Najbardziej niebezpieczne miasta świata – lista TOP 8 miast, w których trzeba uważać!
Planujesz podróż na koniec świata? Uważaj, bo nie każdy z nich jest tak samo bezpieczny. W niektórych miastach przestępczość jest naprawdę na przerażająco wysokim poziomie. Zanim spakujesz plecak i wyruszysz w nieznane, koniecznie przeczytaj, które miasta uważane są za najbardziej niebezpieczne na świecie. Oto lista TOP 8 miast, w których trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o znanych miastach.
TOP 8 miast, które uważane są za najbardziej niebezpieczne na świecie
1. Port Moresby, Papua-Nowa Gwinea
Port Moresby położony jest w Papui-Nowej Gwinei. Dla niektórych miejsce to wydawać mogłoby się prawdziwym rajem. Piaszczyste plaże zachęcają do długich spacerów, a temperatura sięgająca 30 st. C wydaje się idealną opcją na beztroskie i leniwe wakacje. W rzeczywistości jednak Port Moresby nie zawsze jest rajem dla turystów. To najbardziej niebezpieczne miejsce w całej Oceanii! Wiele zamieszania robią w mieście uliczne gangi raskol, których członkowie bezkarnie poruszają się po miejscowości z maczetami i bronią automatyczną. Poza tym do brutalnych przestępstw w Port Moresby dochodzi również nie tylko za sprawą mafijnych porachunków, ale też przez skrajne ubóstwo i bezrobocie. Do tego wszystkiego dochodzi wirus HIV, który sieje nie mniejsze zamieszanie.
Według publikacji The Economist z 2004 roku, w Port Moresby każdego tygodnia dochodzi do minimum trzech morderstw. W każdym tygodniu mają także miejsce kradzieże samochodów i gwałty – z czego zdecydowana większość w ogóle nie jest zgłaszana. Bojąc się ataków gangów, emigranci muszą żyć w ufortyfikowanych związkach. Z kolei lokalni ludzie mogą jedynie liczyć na… łaskę członków gangów.
2. Port-au-Prince, Haiti
Port-au-Prince jest największym miastem Haiti i stanowi stolicę państwa. W mieście tym bardzo często dochodzi do różnego rodzaju demonstracji, a także zamieszek. Powód? Niezadowolenie społeczeństwa, a także brak kontroli policji. Zamiast służb mundurowych, Port-au-Prince rządzone jest przez przestępców. W mieście dochodzi wobec tego do częstych zabójstw, porwań i napadów z bronią w tle – co jest oczywiście częścią narkotykowych porachunków. Haiti jest jednym z głównych krajów tranzytowych, jeżeli chodzi o przerzucanie narkotyków do Stanów Zjednoczonych – stąd też wojny gangów. Warto dodać, że miejsce niebezpieczne jest też pod względem klęsk żywiołowych. Powodzie, trzęsienia ziemi i huragany okresowo dotykają całe Haiti.
Podróżując po Port-au-Prince, należy unikać demonstracji albo zgromadzeń, zwłaszcza gdy mają one charakter polityczny. Odradza się też podróżowania po stolicy wieczorową porą. Jako że normą w mieście są napady rabunkowe, lepiej nie przemieszczać się transportem publicznym. Co w momencie, gdy ktoś nas napadnie? Nie wolno stawiać oporu, gdyż może się to skończyć tragicznie! W Port-au-Prince aktywność przestępców zwiększa się w okresie karnawału i świąt. Aby uniknąć kradzieży cennych przedmiotów, powinno się zawsze zostawiać je w bezpiecznych miejscach.
3. Bogota, Kolumbia
Bezpieczeństwo w Kolumbii na przestrzeni lat znacznie się poprawiło. Wciąż nie jest to jednak bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Zresztą ciężko byłoby o to w kraju, gdzie tak popularna jest obecność narkotyków, a także karteli. W Bogocie, jak i w większości części Kolumbii, panuje w dodatku duża bieda, a także korupcja i przestępczość policyjna. Zdarza się, że w stolicy porywani są dla okupu cywile. Dochodzi też do zamachów terrorystycznych.
Bogota nie jest bezpiecznym miastem. Często dochodzi w nim do kradzieży i rabunków, niekiedy z użyciem broni. Właśnie dlatego nie powinno się poruszać po stolicy Kolumbii z dużą ilością gotówki. Wszystkie cenne rzeczy należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i starać się nie nosić ich przy sobie.
4. Mogadiszu, Somalia
Stolica Somalii uznawana jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych państw na całym świecie. Niektórzy uważają, że nie ma groźniejszego miasta niż Mogadiszu – tam śmierć „zagląda z każdego rogu”. W stolicy cały czas mają miejsce zamieszki i trwa wojna domowa – nieprzerwanie od ponad 20 lat. Trwa bezprawie, a ludzie głodują. Na ulicy są zarówno uchodźcy, jak i rebelianci. Porwania i morderstwa zdarzają się w Mogadiszu codziennie.
