John Lennon – życiorys, dorobek artystyczny, życie prywatne, śmierć
John Lennon to słynny muzyk i kompozytor brytyjski, a także były członek zespołu The Beatles. Na scenie zasłynął jako niesamowity gitarzysta, a także piosenkarz. Skomponował dla zespołu The Beatles największe utwory, które wciąż są znane i chętnie coverowane na całym świecie. Jak wyglądał życiorys Johna Lennona? Dlaczego małżeństwo Johna z Yoko Ono zdobyło tak wielką popularność? Kiedy miała miejsce śmierć słynnego muzyka? Dowiedz się więcej na temat Johna Lennona i poznaj jego historię.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o muzyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
John Lennon – życiorys sławnego muzyka z The Beatles
Jak wyglądało dzieciństwo Johna Lennona?
Brytyjski muzyk urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu jako syn Julii z domu Stanley i Alfreda Lennona. Ojciec Johna był marynarzem irlandzkiego pochodzenia, zaś matka córką ratownika morskiego. Rodzice nazwali swojego syna John Winston – drugie imię chłopiec dostał na cześć brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. John nie był planowanym dzieckiem. Julia często flirtowała na boku z innymi mężczyznami podczas nieobecność męża. Alfred uznał Johna za swojego syna mimo świadomości, że wcale może nim nie być. Para nie radziła sobie we dwoje. Ciężko im się żyło obok siebie, więc zaczęli zachęcać chłopca by wybrał z kim chce zamieszkać. John ostatecznie wybrał matkę. Młoda para nadal bardzo często kłóciła się, tym razem o syna – przez co opieka nad Johnem niekiedy przypadała siostrze matki, Mary „Mimi” Smith. Ojciec przestał odwiedzać syna, zaś matka robiła to regularnie. Julia nauczyła syna gry na banjo, zarażając Johna miłością do muzyki.
W 1947 roku młody Lennon zaczął uczęszczać do szkoły podstawowej Dovedale. Po zdaniu egzaminu chodził jeszcze do gimnazjum Quarry Bank Grammar School w Liverpoolu (od września 1952 do 1957 roku). Jedna i druga szkoła opisywały Johna jako „szczęśliwego, beztroskiego, pełnego życia chłopca”. Lennon dobrze się uczył, jednak lubił czasami wdawać się w bójki z innymi chłopcami, przez co obniżono mu sprawowanie. W 1956 roku matka Johna kupiła mu pierwszą gitarę. Właśnie wtedy John Lennon zaczął interesować się rock’n’rollem – zafascynowany utworami Elvisa Presleya. Matka muzyka zmarła w 1958 roku, potrącona przez auto prowadzone przez pijanego policjanta.
Początek muzycznej kariery Johna Lennona i powstanie The Beatles
JohnLennon w wieku 15 lat założył grupę muzyczną The Quarrymen. 6 lipca 1957 roku jeden z członków zespołu Lennona przyprowadził na kolejny koncert swojego młodszego kolegę – był to Paul McCartney. Właśnie tego dnia chłopcy zobaczyli się po raz pierwszy. John dostrzegł w Paulu potencjał i niedługo potem połączyli siły – Paul grał jako basista. McCartney zapytał Lennona, czy jego przyjaciel George Harrison mógłby zostać gitarzystą prowadzącym w zespole. John Lennon uważał, że 14-letni wówczas Harrison jest za młody na muzykowanie. Prędko okazało się jednak, że Harrison to znakomity instrumentalista. Do chłopców dołączył później Ringo Starr, jako perkusista. Czwórka utalentowanych muzyków połączyła siły, nazywając zespół The Beatles.
Pod koniec 1961 roku zespół podpisał swój pierwszy kontrakt z Brianem Epsteinem, który zarządzał grupą do swojej śmierci w 1967 roku (przedawkowanie narkotyków). Brian nie posiadał dużego doświadczenia w zarządzaniu artystami, ale miał ogromny wpływ na ubiór zespołu oraz ich postawę na scenie. Pierwszy singiel zespołu („Love Me Do”) został wydany w październiku 1962 roku i osiągnął 17 miejsce na brytyjskich listach przebojów. Ich debiutancki album (Please Please Me) The Beatles nagrali zaś w niecałe 10 godzin. John Lennon i Paul McCartney razem pisali największe utwory dla zespołu. W międzyczasie John ożenił się z Cynthią Powell (23 sierpnia 1962 roku). Lennon był w trasie, kiedy w kwietniu urodził się jego pierwszy syn, Julian.
The Beatles odnieśli ogromny sukces w Wielkiej Brytanii na początku 1963 roku. Podczas występu na brytyjskiej gali Royal Variety Show, w którym wzięła udział cała rodzina królewska, Lennon mocno żartował z publiczności. Mimo to, The Beatles otrzymali uznanie od brytyjskiego establishmentu. W 1965 roku królowa Elżbieta II wręczyła zespołowi Order Imperium Brytyjskiego, który Lennon zwrócił w 1969 roku w ramach sprzeciwu. Nie pasował mu bowiem konflikt między Wielką Brytanią i Afryką, a także wspieranie Amerykanów przez rząd brytyjski w wojnie z Wietnamem.
Wielka popularność i nagła śmierć Johna Lennona
Kiedy John Lennon poznał Yoko Ono? Drugie małżeństwo i kryzys zespołu
W kolejnych latach koncertowania John Lennon coraz częściej zażywał LSD – narkotyki ponoć inspirowały muzyka do pisania coraz lepszych utworów. The Beatles w 1967 roku wypuścili przełomowy utwór „Strawberry Fields Forever”. W połowie roku wykonali również utwór „All You Need Is Love”, który sformalizował nową pacyfistyczną postawę Lennona. John zaczął wtedy spotykać się z Yoko Ono – japońską artystką awangardową. Para zaczęła się bliżej poznawać, spędzając coraz więcej czasu ze sobą, m.in. podczas wspólnej podróży do Indii gdzie poznawali tajniki medytacji i buddyzmu. Po powrocie do domu Yoko Ono stała się muzą Lennon. Z żoną Cynthią rozwiódł się w 1968 roku. Yoko stała się jego drugą małżonką w 1969 roku.
Brytyjski kompozytor zaczął coraz bardziej fascynować się ideami ruchu hippisowskiego oraz religią Wschodu, co wyraźnie usłyszeć można w albumie Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band oraz Magical Mystery Tour. Właśnie w ten sposób The Beatles przyczynili się do popularyzowania idei „Dzieci Kwiatów”. John wszędzie zabierał ze sobą Yoko Ono, ponieważ pobudzała go artystycznie. Zażywanie narkotyków przez Lennona i jego rosnące zainteresowanie się wyłącznie Yoko sprawiły, że zespół zaczął się rozpadać. W sierpniu 1969 roku Lennon poinformował McCartneya, że chce opuścić The Beatles. Gitarzysta Paul McCartney opuścił z kolei zespół 10 kwietnia 1970 roku. Fani oskarżali Yoko Ono o rozpad zespołu, a Lennon coraz bardziej pod jej wpływem angażował się w walkę o pokój na świecie.
Działalność solowa Johna Lennona
W tym samym roku John Lennon wydał solowy album John Lennon / Plastic Ono Band. Krążek został doceniony przez krytyków muzycznych, ale osobiste teksty oraz mało znane do tej pory brzmienie zmniejszyły zasięg albumu. Awangardowa działalność solowa oraz nowe utwory nagrywane z małżonką nie dla każdego były zrozumiałe. W 1971 roku John Lennon wypuścił album Imagine – najbardziej popularny w całej solowej karierze Lennona. Piosenkarz wyznawał w albumie miłość do Yoko Ono, a utwór „Imagine” do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.
Lennon i Ono niedługo potem przeprowadzili się do Nowego Jorku. Administracja Richarda Nixona (ówczesnego prezydenta USA) chciała za wszelką cenę deportować pacyfistyczne małżeństwo. Lennon został wówczas uwikłany w walkę prawną z władzami imigracyjnymi. Muzyk był inwigilowany przez FBI, a za jego pacyfistyczną działalność chciano deportować artystę wraz z żoną ze Stanów Zjednoczonych. Wspierało Lennona jednak wielu szanowanych obywateli amerykańskich, przez co deportacja się nie udała.
Na początku 1974 roku Lennon dużo pił, a jego alkoholowe wybryki trafiały na pierwsze strony gazet – wszystko przez zdradę swojej ukochanej Yoko Ono, której dopuścił się w 1974 roku. Muzyk został wyrzucony z domu, więc pił z innymi artystami oraz imprezował przez 18 miesięcy. Ten smutny okres nazwał później „straconym weekendem”. Zatęsknił jednak za Yoko Ono i poprosił żonę o wybaczenie. Yoko przyjęła go znów do siebie, ale zmusiła Johna do zrezygnowania z używek. Niedługo potem Yoko ono zaszła w ciążę i urodziła syna, Seana Lennona (9 października 1975 roku). John Lennon zaczął wówczas swoją pięcioletnią przerwę od muzykowania, opiekując się synem i stając się panem domu.
W 1977 John wpadł w depresję, więc Yoko Ono wywiozła męża do Hongkongu. W następnym roku było jeszcze gorzej – muzyk wrócił do narkotyków i dużo leżał w łóżku. W 1980 roku wybrał się z synem na Bermudy, by nabrać oddechu i wypocząć. Kiedy jego stan zdrowia polepszył się, Lennon nagrał album Double Fantasy – optymistyczny i pozytywny krążek, który został ciepło przyjęty przez fanów. Album odzwierciedlał spełnienie Johna Lennona w jego stabilnym życiu rodzinnym.
Śmierć Johna Lennona
8 grudnia 1980 roku, czyli niedługo po premierze Double Fantasy, John Lennon zginął. Muzyk został postrzelony przez Marka Davida Chapmana w bramie swojego domu w Dakota. W ciele znaleziono aż 4 rany postrzałowe (dwie w plecach i dwie w ramieniu). Nie czekano na karetkę, bo stan Johna był tragiczny. Niestety, lekarze nie zdołali uratować Lennona, który stracił ok. 70 % krwi przez ciężkie rany postrzałowe. Wiadomość wstrząsnęła fanami, którzy tuż po ogłoszeniu informacji o śmierci Lennona zaczęli się tłumnie gromadzić po jego domem, by oddać hołd idolowi.
Ciało muzyka zostało skremowane dwa dni później. Yoko Ono postanowiła nie wyprawiać pogrzebu publicznego swojego męża – poprosiła fanów jedynie o modlitwę w intencji Johna Lennona. Mimo wszystko, fani ciągle gromadzili się na ulicach i śpiewali utwory Johna Lennona by pokazać, że jednoczą się artystą. Champan został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia, do którego przyznał się bez protestu. Obecnie odbywa karę dożywocia w Attica State Prison (niedaleko Buffalo, Nowy Jork). Morderca Johna Lennona kilkukrotnie występował o zwolnienie warunkowe. Wszystkie jego prośby zostały jednak odrzucone.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Philip Norman: John Lennon. Życie, Wydawnictwo Axis Mundi, Warszawa 2010
- Richard Buskin: John Lennon. Życie i legenda, Wydawnictwo Astrum, Warszawa 2015
- Lennon John, Davies Hunter: John Lennon. Listy, Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa 2012