Co tak naprawdę można znaleźć w powieści historycznej?

Niektórzy sięgając po powieść historyczną spodziewają się książki będącej opisem, mniej lub bardziej wiernym, wydarzeń z przeszłości istotnych z punktu widzenia danego państwa, narodu lub społeczności. Tak może być w przypadku szkolnych podręczników, jednak książki historyczne to nieco inna kategoria. Nie zawierają one obiektywnych prawd o danych wydarzeniach, a interpretacje autora, jego spojrzenie na różne zdarzenia, zazwyczaj odmienne od powszechnie przyjętej perspektywy. Dzieli się on z czytelnikiem swoim sposobem postrzegania rzeczywistości i faktów, co ukazuje również jego patrzenie na świat. Ważne są tu więc nie tylko suche dane, które przekazywane są w podręcznikach, a rozmaite konteksty, które umożliwiają nowe spojrzenie na daną sytuację i wyrobienie sobie własnego zdania na jej temat.

Jakie korzyści płyną z czytania powieści historycznych?

Powieści, w których wątek historyczny wybija się na pierwszy plan, pozwalają czytelnikowi na zainteresowanie się historią, nawet jeśli do tej pory tematyka ta nie do końca mu odpowiadała. To coś zupełnie innego niż nauka na pamięć dat, skutków wojen i suchych faktów o wydarzeniach historycznych. Książki te umożliwiają spojrzenie na całe zdarzenie z innego punktu widzenia, poznanie ciekawostek o nim, które nie są prezentowane w szkołach. Poznanie przeszłości od tej strony przyczynia się do lepszego zrozumienia świata i tego, co musieli przejść nasi przodkowie. Bardziej zrozumiałe stają się rozmaite mechanizmy, które rządzą światem do chwili obecnej. Ciekawa narracja książki pozwala na zanurzenie się w nią z perspektywy uczestnika, a nie jedynie obserwatora. Dzięki temu czytelnik bardziej wczuwa się w jej klimat. Dobry autor potrafi przekazać klimat danej epoki wraz z jej zaletami i wadami. W końcu każdy został w dużej mierze ukształtowany nie tylko przez osobiste czy rodzinne doświadczenia, ale też przez procesy światowe. Pojedynczy człowiek jest elementem składowym społeczeństwa, na które wciąż wpływają minione wydarzenia historyczne. Powieści historyczne mogą więc zapewniać kształcącą rozrywkę. Samo czytanie uchodzi za jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania czasu wolnego. Gdy dołoży się do tego wartość edukacyjną, można łatwo połączyć przyjemne z pożytecznym. To od autora zależy, które wątki w książce zdominują fabułę – mogą to być elementy przygody, sensacji czy romansu, dzięki czemu powieść wciąga czytelnika w równej mierze, jak ta oparta całkowicie na fikcji. Publikacje z zakresu historii rozwijają zdolność do wytwarzania trafnych osądów i argumentowania ich, dzięki czemu można wziąć udział w dyskusjach na więcej tematów.

Audiobooki jako nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych książek

Mówiąc o książkach na ogół ma się na myśli ich tradycyjne, papierowe wydania. Mają one szerokie grono zwolenników, którzy lubią widzieć czytaną przez siebie treść i kolekcjonować nowe pozycje literackie w domowej biblioteczce. Obecnie dużą popularnością cieszą się również audiobooki. Ich zaletą jest możliwość słuchania podczas wykonywania innych czynności, co zdecydowanie umila czas. Jeśli chodzi o tytuły należące do powieści historycznych, jeden z wartych uwagi to Niech stanie się światłość – audiobook od https://audioteka.com/pl będący prequelem najgłośniejszej książki Kena Folletta. Wszystkie powieści z tej serii składają się na cykl nazwany nieformalnie „Cyklem Kingsbridge”. Książka jest czytana przez jednego z najlepszych polskich lektorów, Krzysztofa Gosztyłę, a narracja wzbogacona o wspaniałe utwory muzyczne.

Czytanie powieści historycznych łączy w sobie wartość edukacyjną z rozrywkową. To możliwość poznania historii z nowej perspektywy i wyrobienia sobie własnego zdania na temat konkretnych zdarzeń. Alternatywę dla tradycyjnych książek stanowią audiobooki.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej