Elvis brał udział w licznych konkursach talentów w Tupelo i Memphis w stanie Tennessee, dokąd rodzina przeprowadziła się, gdy Elvis miał trzynaście lat (1948 rok). Elvis ukończył tam Humes High School (1953 rok). Po ukończeniu studiów, Presley miał już doskonale opanowaną grę na gitarze. Postanowił więc spróbować swoich sił, jako muzyk. Tak zaczęła się jego wielka kariera.
Początek muzycznej kariery Elvisa Presleya
Elvis Presley zaczął swoją karierę dokładnie w 1954 roku, kiedy to podjął się współpracy w wytwórni Sun Records. Sam Phillips, właściciel wytwórni, postanowił wziąć młodego wykonawcę pod swoje skrzydła. Presley wkrótce zaczął nagrywać różne utwory, próbując odnaleźć swoją własną ścieżkę muzyczną. Wiele bezowocnych prób i nagrań, pewnego dnia zakończyło się zaskakująco – Elvis Presley wziął gitarę i zaczął grać That’s All Right (Arthur Crudup). Phillips nagrał to szybko i później puścił w swoim programie (Red, Hot and Blue). Słuchacze byli zszokowani doskonałością utworu i chcieli za wszelką cenę poznać muzyka.
Coraz więcej wytwórni muzycznych zaczęło interesować się utalentowanym artystą. Elvis osiągnął szczyty listy przebojów m.in. ze swoim „Mystery Train” (1955 rok). Presley zaczął zdobywać rzeszę fanów, przyciągając ich niezwykłym stylem muzycznym, prowokującymi ruchami, kolorowymi strojami i nietypową fryzurą. Pierwszą TOP piosenką Elvisa stał się zaś numer „Heartbreak Hotel” (1956 rok), który zajmował czołową pozycję w muzycznych rankingach przez siedem tygodni. Piosenka stała się symbolem umiejętności Elvisa Presleya, zwłaszcza łączenia śpiewu country z rytmem i bluesem. Od 1956 do 1958 roku Elvis całkowicie zdominował listy przebojów i zapoczątkował erę rock’n’rolla, otwierając drzwi zarówno białym, jak i czarnym artystom rockowym.
Reszta lat pięćdziesiątych sprawiła, że Elvis Presley zyskał status „żywej legendy”. Został również nazwany „królem rock’n’rolla”, wprowadzając nowy nurt muzyczny i mocno wpływając na amerykańską kulturę. W ten właśnie sposób, zyskał także miano „ikona popkultury”. Równie popularne postaci z tych czasów, które stały się ikoną popkultury XX wieku, to Marilyn Monroe i Charlie Chaplin. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 najlepszych piosenek Presleya.
Piosenki Elvisa Presleya – dyskografia i daty
Niesamowity, przystojny i wysoki artysta (wzrost 1,82 m), nagrał wiele przepięknych utworów, które do dziś poruszają serca i rwą nogi do tańca. Oto najbardziej popularne piosenki Elvisa Presleya.
- „That’s All Right (1954 rok)
- „Blue Suede Shoes” (1956 rok)
- „Hound Dog” (1956 rok)
- „Love Me Tender” (1956 rok)
- „Don’t Be Cruel” (1956 rok)
- „All Shook Up” (1957 rok)
- „Jailhouse Rock” (1957 rok)
- „Hard Headed Woman” (1958 rok)
- „Stuck On You” (1960 rok)
- „Can’t Help Falling In Love” (1961 rok)
- „Return To Sender” (1962 rok)
- „Viva Las Vegas” (1964 rok)
- „Blue Christmas” (1964 rok)
- „Tell Me Why” (1965 rok)
- „Spinout” (1966 rok)
- „A Little Less Conversation” (1968 rok)
- „Guitar Man” (1968 rok)
- „A Little Less Conversation” (1968 rok)
- „In The Ghetto” (1969 rok)
- „Suspicious Minds” (1969 rok)
- „Kentucky Rain” (1970 rok)
- „Burning Love” (1972 rok)
Dyskografia muzyka znana jest po części nawet tym osobom, które nie wiedzą nic o historii Elvisa Presleya. Zarówno nazwisko, jak i wokal czy wygląd Elvisa kojarzy większość osób na całym świecie. To jedna z postaci, którą często naśladują inni, przebierając się za słynnego artystę. Mało tego, w USA prawie każdy stan posiada swój własny fanklub Elvisa Presleya. Bez dwóch zdań, to niepodważalna ikona popkultury XX wieku.
