Geniusz wojny

Bolesław Krzywousty był jednym z najlepszych wodzów w polskiej historii. Już jako młodzieniec odznaczał się nadzwyczajną tężyzną fizyczną, co udowodnił własnoręcznie zabijając dzikiego zwierza. W późniejszym okresie jego wytrzymałość musiała budzić uznanie, skoro potrafił przez kilka dni bez dłuższego wypoczynku przebywać dłuższe trasy.

W ciągu swego długiego panowania Krzywousty stoczył przynajmniej 47 bitew i potyczek, z czego jedynie kilka przegrał. Pod tym kątem dorównywał zdolnościom militarnym swemu wielkiemu praszczurowi Bolesławowi Chrobremu, uznawanego za geniusza wojny.

Więcej na temat wojen i bitew stoczonych przez Bolesława Krzywoustego można przeczytać w najnowszej książce Mariusza Sampa „Bolesław Krzywousty. Piastowski bóg wojny”, wydanej nakładem wydawnictwa Lira pod koniec 2023 roku.

Król teatru wojennego

Podczas wojny z Henrykiem V w 1109 roku Bolesławowi Krzywoustemu udało się pokonać nieprzyjacielskie wojsko i obronić niezawisłość swego kraju. Sukces ten był tym większy, że ówczesna armia niemiecka należała do jednej z największych armii europejskich, zaś potencjał mobilizacyjny państwa Piastów kilkukrotnie ustępował potencjałowi Rzeszy.

Stosowana przez księcia Bolesława taktyka cechowała się elastycznością i zdolnością dostosowania się do zmieniających warunków pola walki. Kiedy trzeba było, decydował się na prowadzenie działań asymetrycznych (partyzanckich) lub starcie się z wrogiem w otwartym polu, gdzie wykorzystywał posiadane atuty dowódcze.

Czytaj również:

Podczas zmagań bitewnych Krzywousty walczył ramię w ramię ze swymi podkomendnymi, co odróżniało go od wielu dowódców tych czasów, kierujących działaniami swych podopiecznych z pewnej odległości. Wzorem swych poprzedników książę działał najczęściej z zaskoczenia, co pozwalało mu odnieść błyskawiczne sukcesy. Kiedy natomiast wymagała tego sytuacja, Bolesław prowadził cierpliwie długie oblężenia nieprzyjacielskich warowni (nieraz przez wiele miesięcy) w głodzie, zimnie i innych niedogodnościach zafundowanych przez warunki naturalne czy oblężonych, względnie wojska odsieczowe.

Polityk wielkiego formatu

Jednym z większych osiągnięć Bolesława Krzywoustego był podbój Pomorza Wschodniego i Zachodniego, co w sumie zajęło mu wiele lat. Z zachodniej części ziem pomorskich Piast złożył cesarzowi hołd lenny, nie chcąc wszczynać z nim konfliktu zbrojnego na niekorzystnych dla siebie warunkach. Na podbitym przez siebie terytorium Bolesław wspierał akcję chrystianizacyjną, co dowodzi, iż nie były mu obce sprawy czysto religijne.

Książę Bolesław okazał się przewidującym i przezornym politykiem. Dzięki jego wzmożonemu wysiłkowi i talentowi dyplomatycznemu udało mu się zmontować korzystny dla Polski system sojuszy, co gwarantowały mu chociażby małżeństwa dynastyczne z udziałem jego samego i jego dzieci. Starał się zapewnić Polsce bezpieczeństwo międzynarodowe, doraźnie reagując na zmiany w układzie sił w regionie.

Choć niekiedy Bolesławowi potknęła się noga, to prędzej czy później naprawiał swoje błędy, w efekcie czego rządzone przez niego państwo stało się jednym z ważniejszych graczy politycznych w Europie Środkowej.

Źródło

Więcej na temat wojen i bitew stoczonych przez Bolesława Krzywoustego można przeczytać w najnowszej książce Mariusza Sampa „Bolesław Krzywousty. Piastowski bóg wojny”, wydanej nakładem wydawnictwa Lira pod koniec 2023 roku.

Okładka książki o Bolesławie Krzywoustym
Okładka książki "Bolesław Krzywousty. Piastowski bóg wojny" autorstwa dr Mariusza Sampa
ikona podziel się Przekaż dalej