Pele – kariera, reprezentacja, osiągnięcia, rekordy, życie prywatne
Pele to światowa legenda piłki nożnej. Nie ma wielbiciela futbolu, który nie zna słynnego piłkarza, jakim był Pele. Brazylijski piłkarz zdobył szacunek i uznanie fanów na całym świecie, stając się symbolem do naśladowania przez kolejne pokolenia. W jaki sposób toczyła się jego kariera? Jakie są osiągnięcia i odznaczenia słynnego piłkarza? Jakie były jego najsłynniejsze mecze i trofea, które udało się zdobyć graczowi? Dowiedz się więcej na temat życia legendy futbolu, którą niewątpliwie stał się na przestrzeni lat Pele.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o XX wieku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najsłynniejszy piłkarz świata, Pele. Gdzie grał i co osiągnął?
Kariera, wiek i początki futbolowej kariery Pele
Pele (wiek 80 lat), który w rzeczywistości nazywa się Edson Arantes do Nascimento, to legendarny brazylijski piłkarz. Większość fanów kojarzy Pele głównie z tego, że piłkarz grał w klubach Santos FC i New York Cosmos. Dzięki swojej niesamowitej grze, Pele stał się symbolem pokolenia graczy futbolowych w latach 50-tych i 60-tych, a już zwłaszcza po trzykrotnym zdobyciu tytułu mistrza świata. Co ciekawe, jak dotąd ten rekord nie został pobity. Federacja Piłki Nożnej i Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznały Pele za największego sportowca XX wieku. Pele strzelił 1281 goli w 1363 meczach podczas swojej kariery. Niesamowity napastnik wspierał grą swoje kluby, ale też stał się inspiracją dla młodych, aspirujących piłkarzy.
Oczywiście, wszystko miało gdzieś przecież swój początek. Przyszła gwiazda światowego futbolu urodziła się 23 października w 1940 roku, w małym brazylijskim miasteczku Três Corações, położonym w stanie Minas Gerais. Rodzina piłkarza była bardzo biedna, a piłka była wówczas chyba jedyną dostępną rozrywką dla dzieci. Ojciec chłopca był w przeszłości bardzo dobrym graczem piłki nożnej i jednocześnie pierwszą osobą, która nauczyła małego Edsona podstawowych zasad piłki nożnej. Można więc śmiało powiedzieć, że piłka nożna była związana z postacią Pele już od najmłodszych lat.
Ojciec chłopaka kiedyś trenował piłkę nożną jako napastnik. Niestety, został kontuzjowany i nie mógł kontynuować swojej kariery sportowej. Kiedy Edson Arantes do Nascimento miał siedem lat, dołączył do lokalnej drużyny dziecięcej i grał w niej jako pomocnik. Właśnie w tej drużynie chłopiec otrzymał słynny przydomek Pele. Dziś piłkarz jednak dokładnie nie pamięta powodu i znaczenia tego pseudonimu. Trener, dostrzegając talent młodego gracza, natychmiast ustawił Pele na linii ataku. Kilka lat później, Waldemar de Brito (dawny reprezentant Brazylii) zauważył utalentowanego młodzieńca. Wkrótce Pele podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt i zadebiutował w seniorskiej drużynie w wieku 15 lat, trafiając do klubu Santos FC.
Brazylia – reprezentacja, kolejne mecze i wielkie sukcesy piłkarza
Pele zadebiutował jako zawodowy piłkarz we wrześniu 1956 roku, kiedy w zasadzie nie miał jeszcze ukończonych 16 lat. Piłkarz grał wówczas przeciwko znakomitym brazylijskim sportowcom z klubu SC Corinthians Paulista i już na samym początku strzelił im gola. Wybitny zawodnik grał przez 19 lat, strzelając dla Santos FC w sumie 650 bramek jako napastnik i pomocnik ofensywny. Po grze w klubie Santos FC, młody Pele przeniósł się do amerykańskiego klubu New York Cosmos (nawiasem, grał tam również słynny Franz Beckenbauer). Transfer Pele wywołał sensację na całym świecie, ponieważ europejski futbol nie był wówczas aż tak popularny w USA. Król Futbolu (ówczesny pseudonim Pele) przyciągał na stadiony coraz większą rzeszę fanów. Według statystyk, podczas meczów brazylijskiego napastnika w Ameryce frekwencja na meczach wzrosła dziesięciokrotnie. Piłkarza uwielbiała już nie tylko reprezentacja i cała Brazylia, ale też cały świat.
Eksperci wielokrotnie próbowali przeanalizować talent Pele. Badacze zgodzili się w zasadzie co do jednej kwestii – piłkarz od zawsze miał niesamowitą chęć osiągania coraz lepszych wyników i doskonalenia swoich umiejętności. Naukowcy nie wątpią również w to, że zawodnik miał naturalne zdolności do gry – choć warto podkreślić, że Pele trenował z piłką przez kilka godzin dziennie, nawet gdy trening dawno się skończył. Od zawsze była to prawdziwa pasja piłkarza, która zaowocowała w wielką, międzynarodową karierę.
Bez cienia wątpliwości, umiejętności Pele były dość sensacyjne jak na tamte czasy. Piłkarz samodzielnie potrafił bowiem ominąć ponad połowę przeciwników na boisku i wykonać np. znakomity rzut rożny. Pele w ten sposób strzelił gola więcej niż jeden raz, a jego drybling w meczu z Fluminense doprowadził do bramki, która została uznana za najlepszą bramkę stulecia. Na stadionie Maracanã (Rio de Janeiro, Brazylia) znajduje się nawet tablica upamiętniająca to wydarzenie.
