John Jacob Astor IV – biografia, rodzina, wynalazki, śmierć na Titanicu
John Jacob Astor IV to amerykański przedsiębiorca, który był prawnukiem pierwszego milionera w Stanach Zjednoczonych – Johna Jacoba Astora. Był to również najbogatszy pasażer, który zginął w katastrofie Titanica. Mimo że nie udało mu się przeżyć tragedii, uratował swoją żonę i nienarodzone dziecko. Jak wielka była fortuna Astora IV? Które skandale z udziałem przedsiębiorcy wstrząsnęły Ameryką? Czy to prawda, że biznesmen miał dwie żony? Oto historia Johna Jacoba Astora IV.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wynalazcach.
Z tego artykułu dowiesz się:
John Jacob Astor IV – amerykański przedsiębiorca, który zginął na Titanicu
John Jacob Astor IV – człowiek, który był „skazany” na sukces
John urodził się 13 lipca 1864 roku w posiadłości Ferncliff w Rhinebeck (stan Nowy Jork), która należała do jego majętnych rodziców. Był synem biznesmena Williama Backhouse Astora Jr, a także holendersko-amerykańskiej socjalistki Caroline Webster. John miał cztery starsze od siebie siostry, z którymi utrzymywał bardzo dobry kontakt. Co ciekawe, pradziadek Johna (John Jacob Astor) był słynnym biznesmenem, który handlował futrami. Dzięki swojej działalności zebrał ogromny majątek, który uczynił go najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych. Rodzina Astora IV była zamożna, przez co młody John miał o wiele lepszy start w życiu niż większość jego rówieśników.
John Jacob Astor IV uczył się w St. Paul’s School w Concord, a później kontynuował edukację na Harvard College. W szkole bardzo często mówiono o nim „Jack Ass-tor”. Wszystko dlatego, że koledzy nie darzyli go zbyt wielką sympatią. Uważali go za bogatego dzieciaka, który śpi na pieniądzach rodziców i na pewno nigdy nie strudzi się ciężką pracą. Nikt nie podejrzewał, że Astor IV stanie się niebawem popularny i szanowany jak John Pierpont Morgan czy nawet Thomas Edison.
Wynalazki, hotel i służba wojskowa
Wbrew wszystkim opiniom, John Jacob Astor IV okazał się utalentowanym człowiekiem. Napisał np. Podróż do innych światów (1894) – powieść science-fiction, w której opisał życie na planetach Jowisz i Saturn w 2000 roku. Astor IV opracował także wiele wynalazków, wśród których wymienić można m.in.:
- hamulec rowerowy,
- dezintegrator wibracyjny z mchu torfowego (do produkcji gazu),
- pneumatyczny ulepszacz dróg.
Amerykański przedsiębiorca pomógł również w opracowaniu silnika turbinowego. Zasłynął także jako właściciel wielu nieruchomości, podobnie zresztą jak poprzednie pokolenia Astorów. Największym sukcesem okazał się jego Astoria Hotel, który wybudowany został w 1897 roku w Nowym Jorku. Hotel Astoria uznany został za najbardziej luksusowy hotel świata, a właściciel zbił na nim ogromny majątek. John Jacob Astor IV połączył później Astorię z sąsiadującym hotelem Waldorf, który należał do jego kuzyna Williama. Cały kompleks nazwano Hotelem Waldorf-Astoria. Co ciekawe było to miejsce, w którym odbywały się posiedzenia w sprawie zatonięcia Titanica – transatlantyku, na którym zginął John Jacob Astor IV.
John w latach 1864-1896 służył w sztabie wojskowym gubernatora Nowego Jorku. Po wybuchu wojny z Hiszpanią w 1898 roku Astor IV sfinansował ochotniczą jednostkę artyleryjską „Bateria Astor”, która rezydowała później na Filipinach. W tym samym roku mianowano Johna podpułkownikiem Armii Ochotniczej. Biznesmen służył również jako oficer dywizji Williama Shaftera na Kubie. John był też członkiem wielu stowarzyszeń wojskowych. Dzięki służbie wojskowej Astor IV uprawniony został do otrzymania medalu kampanii hiszpańskiej. Często określano go później jako „pułkownik Astor”.
Skandale, katastrofa Titanica i fortuna, którą zostawił John Jacob Astor IV
Żony Johna Jacoba Astora IV
W 1891 roku John ożenił się z Avą Lowle Willing. Para zamieszkała w rezydencji rodziców Avy przy 510 South Broad w Filadelfii (Pensylwania). Małżeństwo spędziło później aż pięć tygodni w podróży poślubnej, zwiedzając Europę. Z okazji zawarcia związku małżeńskiego, Astorowie otrzymali w prezencie kamienicę przy 5th Avenue w Nowym Jorku. Mimo że ich związek nie należał do najbardziej udanych, para doczekała się dwójki dzieci – syna Williama i córki Avy Alice. Małżeństwo coraz bardziej oddalało się jednak od siebie. Pewnego dnia Ava dowiedziała się z prasy, że John podczas podróży służbowych widywany jest z innymi kobietami. W 1909 roku wystąpiła wobec tego o rozwód. Rok później udało jej się otrzymać aż 10 mln dolarów i upragnione papiery rozwodowe.
John Jacob Astor IV w wieku 47 lat postanowił, że ożeni się ponownie. Jego wybranką stała się 18-letnia wówczas Madeleine Talmage Force. Para pobrała się w sali balowej w Beechwood (Newport). W gazetach ciągle pojawiały się artykuły na temat ich małżeństwa – głównie przez to, że parę dzieliło aż 29 lat różnicy wieku i wspólnie oczekiwali dziecka. Zmęczone plotkami małżeństwo pragnęło odciąć się od ciągłych spekulacji na ich temat. Udali się więc transatlantykiem Titanic w wymarzony rejs po Europie. Astorom towarzyszyła wówczas przyjaciółka, Margaret Brown – jedna z najsłynniejszych pasażerek Titanica, znana jako „Niezatapialna Molly Brown”. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł o 10 przełomowych wynalazkach.
Jak zginął słynny biznesmen z Nowego Jorku?
14 kwietnia 1912 roku Titanic uderzył w górę lodową. Z początku Astorowie, podobnie jak inni pasażerowie pierwszej klasy, nie przejęli się zdarzeniem. Nie sądzili, że z pozoru niegroźnie wyglądające uderzenie może skończyć się katastrofą. Gdy sytuacja tragicznie zaczęła się zmieniać, John pomógł wsiąść na szalupę ratunkową swójej ciężarnej żonie oraz ich przyjaciółce, Margaret Brown. Po chwili zapytał oficera, czy ze względu na stan żony może do niej dołączyć. Pierwszeństwo miały jednak wyłącznie kobiety i dzieci. John Jacob Astor IV posłusznie został na Titanicu razem z 1500 pasażerami. Ludzie, którzy uratowali się i widzieli go tamtej nocy, wspominali, że John do końca pomagał umieszczać kobiety i dzieci w szalupach. Na koniec zapalił zaś ostatnie w swoim życiu cygaro.
Mimo że John Jacob Astor IV zginął w katastrofie Titanica, pamięć o nim wcale nie zginęła. Biznesmen pozostawił po sobie fortunę wartą ok. 2,5 mld dolarów. Najważniejszą pamiątką po Astorze IV stał się jednak pięciogwiazdkowy hotel The St. Regis, który okazuje się najstarszym i najbardziej luksusowym hotelem na całym Manhattanie. Od czasu śmierci Astora w nienaruszonym stanie pozostało hotelowe lobby ze zdobionymi freskami sufitem, a także marmurowe schody. Do dziś podobnie, jak dawniej, meldują się w The St.Regis najzamożniejsi ludzie świata.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Madsen Axel: John Jacob Astor. America’s First Multimillionaire, Wydawnictwo John Wiley & Sons Inc, New Jersey 2001
- Charles R. Morris: Giganci. Jak Andrew Carnegie, John D. Rockefeller, Jay Gould i J. P. Morgan stworzyli amerykańską supergospodarkę, Wydawnictwo Onepress, Gliwice 2006