Lucille Ball - życiorys, kariera, filmy, rodzina
Lucille Ball to słynna amerykańska aktorka i producentka filmowa. Karierę zaczynała jako modelka, jednak jej prawdziwą pasją stało się aktorstwo. Serial telewizyjny I Love Lucy, w którym zagrała tytułową rolę, bił wszelkie możliwe rekordy popularności. Jej spektakularna kariera była jak na tamte czasy czymś wyjątkowym. Ona sama swoją życiową postawą starała się przełamywać różne panujące wtedy stereotypy. Była też pierwszą kobietą, która kierowała wytwórnią filmową.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ludziach kultury.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzieciństwo Lucille Ball, kariera aktorska, pierwsze małżeństwo
Pochodzenie, dzieciństwo Lucille Ball, nauka w szkole aktorskiej
Rodzicami Lucille Ball byli Henry Durrell Ball, elektryk pracujący dla przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego w Montanie oraz Desiree Hunt, pianistka z Jamestown. Para wzięła ślub 1 września 1910 roku, a 6 sierpnia 1911 roku w Jamestown na świat przyszła Lucille Désirée Ball. Niestety ojciec Lucille zmarł, kiedy miała zaledwie 3 lata, przyczyną śmierci był tyfus. Matka Lucille była wtedy w ciąży, niedługo później urodziła syna, któremu dano na imię Fred.
Desiree wyszła ponownie za mąż za Eda Petersona, alkoholika ze skłonnością do hazardu. Przez pewien czas Lucille i jej brat pozostawali pod toksyczną opieką rodziców Eda, podczas gdy on i ich matka wyjechali za pracą. Lucille i Fred ponownie zamieszkali z matką, dopiero kiedy Lucille miała 11 lat.
Już w dzieciństwie marzyła, aby zostać aktorką. Lubiła udawać, że jest kimś innym, jak też i opowiadać innym, że pewnego dnia wyjedzie do Nowego Jorku i zostanie gwiazdą. Kiedy Lucille Ball miała 15 lat, jej matka wyraziła zgodę, aby zaczęła uczęszczać do nowojorskiej szkoły teatralnej. Źródła różnie tutaj podają jej wiek, w innym wspomniane jest, że w wieku 17 lat zaczęła uczyć się w prestiżowej John Murray Anderson-Robert Milton School of Drama. Nie radziła sobie w niej jednak zbyt dobrze. Była dość nerwowa, nie była w stanie się przystosować, była też dość często krytykowana przez nauczycieli. Skutkiem tego był fakt, że dość szybko została z tej szkoły wyrzucona. Przez krótki czas pracowała jako modelka, jednakże jej marzenie w końcu miało się spełnić.
Małżeństwa, rozwój kariery aktorskiej, sukces I love Lucy, własna wytwórnia Lucille Ball
Lucille nie poddała się i już w roku 1933 przeniosła się do Hollywood, aby spróbować rozpocząć karierę aktorską. Oferowano jej głównie drobniejsze role, w tym w reklamach. Na planie Dance, Girl, Dance poznała Kubańczyka Desiego Arnaza, za którego 30 listopada 1940 wyszła za mąż. W latach 40. zaoferowano jej rolę w programie radiowym My Favourite Husband, które CBS chciało później wykorzystać jako bazę dla własnego serialu telewizyjnego. Lucille naciskała, aby rolę jej męża zagrał Arnaz, co spotkało się z oporem ze strony CBS ze względu na jego narodowość. Ostatecznie wyrażono jednak zgodę i tak powstał serial I love Lucy, który przyniósł Lucille sławę, o jakiej marzyła i w którym zawarła elementy własnego życiorysu.
Rok 1951 to dwa istotne wydarzenia: narodziny córki Lucille o takim samym imieniu oraz emisja pierwszego odcinka I love Lucy. Trzeba podkreślić, że serial ten był w kontekście amerykańskiego społeczeństwa przełomowy, ponieważ został skonstruowany wokół głównej roli kobiecej, która jednocześnie zrywała z ówcześnie kreowanym w USA ich wizerunkiem. Sama Lucille tym serialem chciała też przełamać stereotypy dotyczące innych narodowości, stawiając w tej kwestii na większą otwartość. Jednocześnie coraz bardziej doceniano ją jako aktorkę, przykładowo w roku 1952 została po raz pierwszy nominowana do nagrody Emmy, chociaż jej samej wtedy jeszcze nie otrzymała.
Lucille Ball jako pierwsza zagrała również postać będącą w ciąży, sama spodziewając się dziecka. Jej syn Desi Jr przyszedł na świat 19 stycznia 1953 roku. Ze względu na obawy co do reakcji publiczności scenariusz każdego odcinka był jednak przeglądany przez księdza oraz rabina, zaś samej postaci granej przez Lucille zabroniono nawet używania wyrażenia pregnant – w ciąży, zamiast tego miała mówić, że jest „oczekująca”. Faktem jest jednak, że odcinki, w których pokazano ciężarną Lucille Ball, zgromadziły przed telewizorami rekordową publiczność: około 44 milionów widzów, co stanowiło 20% wszystkich Amerykanów, przyćmiewając nawet inaugurację prezydenta Eisenhowera. W roku 1953 serial telewizyjny I Love Lucy otrzymał nagrodę Emmy jako najlepsza komedia sytuacyjna. Nowe odcinki serialu przestano emitować dopiero w roku 1957.
Późniejsze seriale i filmy, aleja sław, problemy zdrowotne i śmierć Lucille Ball
Rok 1960 przyniósł istotną zmianę w życiu Lucille: 3 maja rozwiodła się ze swoim mężem. Już w kolejnym roku, 19 listopada 1961, wyszła za mąż za Gary’ego Mortona. W roku 1962 Lucille Ball za 3 miliony dolarów odkupiła od swojego byłego męża wytwórnię Desilu Productions, stając się tym samym pierwszą kobietą kierującą taką wytwórnią. W tym właśnie czasie zaczęto produkcję m.in. seriali Star Trek oraz Mission Impossible. Lucille nie czuła się jednak dobrze jako dyrektor i sprzedała wytwórnię w roku 1967 za 17 milionów dolarów Charlesowi D. Bludhornowi, który rok wcześniej nabył Paramount Pictures. Sama Lucille założyła później własną mniejszą wytwórnię Lucille Ball Productions, w której wicedyrektorem był jej drugi mąż.
Jesienią roku 1962 rozpoczęto emisję The Lucy Show. Był on emitowany do roku 1968, kiedy to został zastąpiony przez Here’s Lucy, który emitowano do roku 1974. Lucille Ball zagrała jeszcze w filmie Henry’ego Fondy Yours, Mine and Ours.Sporo później, w roku 1986, próbowano jeszcze wystartować z serią pod tytułem Life with Lucy, ale zaprzestano jej emisji zaledwie po ośmiu odcinkach. W roku 1972 dalsza kariera Lucille Ball została chwilowo przerwana przez wypadek: na stoku narciarskim wpadła na nią inna kobieta na nartach, prawa noga Lucille została złamana w czterech miejscach. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sławnych aktorach i aktorkach.
Po długiej rekonwalescencji w roku 1974 nakręcony został musical Mame, okazał się jednak porażką. W roku 1984 Lucille stała się pierwszą kobietą wprowadzoną do telewizyjnej Alei Sław. Dwa lata później, 7 grudnia 1986 roku, w Waszyngtonie odebrała Kennedy Center Award, zaproszenie otrzymała od samego prezydenta Ronalda Reagana. Zaledwie kilka dni wcześniej, 2 grudnia zmarł jej pierwszy mąż Desi Arnaz. Po rozwodzie pozostali w przyjaznych relacjach, Lucille była zatem obecna na jego pogrzebie.
10 maja 1988 roku to początek poważnych problemów Lucille Ball. Tego dnia doznała udaru, czego skutkiem był częściowy paraliż prawej strony jej ciała oraz problemy z mówieniem. Późniejsza rehabilitacja pozwoliła jej na poradzenie sobie z większością skutków udaru. Już w marcu 1989 roku wzięła udział w ceremonii przyznania Oscarów. Niedługo później jednak obudził ją silny ból w klatce piersiowej: przyczyną była pęknięta aorta. Została przetransportowana do szpitala, gdzie przeprowadzono operację. Stan jej zdrowia zaczął się poprawiać, jednakże aorta ponownie nie wytrzymała. Lucille Ball zmarła 26 kwietnia 1989 roku. Słynna amerykańska aktorka została skremowana, a jej prochy zostały pochowane w Forest Lawn Memorial Park w Hollywood Hills, a następnie przeniesione na Lake View Cemetery w Jamestown i ponownie pochowane obok grobów rodzinnych.
Autor: Herbert Gnaś
Bibliografia:
- D. Henningshaw, Lucille Ball. Actress & Comedienne, ABDO Publishing Company, North Mankato 2012.
- S. L. Straka, Blazing the Trails: The Personal Branding of Lucille Ball, Honors Thesis, Texas State University, San Marcos 2016, dostępne pod adresem: https://digital.library.txstate.edu/bitstream/handle/10877/6469/Straka,SarahFinal.pdf?sequence=1, dostęp: 05.08.2021.