Katharine Hepburn i Spencer Tracy – tak wyglądał ich romans

Para poznaje się po raz pierwszy

Spencer Tracy uchodził za jednego z najbardziej znakomitych aktorów Hollywood. Nie można było odmówić mu ogromnego talentu aktorskiego, a także poczucia humoru i bycia perfekcjonistą w swoim zawodzie. Kobiety uwielbiały jego nonszalancję i szalały za nim. Tracy był jednak wierny swojej żonie Louise – oczywiście do czasu, gdy poznał piękną Katharine Hepburn. Katharine była kobietą wyjątkową jak na tamte czasy, a był to rok 1942. Hepburn uchodziła za kobietę wyzwoloną i nowoczesną, a więc mocno odbiegającą od ideałów ówczesnych pań. Po pierwsze nosiła spodnie, co już poniekąd wpływało na jej ogólny wizerunek. Po drugie była bardzo bezpośrednia i szczera, czasami zachowując się jak mężczyzna. Katharine przyznawała zresztą, że właśnie tak żyła – robiła, co chciała i potrafiła sama zarabiać i zarządzać swoimi pieniędzmi. Była świetną i dobrze opłacaną aktorką. Czuła, że nie potrzebny jest jej do tego żaden mężczyzna.

W tym samym roku Katharine przyjęła rolę w filmie Kobieta roku. Zrobiła to tym bardziej ochoczo, że w filmie u jej boku zagrać miał Spencer Tracy, którego Hepburn dyskretnie podziwiała – głównie na ekranie. Mówi się, że przy pierwszym spotkaniu kochanków wcale nie było fajerwerków. Katharine włożyła na siebie spodnie i buty na ogromnych koturnach, aby sprawiać wrażenie wyższej i pewniejszej siebie. Aktorka uwielbiała, gdy mężczyźni czuli się przy niej niekomfortowo – zwłaszcza kiedy w wysokich butach spoglądała na nich z góry. Zamiast powitać się z Tracym, Katharine rzuciła opryskliwie: „Chyba jestem dla pana zbyt wysoka”. Spencer zazgrzytał zębami i już chciał coś odpowiedzieć, jednak reżyser zrobił to za niego, mówiąc: „Nie martw się, zmniejszymy cię do rozmiarów Spencera”.

Uczucie, które niespodziewanie zaczęło kwitnąć

Hepburn z początku wcale nie spodobała się Spencerowi – zresztą z wzajemnością. Spencerowi przeszkadzało to, że Katharine miała żelazny wręcz uścisk dłoni, nietypowy jak na kobietę. Nie mówiąc już o jej stroju, który ciężko było zaliczyć do kobiecych. I jeszcze ta bezczelna pewność siebie! Spencer Tracy był pewien, że nigdy nie zaprzyjaźni się z Katharine Hepburn. Po kilku dniach spędzonych razem na planie okazało się jednak, że było zupełnie odwrotnie. Spencer zdał sobie sprawę z tego, że piękno i kobiecość to nie wszystko, czym może wyróżnić się kobieta. Aktor uświadomił sobie, że pociąga go mądra dyskusja, a nawet możliwość pokłócenia się z Hepburn. Kobieta stymulowała go psychicznie i fascynowała na każdym kroku. Wiedział, że Katharine długo nie będzie mogła wyjść z jego głowy. Była wyjątkowa. Co ciekawe, Hepburn również obdarzyła Spencera troską i uwagą. W pewnym momencie para zdała sobie sprawę z tego, że narodziło się między nimi uczucie.

Katharine Hepburn i Spencer Tracy zaczęli grać razem w wielu innych filmach. Reżyserzy dostrzegali ich autentyczność, gdy wcielali się w przypisane im role. Prawie zawsze grali jednak w podobnym układzie. Katharine była kobietą niezależną i pewną siebie, a Spencer – mimo niechęci do niej – w końcu się w niej zakochiwał. Zupełnie jak w realnym życiu! Para aktorów coraz mocniej zakochiwała się w sobie, choć wcale nie pokazywali tego światu. Nie chcieli tego robić, bo Tracy miał żonę, a także dzieci. Katharine usłyszała zresztą od niego, że nie chce się rozwieść – głównie z powodów religijnych. Zakochani ukrywali więc swoje uczucie i nie chcieli, aby ktokolwiek o nich plotkował. Cały czas grali razem w filmach, pielęgnując skrycie swój romans. Oto dziewięć filmów, w których Hepburn zagrała u boku Spencera Tracy.

 • Kobieta roku (1942)
 • Człowiek legenda (1942)
 • Bez miłości (1945)
 • Morze traw (1947)
 • Stan Unii (1948)
 • Żebro Adama (1949)
 • Pat i Mike (1952)
 • Biuro na tranzystorach (1957)
 • Zgadnij, kto przyjdzie na obiad (1967)

Hepburn i Tracy – miłość, która była w stanie przetrwać wszystko

Katharine wybaczała kochankowi każdy błąd

Spencer Tracy nigdy nie zrezygnował ze swojej rodziny, z którą był naprawdę blisko. Mężczyzna starał się odwiedzać bliskich w każdy weekend. Wydzwaniał też do żony i dzieci między przerwami na planie filmowym, aby wypytać ich o zdrowie i samopoczucie. Katharine nie przejmowała się tym, ponieważ była utwierdzona w przekonaniu, że małżeństwo i tak nie będzie potrzebne jej do szczęścia. Była pewna, że Spencer ją kocha i to w zupełności jej wystarczało. Sama wielokrotnie podkreślała, że aktorzy nie powinni zawierać ze sobą związków małżeńskich. Wówczas będą mieć bowiem zbyt mało czasu na miłość, ponieważ praca na planie filmowym wymaga ogromnego poświęcenia.

Tajemnice romansu Katherine Hepburn i Spencera Tracy'ego, finał, daty, wspólne filmy
Tracy i Hepburn na zdjęciu promocyjnym filmy Bez miłości (1945) - fot. domena publiczna

Katharine Hepburn uwielbiała Spencera za jego całokształt. Kochała go nawet z jego wadami, których było sporo. Starała się być dla niego wyrozumiała, mimo że Spencer nie krył się z faktem miłości do… alkoholu. Katharine sugerowała ukochanemu, aby udał się na odwyk. Niestety, nie udało się. Pewnego wieczoru Spencer był tak pijany, że uderzył Katharine. Aktorka nie była jednak wściekła na Spencera. Miała świadomość, że zrobił to nieświadomie, pod wpływem odurzenia alkoholowego. W 1962 roku Tracy podupadł na zdrowiu tak bardzo, że Katharine postanowiła zrezygnować z aktorstwa na kilka lat i zajęła się opieką nad Spencerem. Robiła dla niego wszystko, byle tylko wyzdrowiał. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł na temat romansu Marylin Monroe z Kennedymi.

Ostatni wspólny film kochanków

Hepburn i Tracy bardzo chcieli jeszcze raz zagrać razem w jakimś filmie. Ostatnią wspólną produkcją kochanków był film Zgadnij, kto przyjdzie na obiad (1967). W komediodramacie poruszono ważne kwestie nierówności rasowych, a Spencer Tracy zebrał ogromne pochwały krytyków za swoją grę aktorską. Hepburn odebrała zaś trzeciego w życiu Oscara.

Siedemnaście dni po zakończeniu zdjęć Spencer zmarł. Katharine postanowiła w związku z tym, że nigdy nie obejrzy filmu. Nie chciała bowiem oglądać ostatnich dni życia swojej największej miłości. Aktorka zdecydowała się też nie uczestniczyć w pogrzebie Spencera Tracy, aby nie wywoływać sensacji i nie podsycać ciekawości mediów. Związek Katharine ze Spencerem trwał 27 lat. Mimo to nikt nie wiedział, jak głębokim uczuciem darzyła się para zakochanych. Jak widać, miłość jest w stanie przetrwać naprawdę wiele. Nawet fakt, że dla dobra miłości trzeba ją po prostu… ukryć przed całym światem.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

 1. Paul Duncan: Katharine Hepburn, Wydawnictwo Taschen, Kolonia 2013
 2. Sheridan Morley: Katharine Hepburn, Wydawnictwo Little, Brown & Company, Nowy Jork 1988
 3. Laura Laurenzi: Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku, Wydawnictwo Twój Styl, Warszawa 2003
ikona podziel się Przekaż dalej