Przyczyna śmierci muzyka – miejsce i data śmierci Presleya
Służba wojskowa i filmografia Elvisa Presleya
W 1958 roku Elvis zgłosił się do komisji poborowej, po czym powołano go do wojska. Muzyk służył w Niemczech przez około półtora roku. Na krótko przed wyjazdem Presleya do Dywizji Pancernej w Niemczech, zmarła jego ukochana matka. Elvis dostał wówczas urlop i pojechał do Memphis na pogrzeb. Głęboko zasmucony śmiercią mamy, Presley wrócił po pogrzebie do służby. Podczas pobytu w Niemczech jego nastrój nieco się poprawił, gdy spotkał młodą nastolatkę o imieniu Priscilla Beaulieu. Para zakochała się w sobie i zawarła związek małżeński 1 maja 1967 roku (Las Vegas). W 1968 roku na świat przyszła córka Elvisa, Lisa Marie Presley.
Nie każdy wie, że Elvis Presley grał również w filmach. Przygodę na dużym ekranie zaczął tak naprawdę już w 1956 roku, grając w westernach. Elvis osiągnął duży sukces występując w telewizji oraz grając w licznych filmach. Miliony oglądały jego występy telewizyjne w The Steve Allen Show, The Milton Berle Show bądź w The Ed Sullivan Show. Trzydzieści dwa film później, Elvis stał się największym kasowym aktorem dekady. Mimo, że Presley nie zagrał w tak wielu filmach, jak Charlie Chaplin, sprzedaż biletów na filmy z Presleyem przekroczyła ponad 150 milionów dolarów. Oto kilka słynnych filmów, w których zagrał Elvis Presley.
- Kochaj mnie czule (1956 rok)
- Więzienny rock (1957 rok)
- Żołnierski blues (1960 rok)
- Dzikus z prowincji (1961 rok)
- Błękitne Hawaje (1961 rok)
- Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny! (1962 rok)
- Doścignąć marzenie (1962 rok)
- Miłość w Las Vegas (1964 rok)
- Połaskotaj mnie (1965 rok)
- Sposób na spędzanie czasu (1966 rok)
- Wielkie kłopoty (1967 rok)
- Tylko ją kochaj (1968 rok)
- Charro! (1969 rok)
Miejsce śmierci oraz przyczyna śmierci Elvisa Presleya
Małżeństwo Priscilly i Elvisa nie trwało zbyt długo. Na początku lat siedemdziesiątych, para rozwiodła się (1973 rok). Priscilla otrzymała wówczas opiekę nad ich córeczką, Lisą Marie. Presley zaczął w międzyczasie zmagać się z różnymi problemami osobistymi, w tym coraz bardziej rosnącym uzależnieniem od leków na receptę. Wysportowana gwiazda rocka zaczęła borykać się z problemem rosnącej wagi, a destrukcyjny styl życia sprawił, że wokalista trafił do szpitala – wpływ na jego stan zdrowia miały również licznie zażywane narkotyki. Występy artysty uległy pogorszeniu w ostatnich dwóch latach jego życia, a kariera nagraniowa została na jakiś czas wstrzymana. Przez narkotyki, Presley walczył z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi takimi, jak uszkodzenie wątroby i jelita grubego, wysokie ciśnienie krwi i problemy z sercem.
Rankiem 16 sierpnia 1977 roku, przed swoją kolejną trasą koncertową (stan Maine, miasto Portland), Presley zmarł na zawał serca, mając zaledwie 42 lat. Nieprzytomnego muzyka znalazła w łazience jego ówczesna partnerka, Ginger Alden. Mimo szybkiej reakcji lekarzy, nie udało się uratować życia króla rock’n’rolla. Wiadomość o śmierci Elvisa Presleya wywołała histerię w całych Stanach Zjednoczonych, a także w wielu innych krajach. Wierni fani przeszli załamanie. Procesja wioząca ciało artysty zgromadziła ok. 80 000 ludzi. Stwierdzono później, że śmierć Elvisa Presleya była powiązana z zażywaniem narkotyków przez artystę (podobnie, jak w przypadku Marilyn Monroe). Presley został pochowany na terenie posiadłości Graceland (Memphis, stan Tennessee), w pobliżu grobów jego rodziców. Co ciekawe, tuż po pogrzebie próbowano ukraść zwłoki artysty i jego matki. Jednak, próba kradzieży skończyła się niepowodzeniem.
W pewnym sensie, żałoba po Elvisie Presleyu nigdy nie ustała – Graceland do dnia dzisiejszego pozostał jedną z największych atrakcji turystycznych w Memphis, zaś albumy Presleya wciąż znakomicie się sprzedają. Mówi się również o tym, że legenda rock’n’rolla… nigdy nie umarła. Niektórzy ponoć stale widują Elvisa, a wśród fanów krąży nawet teoria, iż Elvis Presley upozorował swoją śmierć tylko po to, by móc w spokoju żyć – z dala od blasku reflektorów. Ile jest w tym prawy? Być może nigdy się tego nie dowiemy.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Mariusz Ogiegło: Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz, Wydawnictwo Kaligrafia, Warszawa 2016
- Jerry Hopkins: Elvis. Król Rock’n’Rolla, Wydawnictwo Dolnośląskie, Warszawa 2013
- Leszek C. Strzeszewski: Elvis, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1986