W serialu miał kilkanaście kochanek, a jaki Bronisław Cieślak był w życiu prywatnym?

Bronisław Cieślak, aktor, dziennikarz
Bronisław Cieślak, dziennikarz i aktor, fot. domena publiczna, lic. CC BY-SA 2.0
ikona podziel się
Opublikowano: 06.05.2024 r., 15:49 | Autor: Katarzyna Barczyk
W serialu “07 zgłoś się” miał mieć 3,5 romansów na odcinek. Mimo to kochało się w nim tysiące Polek. Czy w realnym życiu odtwórca roli porucznika Borewicza, Bronisław Cieślak też nie mógł się opędzić od kobiet? Tam już nie miało być tak kolorowo. Aktor znalazł szczęście dopiero u boku drugiej żony.

Bronisława Cieślaka wychował Kraków

Bronisław Cieślak urodzony 8 października 1943 r. w Krakowie był synem Bronisława i Marii. Właśnie w tym mieście spędził całe swoje dzieciństwo, aż do czasów studiów. Wraz z rodzicami i dwoma braćmi stanowili tradycyjną polską rodzinę. Mama zajmowała się dziećmi i domem, a ojciec pracował na kolei. Bronisław Cieślak wspominał, jak biegali po różnych krakowskich zakamarkach, a szczególnie piwnicach i strychach. Czas spędzany poza domem nie sprzyjał temu, żeby stać się molem książkowym, choć akurat mały Bronek miał być na bieżąco z wszystkimi lekturami.

Do takich miejsc odwiedzanych przez chłopaków z krakowskiego Kazimierza, zaliczał się dach kościoła św. Katarzyny. Naukę po podstawówce kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego. Natomiast rok po skończeniu ogólniaka wybrał się na studia na Uniwersytet Jagielloński. Jednak wtedy nie interesowało go jeszcze zawodowe aktorstwo, ponieważ studiował etnografię. W tym czasie nie brakowało Bronisława Cieślaka w krakowskim klubie Pod Jaszczurami. To właśnie tam toczyło się życie studenckie, które skupiało się na koncertach jazzowych, propagowaniu poezji, czy nawet wystawianiu spektakli teatralnych.

Początki kariery w radiu i telewizji

Zanim Bronisław Cieślak wszedł na aktorską ścieżkę, rozpoczął swoją karierę w Polskim Radiu. Następnie pełni funkcję redaktora, a potem zastępcy redaktora naczelnego w TVP Kraków. Kariera w Telewizji Polskiej trwała dość długo, bo pracował tam od 1973 do 1991 r.

Jednak w 1975 r. zainteresowano się nim jako aktorem. Pierwszą rolą, była postać inżyniera Bogdana Zawady w Znakach Szczególnych reżyserii Romana Załuskiego. Grał tam u boku m.in. Janusza Bukowskiego, Joanny Jędryki, czy też Grażyny Barszczewskiej. Sam zainteresowany nie był do końca przekonany do gry w serialu. Ostatecznie jednak podjęcie tej decyzji okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ Bronisław Cieślak rok później dostał główną rolę w serialu “07 zgłoś się”.

Bronisław Cieślak w kolejnych latach skupiał się głównie na pracy dziennikarza, ale też od czasu do czasu grywał w filmach. W jego filmografii znalazła się m.in. rola kapitana Zawady w filmie “Wściekły”, rola w filmie polsko-bułgarskim “Złota mahmudia”, czy też w latach 2009-2016 grał Bronisława Malanowskiego w serialu paradokumentalnym “Malanowski i partnerzy”. Zobacz, z kim romansowała słynna Marilyn Monroe.

Wszystkie dziewczyny polskiego Bonda

Propozycja zagrania porucznika Borewicza w kryminalnym serialu “07 zgłoś się” pojawiła się rok po debiucie Bronisława Cieślaka gry aktorskiej w “Znakach Szczególnych”. Co ciekawe, początkowo to nie on miał się wcielić w postać głównego bohatera. Taką propozycję otrzymał na początku Krzysztof Chamiec, który miał odmówić z powodu grania ważnej sztuki teatralnej. Bronisław Cieślak zgodził się na zagranie porucznika Borewicza, jednak nie spodziewając się tak dużej popularności, jaką przyniesie mu ten serial. Jego głównym zamiarem miało być stworzenie reportażu lub nawet napisanie książki.

Szybko porucznikowi Borewiczowi przypięto łatkę bożyszcza kobiet. Mówiło się głośno o tym, że polski James Bond ma 3,5 kochanki na jeden odcinek. Jednak ostatecznie przez cały czas trwania serialu, główny bohater nawiązał romans z 11 kobietami. Wśród aktorek grających jego partnerki, znalazła się m.in. Laura Łącz, Izabela Trojanowska, Katarzyna Walter, Dorota Kamińska, czy też Maria Probosz.

Jedną z kochanek była właśnie Maria Probosz, która grała w serialu Irenę Gryzik, pielęgniarkę pracującą na porodówce. Inną bliską znajomą porucznika była Hanna, grana przez Grażynę Barszczewską. Słynny polski agent 07 nie obył się także bez znajomej dziennikarki, która pojawiła się w 15 odcinku pt.” Skok śmierci”.

