Reformy i dokonania Karola Wielkiego – jak król Franków zreformował państwo?
Karol Wielki objął rządy w państwie Franków w 768 roku. Rządził nim aż do 814 roku. W 800 roku został koronowany na cesarza. Stworzył pierwsze imperium europejskie od czasu upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. Aby państwo Karola Wielkiego mogło sprawnie prosperować, jej władca musiał poważnie je zreformować w niektórych obszarach. Jakie zmiany nastąpiły w państwie Franków? Oto najważniejsze reformy i dokonania Karola Wielkiego.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o historii Francji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Panowanie władcy Karola Wielkiego
Karol Wielki sprawował rządy osobiście. Był władcą „absolutnym”, dążącym do przejęcia kontroli nad wszystkim i wszystkimi. W zarządzie nad rozległym państwem pomagało mu grono zaufanych ludzi. Znajdowali się wśród nich przedstawiciele rodziny królewskiej, w tym jego synowie.
Wokół króla krzątało się wielu dworzan. Jeździli oni za królem, przenosząc się z miejsca na miejsce. Władca nie miał jednej stałej rezydencji. Najchętniej jednak zaglądał do Akwizgranu (dziś Aachen), gdzie mieścił się okazały pałac z imponującą kaplicą, w której znajdowało się mnóstwo cennych relikwii.
W czasach Karola Wielkiego ustaliły się obowiązki poszczególnych dostojników dworskich. I tak stolnik miał pieczę nad stołem królewskim, cześnik – piwnicą, komornik – komorą i szatnią, koniuszy – stajniami, kanclerz – kaplicą dworską i kancelarią. Istniał jeszcze urząd palatyna, który zastępował władcę w procesach sądowych.
Reformy i dokonania Karola Wielkiego
Reformy administracyjne
Karol Wielki pozostawił bez większych zmian administrację państwa. W rękach hrabiów nadal więc spoczywał nadzór nad hrabstwami, które tworzyły z kolei większe jednostki administracyjne, na których czele stali duksowie.
Z inicjatywy Karola Wielkiego powołano do życia tzw. marchie, kontrolujące szczególnie narażone na ataki z zewnątrz rejony państwa Karolingów. Nadzorujący marchie margrabiowie mieli zdecydowanie większe kompetencje od hrabiów. Gdy istniała taka potrzeba, mogli nawet bez zgody władcy ruszyć w pole z podległym sobie wojskiem. W interesującym nas tu okresie funkcjonowały następujące marchie:
- Duńska
- Bretońska
- Awarska
- Hiszpańska
- Friulska
Wprowadzone modyfikacje nie zapobiegły nadużyciom w administracji lokalnej. Aby je zwalczyć, Karol Wielki utworzył specjalne okręgi kontrolne (tzw. „missatica”), w których „niepodzielnie” rządzili zaufani kontrolerzy cesarscy, zwani „missi dominici”. Ich główne zadanie polegało na objeździe podlegających im obszarów i sprawdzaniu działalności biskupów oraz grafów. Na bieżąco wysłuchiwali też wszelkich skarg i zażaleń oraz zbierali informacje o nadużyciach władz lokalnych.
Reformy sądownicze i monetarne
W czasach Karola Wielkiego nie nastąpiły także poważniejsze zmiany w zakresie sądownictwa, zaś okoliczni mieszkańcy w dalszym ciągu byli sądzeni przez hrabiów. Istotną innowacją wymienionego władcy było natomiast zmniejszenie częstotliwości zgromadzeń sądowych do trzech w ciągu roku (wcześniej mieszkańcy danego okręgu byli zobowiązani do zjeżdżania się na zjazdy raz w miesiącu).
Na dalszych dziejach państwa Karolińskiego zaważyły niewątpliwie jego reformy monetarne, które przyjęły się później na terenie całej Europy. Monarcha ten wprowadził do obiegu srebrnego denara, wybijanego w ilości 240 sztuk z funta czystego srebra. Obok denara funkcjonowały również półdenary – obole. A może zainteresuje cię także ten artykuł o koronacji Karola Wielkiego?
Zmiany w zakresie szkolnictwa
Imię Karola Wielkiego rozsławiło się na dobre przede wszystkim z powodu jego reform w obrębie szkolnictwa. Gruntowna przebudowa nauczania nie byłaby możliwa, gdyby władca nie ściągnął z Irlandii i Anglii mnichów, którzy pomogli mu w dokonaniu niezbędnych reform.
Omawiane w tym miejscu reformy objęły głównie szkolnictwo klasztorne i katedralne, w których nauczanie kształtowało się na bardzo niskim poziomie. Wielu duchownych, tworzących w tym czasie elitę państwa Franków, nie umiało przeczytać, nie mówiąc już o zrozumieniu, chociażby krótkich fragmentów z Pisma Świętego. Kler nie znał też podstawowych dzieł teologicznych oraz tekstów literatury klasycznej.
Na całe szczęście regres umysłowy został w porę przezwyciężony. Przyszły kler oraz ludzie świeccy mogli kształcić się na dwóch poziomach, tzw. „trivium” (gramatyka, retoryka, dialektyka) i „quadrivium” (arytmetyka, geometria, astronomia i muzyka). W trakcie nauki zdobywano podstawowe wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematycznych.
Za sprawą doradców Karola Wielkiego przy klasztorach i katedrach powstały skryptoria, w których na masową skalę kopiowano różnego rodzaju teksty, w tym antyczne. Prace te były możliwe, ponieważ zreformowano pismo: zastąpiono nieczytelną kursywę merowińską minuskułą karolińską, która z czasem stała się wzorem dla kształtu liter alfabetu łacińskiego. Minuskuła karolińska była pismem uniwersalnym. Wykorzystywano ją zarówno przy sporządzaniu kodeksów, jak i dokumentów.
Powyżej opisane reformy wpłynęły na znaczne ożywienie się życia intelektualnego państwa Franków (tzw. renesans karoliński). Z czasem w otoczeniu Karola Wielkiego powstała szkoła pałacowa, w której istotną rolę odgrywał sam władca. Interesował się on bowiem różnymi sprawami naukowymi i teologicznymi. Kiedy trzeba było, prowadził luźne dyskusje z uczonymi. Wśród tych ostatnich na szczególne wyróżnienie zasługują Alkuin, Hraban Maur, Piotr z Pizy oraz Teodulf.
Autor: Mariusz Samp
Bibliografia:
- Fischer-Fabian Siegfried, Karol Wielki, przekł. Barbara Ostrowska, Świat Książki – Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2002.
- Le Goff Jacques, Kultura średniowiecznej Europy, przekł. Hanna Szumańska-Grossowa, Volumen, Dom Księgarsko-Wydawniczy Klon, Warszawa 1995.
- Manteuffel Tadeusz, Kultura Europy średniowiecznej, posłowie Stanisław Trawkowski, Wiedza Powszechna, Warszawa 1974.
- Manteuffel Tadeusz, Historia powszechna, Średniowiecze, Państwowe Wydawnictwo naukowe, Warszawa 1968.
- Riché Pierre, Edukacja i kultura w Europie Zachodniej (VI-VIII w.), przekł. Maria Radożycka-Paoletti, Volumen-Pax, Warszawa 1995.
- Riché Pierre, Karolingowie, Ród który stworzył Europę, Volumen, Warszawa 1997.
- Riché Pierre, Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1979.
- Zientara Benedykt, Historia powszechna średniowiecza, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2006.