Legendy i ciekawostki na temat pochodzenia Piastów, czyli co warto wiedzieć na temat jednej z bardziej intrygujących dynastii.
Władysław IV Waza w sprzyjających okolicznościach mógł zostać władcą aż czterech państw. Był również autorem pomysłu ustanowienia polskiego odznaczenia państwowego.
Wacław II to czeski władca, który w 1300 roku koronował się na króla Polski. Jak właściwie do tego doszło? Jak ocenić jego panowanie? Co udało mu się zdziałać?
Stefan Batory został wybrany na króla Polski. Oprócz wojen z Rosją, toczył także wojnę z Gdańskiem. Dlaczego zdecydowano się przeprowadzić na niego zamach?
Zygmunt August żenił się trzykrotnie, nie pozostawił jednak po sobie żadnego potomka, który mógłby przejąć po nim polską koronę. Dzieci nie dały mu nawet jego kochanki.
Kim były i czym zajmowały się kobiety szpiedzy? Poznaj najsłynniejsze polskie agentki II wojny światowej i ich historie.
Święta Jadwiga była kobietą niezwykle energiczną, zaangażowaną równocześnie na kilku polach. Była troskliwą matką i żoną. Dbała nie tylko o sprawy czysto materialne, ale również duchowe.
Teofila Działyńska, znana jako "Biała Dama", zapisała się na kartach polskiej historii głównie...po śmierci. Czy znacie legendę o Białej Damie z zamka Kórnik?
Marek Hłasko to jeden z bardziej interesujących artystów, którego życiorys i twórczość warto poznać. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Co tak naprawdę wiemy o autorze słów naszego hymnu, Józefie Wybickim? Jego zasługi dla Polski i Polaków są większe, niż wielu z nas mogłoby przypuszczać.
Ewa Krzyżewska była jedną z największych piękności polskiego kina. Zobacz w jakich filmach grała i jak zginęła.
Ignacy Łukasiewicz jest znany głównie jako wynalazca lampy naftowej. Zobacz, jak dokonał swojego wynalazku i jak jeszcze przysłużył się polskiemu przemysłowi.
Liczne romanse Kazimierza Wielkiego są nośnym tematem we współczesnej publicystyce. Ponoć Kazimierz Wielki jeszcze przed objęciem tronu miał romans z Węgierką Klarą Zach. Czy jest to prawda?
Jan Szczepanik to słynny wynalazca, o którym mówi się „polski Edison”. Jakie są jego najważniejsze projekty oraz wynalazki, które zmieniły świat? Poznaj fascynującą historię Jana Szczepanika!
W literaturze naukowej można spotkać się z poglądem, iż na upadek rządów Mieszka II Lamberta istotny miały wpływ (obok najazdów zewnętrznych) również bunt możnych oraz tzw. reakcja pogańska. Czy jest to prawda?
Na początku swoich rządów Mieszko I zaliczył kompromitującą porażkę z rąk tajemniczego ludu „Weltaba”. Kto i dlaczego wówczas pokonał księcia, uważanego przez historyków za jednego z lepszych polskich polityków i dowódców?
O Bezprymie, pierworodnym synu Bolesława Chrobrego, nie przeczytamy zbyt dużo w źródłach. Księcia tego uważa się za pierwszego zdrajcę Polski. Czy słusznie?