Ciekawą rolę, a właściwie możliwość grania dwóch postaci w jednym serialu, miała Barbara Brylska. W odcinku pt. ”300 tysięcy w nowych banknotach” wyemitowanym w 1976 r., zagrała Ewę. Natomiast 11 lat później w odcinku pt. “Przerwany urlop”, grała już Zofię Gambetti, Polkę posiadającą włoski paszport.

Prawdziwe życie miłosne Bronisława Cieślaka

Porucznik Borewicz nie narzekał na brak zainteresowania ze strony kobiet. Uchodził on za ideał mężczyzny, który wie, czego chce, jest stanowczy, a do tego szarmancki wobec swoich partnerek. Bronisław Cieślak, kreując takiego bohatera, bardzo szybko stał się obiektem westchnień tysięcy Polek. Okazuje się jednak, że życie prywatne znacznie różniło się od tego, które fanki mogły oglądać na szklanym ekranie.

O pierwszym małżeństwie Bronisława Cieślaka wiadomo niewiele. Wybranką aktora była Jasna Krystyna Chrzanowska, z którą doczekał się córki Katarzyny. Nie wiadomo, co dokładnie było powodem rozpadu pierwszego małżeństwa. Relacja była chroniona przed błyskiem fleszy, a mimo to nie przetrwała ona próby czasu.

Ciekawostką jest to, że oboje małżonkowie wraz z córką zagrali w filmie kryminalnym “Wściekły” z 1979 r. Bronisław Cieślak grał w nim kapitana Bogdana Zawadę. Natomiast Jasna Chrzanowska-Cieślak z Kasią, odtwarzały rolę żony i córki głównego bohatera. Mimo rozstania Bronisława Cieślaka z byłą żoną łączyły przyjacielskie stosunki. Pierwsza żona bywała częstym gościem w nowej rodzinie. We wspomnieniach Bronisława Cieślaka można było wyczuć nawet nutkę zazdrości, która dotyczyła większej sympatii Jasnej do drugiej żony, niż do niego samego.

Jasna Krystyna Chrzanowska-Cieślak zmarła 3 czerwca 2019 r. Swoje życie zawodowe poświęciła pracy jako nauczycielka, a także v-ce dyrektor w Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim. Zobacz też, jak wyglądało bujne życie Krzysztofa Krawczyka.

Nagrobek Bronisława Cieślaka, Cmentarz Podgórski
Grób Bronisława Cieślaka na Cmentarzu Podgórskim, fot. domena publiczna, lic. CC BY-SA 4.0

Bronisława Cieślaka spotkała miłość dopiero w drugim małżeństwie

Potocznie mówi się, że do trzech razy sztuka. W przypadku Bronisława Cieślaka okazało się, że jego prawdziwą miłością była druga żona, Anna Cieślak. To właśnie z nią doczekał się dwójki dzieci, Zofii oraz Jana. I to z Anną spędził resztę swojego życia.

Mimo, że nie było go wiecznie w domu, nie mógł narzekać na brak zrozumienia. Nie poświęcał zbyt wiele czasu na wychowanie dzieci, ponieważ spędzał długi godziny na planie, ale później też w sejmie, próbując robić karierę polityka. Dzieci nie poszły śladami ojca. Córka Katarzyna z pierwszego małżeństwa studiowała turystykę i rekreację. Syn Jan ukończył filozofię, natomiast córka Zofia jest z zawodu tłumaczem.

Jego żona przez te wszystkie lata trwania ich małżeństwa, była dla aktora prawdziwą ostoją i przystanią, do której zawsze mógł wrócić po długich nieobecnościach. Opuścił ją po kilku latach walki z chorobą nowotworową, w związku z którą w 2018 r. przeszedł operację, a następnie leczenie onkologiczne. Bronisław Cieślak po leczeniu wspominał, że najgorsze jest już za nim. Niestety zmarł 2 maja 2021 r. Został pochowany na Cmentarzu Podgórskim.

Źródła:

 • https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/borewicz-byl-bozyszczem-kobiet-bronislawa-cieslaka-wyrzucili-z-telewizji/t3sjrz3
 • https://www.pomponik.pl/plotki/news-bronislaw-cieslak-nazwany-seksualnym-domokrazca-jego-romanse,nId,6176582
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Cie%C5%9Blak
 • https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/1474307,Bronis%C5%82aw-Cie%C5%9Blak-by%C5%82em-dzieckiem-podw%C3%B3rkowym
 • https://plejada.pl/zdjecia-gwiazd/07-zglos-sie-bronislaw-cieslak-jako-porucznik-borewicz-romansami-leczyl-zlamane-serce/dxdjcxc
 • https://www.filmweb.pl/serial/Znaki+szczeg%C3%B3lne-1976-12019
 • https://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,450609,Jasna-Chrzanowska-Cie%C5%9Blak-nekrolog.html
 • https://party.pl/newsy/wujek-anny-cieslak-szczerze-o-jej-zwiazku-z-edwardem-miszczakiem-dowiedzialem-sie-juz-jakis-czas-temu-126507-r1/
 • https://viva.pl/kultura/film/bronislaw-cieslak-druga-zona-anna-cieslak-malzenstwo-dzieci-zdjecia-145132-r1/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bciek%C5%82y
 • https://plejada.pl/bronislaw-cieslak
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto