Praca dla absolwenta historii — gdzie szukać pracy, jak rozwijać swoją ścieżkę kariery?
Absolwent historii może wybrać wiele ścieżek swojej przyszłej kariery zawodowej. Studia na tym kierunku wyposażają w szereg umiejętności poszukiwanych na współczesnym rynku pracy. Można powiedzieć, że tyle jest dróg rozwoju zawodowego, ile tylko pomysłów w głowach studentów.
4 potencjalne ścieżki zawodowe absolwenta historii
Historia to kierunek studiów humanistycznych wyposażający absolwentów w szeroki zakres kompetencji. Miłośnicy historii znajdują pracę w różnych instytucjach kultury, placówkach oświatowych, robią karierę przy propagowaniu wiedzy historycznej, zajmują się ważnymi badaniami, a nawet mają istotny wpływ na lokalną politykę.
Bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy i to wbrew nieco prześmiewczemu przekonaniu, że ukończenie studiów humanistycznych nie zapewnia dziś żadnych możliwości zawodowych. Każdy absolwent historii powinien jednak skupić się również na poszerzaniu innych kompetencji, poszukiwanych przez pracodawców.
Dobrze jest wybrać jakąś specjalizację. Przedstawiamy 4 zawody, w których dobrze odnajdują się absolwenci studiów historycznych. Liczymy na to, że któraś profesja Cię zainspiruje i odnajdziesz w niej własną, satysfakcjonującą ścieżkę kariery.
Dalekie krainy i skarby przeszłości
Archeologia to dziedzina ściśle związana z historią, a zawód archeologa bywa marzeniem wielu pasjonatów historii. Odkrywanie namacalnych śladów dawnych cywilizacji i minionego życia, badanie ich, snucie hipotez — to wszystko brzmi jak idealne połączenie pracy i pasji. Wielu archeologów odbywa dalekie podróże i poznaje innych badaczy z całego świata. Jeśli chciałbyś obrać taką ścieżkę kariery, na pewno postaw także na naukę języków obcych.
Archeolodzy wykonują też bardziej “przyziemne” prace. To nie tylko poszukiwacze zaginionych skarbów przeszłości, niczym Indiana Jones. Ich usług potrzebują między innymi firmy zajmujące się budowaniem sporych inwestycji. Jeśli gdzieś ma powstać na przykład nowa droga, to archeolodzy muszą najpierw wykonać stosowne badania i rozpoznać, czy na wytyczonym terenie nie znajdują się jakieś cenne pozostałości przeszłości.
Doskonały wstęp do zawodów prawniczych
Studia historyczne wiążą się z ogromem wiedzy, którą trzeba przyswoić. Absolwenci tego kierunku są doskonale przygotowani do analizowania danych, czytania ze zrozumieniem, szukania ciągów przyczynowo-skutkowych oraz wyciągania trafnych wniosków. Potrafią również pisać zwięźle, ale treściwie i dobrze argumentować.
Takie umiejętności przydają się między innymi w zawodach prawniczych. Wielu absolwentów historii wybiera kariery oparte na doskonałej znajomości minionych dziejów oraz prawa. Zdobycie uprawnień, wiedzy i doświadczenia koniecznego do osiągnięcia sukcesu w jednym z zawodów prawniczych wiąże się z dużym nakładem czasu oraz wymagającą nauką. Jednak studia historyczne doskonale do tego przygotowują, a bycie prawnikiem zapewnia stabilną pozycję na rynku pracy, prestiż i całkiem dobre zarobki.
Propagator wiedzy historycznej
Pasja do historii oraz zamiłowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą lub nawet dorosłymi to gwarancja spełnienia w roli nauczyciela, propagatora wiedzy historycznej albo wykładowcy akademickiego. Ludzkość musi dobrze znać historię, aby wciąż nie popełniać tych samych błędów. Misja, aby przekazywać i szerzyć wiedzę o minionych dziejach to bardzo ważna rola społeczna.
Student historii może wybrać specjalizację nauczycielską, która przygotuje go do pracy w różnych placówkach oświatowo-wychowawczych. Natomiast absolwent, który nie zdobył uprawnień pedagogicznych wraz z tytułem magistra, może udać się na studia podyplomowe, które zapewnią mu niezbędne przygotowanie do pracy z dziećmi, bądź młodzieżą.
Własne miejsce w mediach
Propagowaniem wiedzy historycznej zajmują się nie tylko nauczyciele czy wykładowcy akademiccy. Taką rolę obierają sobie również niektórzy dziennikarze. Absolwenci historii mogą pracować w różnych wydawnictwach zajmujących się książkami i innymi publikacjami o tej tematyce.
Mogą również prowadzić własne programy radiowe czy telewizyjne oraz pisać artykuły popularnonaukowe. Historia jest bardzo ciekawa, a jeśli ktoś ma talent do pracy z mikrofonem, kamerą lub piórem i z pasją zaraża swoim zamiłowaniem do minionych dziejów, to doskonale odnajdzie się w świecie medialnym i zyska grono wiernych odbiorców.
Gdzie szukać ofert pracy dla absolwenta historii?
Jeśli skończyłeś historię i szukasz pracy związanej ze swoją pasją albo pracodawcy, który doceni umiejętności, które posiadasz, zajrzyj na GoWork.pl. To portal idealny dla Ciebie. Strona pozwoli Ci znaleźć oferty odpowiadające Twoim potrzebom. Praca w Żorach czeka na Ciebie pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/zory;l. Pochodzisz z innego miasta? Baza ogłoszeń GoWork.pl obejmuje cały kraj. Dzięki intuicyjnym filtrom szybko znajdziesz odpowiednie oferty. Wypróbuj wszystkie funkcjonalności witryny i ciesz się nową, wymarzoną pracą!