W stolicy Somalii nie ma żadnego wymiaru sprawiedliwości. Policja nie patroluje ulic. Nie ma też ambasady, która w przypadku kłopotów mogłaby zaopiekować się turystami. Właśnie dlatego wszelkie podróże do Somalii, zwłaszcza do Mogadiszu, są im odradzane. W stolicy Somalii występuje bardzo wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi oraz porwaniami. Często dochodzi tam też do krwawych zamachów, a także regularnych starć zbrojnych. Sprawdź także ten artykuł na temat 10 największych miast starożytności.
Najbardziej niebezpieczne miasta na świecie – czy o nich słyszałeś?
5. San Pedro Sula, Honduras
Miasto San Pedro Sula w Honduras znane jest na całym świecie nie dlatego, iż każdego roku odwiedza je miliony turystów. Większość z nich raczej omija to miejsce na mapie, ponieważ w San Pedro Sula jest jeden z największych współczynników morderstw na świecie. Niestety, wszystko przez rządzenie zorganizowanych grup przestępczych. W mieście każdego dnia dochodzi do porachunków mafijnych, egzekucji, pobić i porwań.
Służby mundurowe starają się walczyć z kartelami, jednak im się to nie udaje. Gangi są bowiem znakomicie wyposażone w broń, a ich członkowie pewni siebie i bezwzględni. Poza tym w Hondurasie napędzana jest też przemoc wobec kobiet. Według statystyk w 2020 roku zabijano tam średnio jedną kobietę co 36 godzin. Z uwagi na wszystkie te rzeczy, wielu podróżników, którzy zwiedzają Amerykę Środkową, ze strachu nie zagląda do Hondurasu.
6. Caracas, Wenezuela
W stolicy Wenezueli jest bardzo niebezpiecznie. Kraj leży między Kolumbią a Stanami Zjednoczonymi, więc najwięcej zamieszek powstaje na tle narkotyków. Bardzo częstym widokiem w Caracas są porachunki karteli. Zdarzają się też porwania dla okupu i napady rabunkowe, na które policja niewiele może poradzić, ponieważ jest skorumpowana. Normą są kradzieże i naciąganie turystów na gotówkę, przez co wskaźnik przestępczości w Wenezueli jest bardzo wysoki.
Największym problemem w Caracas jest handel narkotykami, porwania oraz morderstwa – choć zdecydowana większość z nich jest wynikiem wojen gangów. Podróżując po stolicy Wenezueli, należy zachowywać bezwzględną ostrożność. Nie powinno się nosić przy sobie cennych i wartościowych przedmiotów. Lepiej unikać też masowych protestów, zwłaszcza na tle politycznym.
7. Saint Louis, Stany Zjednoczone
Saint Louis to najbardziej niebezpieczne miasto w całych Stanach Zjednoczonych, co potwierdziły analizy amerykańskiego FBI. Nigdzie indziej w USA nie ma aż tak ogromnej ilości napaści, kradzieży, gwałtów i morderstw. Według danych z 2016 roku, w Saint Louis doszło do aż 188 morderstw. W najgorszym okresie współczynnik zabójstw w Saint Louis przekraczał 100 / 100 000 mieszkańców! Liczba ta jest zdecydowanie większa niż w niebezpiecznym Hondurasie.
Jak niebezpieczne jest Saint Louis? Dla przykładu w 2019 roku całymi Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła seria zabójstw, do których tam doszło. Od kwietnia zamordowano wówczas 12 dzieci – każde dziecko miało rany postrzałowe, co świadczyło, iż wszystkie zostały zastrzelone z tego samego powodu. Saint Louis do dziś pozostaje miejscem z największą przestępczością w USA. Znacznie większą niż Nowy Orlean albo Detroit, gdzie każdego dnia trwają przecież porachunki mafijne.
8. Karaczi, Pakistan
To największe miasto w Pakistanie, w którym często dochodzi do krwawych zamieszek na tle religijnym – główne między muzułmanami a hindusami. Pakistan nie należy do najbezpieczniejszych państw świata, a w Karaczi istnieje ogromne zagrożenie w postaci napadów rabunkowych i porwań. Właśnie dlatego odradzane są wszelakie podróże do Karaczi, gdzie często dochodzi do zamachów terrorystycznych, a także porwań dla okupu.
W Pakistanie należy unikać miejsc demonstracji i zgromadzeń, zwłaszcza dotyczących kwestii politycznych i religijnych. Podczas protestów bywa niebezpieczne. Często też pojawiają się wówczas blokady ruchu drogowego, co utrudnia dojazd na lotnisko i zakłóca codzienne życie. Niekiedy czasowo wyłącza się też sieć komórkową – ale to w Karaczi jest akurat zdecydowanie najmniejszym problemem.