Pele strzelił ponad tysiąc goli w całej swojej karierze, rozgrywając niesamowite mecze i wspierając kluby takie, jak Santos FC i New York Cosmos – w tym ostatnim klubie, swoje 3 lata świetności miał też m.in. Franz Beckenbauer. W Polsce, w tym samym czasie, popularny był Kazimierz Deyna. Warto dodać, że Kazimierz Deyna reprezentował Polskę w latach 1968-1978 – to właśnie w tych latach, Pele zmienił klub z Santos FC na New York Cosmos.
Największe osiągnięcia i rekordy Pele. Życie prywatne gwiazdy futbolu
Rekordy, trofea i nagrody dla Pele – ważne wydarzenia i daty w życiu piłkarza
W tym miejscu warto dokładnie wypunktować, co udało się osiągnąć piłkarzowi przez wiele lat swojej niesamowitej kariery:
- Pele zajął V miejsce na liście najskuteczniejszych strzelców mistrzostw świata, strzelając aż 12 bramek. Wyprzedził go Miroslav Klose (16 goli), Ronaldo (15 goli), Gerard Muller (14 goli) i Just Fontaine (13 goli).
- To jedyny trzykrotny mistrz świata, któremu udało się zdobyć Puchar Świata w latach 1958, 1962 i 1970, ustanawiając tym samym rekord Guinnessa.
- Kiedy Pele kończył karierę, na jego koncie widniało aż 1281 goli w 1363 rozegranych meczach.
- Piłkarz stał się autorem aż 92 hat-tricków (zdobycie przez zawodnika trzech goli w jednym meczu), w jednym tylko meczu strzelając 8 bramek.
- Pele otrzymał honorową „Złotą Piłkę” (coroczny plebiscyt piłkarski) podczas gali w Zurychu w 2014 roku.
Ciekawostki z prywatnego życia piłkarza. Czego nie wiesz o Pele?
Ogromną sensację na świecie wywołały słowa Pele, że jego pierwsze doświadczenie seksualne miało miejsce z homoseksualistą, gdy miał 14 lat. Piłkarz stwierdził, że w tamtym czasie wśród nastolatków było to zupełnie normalne. Później, mężczyzna nigdy więcej nie miał już tego typu doświadczeń. Pele poślubił Rosemeri dos Reis Cholbi w 1966 roku i mieszkał z żoną przez 16 lat. Para „dorobiła się” trójki dzieci, ale tylko Edson Cholbi Nascimento (lub Edinho) został zawodowym piłkarzem, bramkarzem Santos FC. W 2014 roku Edinho został skazany na 33 lata więzienia za dystrybucję narkotyków i pranie pieniędzy w drodze handlu narkotykami.
Pele miewał później romanse z różnymi kobietami, z których rodziło się kolejne potomstwo gwiazdy futbolu. W wieku 75 lat Pele poślubił młodszą od siebie o 25 lat Marcię Aoki, z którą jest w związku do dnia dzisiejszego. Kobieta jest japońsko-brazylijskim importerem sprzętu medycznego do Ameryki Południowej.
Co dzieje się z Pele teraz, po zakończeniu kariery piłkarskiej?
Popularność sportowca osiągnęła tak wysoki stopień, że kiedy sportowiec napisał i opublikował książkę „Pele. Autobiografia”, koledzy z dawnego osiedla piłkarza, którzy nie potrafili czytać, zaczęli uczyć się czytać, by przypomnieć sobie dawne wydarzenia – związane również z nimi. Także rząd Brazylii zdecydował się wykorzystać ogromną popularność piłkarza. Pele został powołany na stanowisko nadzwyczajnego ministra sportu, które obejmował przez 3 lata. Pele przez czas swoich rządów jako minister sportu zdołał wprowadzić w życie przepisy, które ograniczają korupcję w brazylijskiej piłce nożnej, bliżej znane jako „prawo Pelé”. Piłkarz został mianowany również Ambasadorem Dobrej Woli, poświęcając wiele wysiłku i pieniędzy na promowanie sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Warto w tym miejscu napomknąć również o wysokich odznaczeniach, które otrzymał piłkarz. Pele został odznaczony m.in. honorową komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego (1997 rok, Wielka Brytania) przez Elżbietę II. Trzeba dodać, że oprócz tego wyróżnienia piłkarz otrzymał również dwa inne odznaczenia – Kawalera Legii Honorowej (1963 rok, Francja) oraz Order Zasługi dla Kultury (2003 rok, Brazylia).
Mężczyzna stał się z biegiem czasu znakomitym biznesmenem. Dla przykładu, marka kawy Cafe Pele wyszła spod jego skrzydeł i znana jest dziś na całym świecie. Piłkarz próbował swoich sił również jako komentator telewizyjny, promotor różnych firm (jak Coca-Cola, Puma czy MasterCard), a także aktor (m.in. w „Ucieczce do Zwycięstwa” reżyserii Johna Hustona). Mało tego, w 2016 roku Pele wydał swoją własną piosenkę „Esperança” (Nadzieja), poświęconą Igrzyskom Olimpijskim. Igrzyska owe odbyły się w Rio de Janeiro i stały się pierwszymi igrzyskami olimpijskimi w Ameryce Południowej. Obecnie Pele boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi. Niestety, ale nawet tak znakomite i utalentowane osobistości nie są w stanie… oszukać wieku.
Autor: Paulina Zambrzycka
Bibliografia:
- Edson Arantes do Nascimento: Pele. Autobiografia, Wydawnictwo Amber, Warszawa Jork 2014
- Robert L. Fish: Pele. My Life and the Beautiful Game, Wydawnictwo Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980
- Pele, Winter Brian: Piłka nożna zmienia świat, Wydawnictwo Burda Media Polska, Warszawa 2014