David Copperfield – największe pokazy i widowiskowe sztuczki

Magia towarzyszyła Davidowi od zawsze

David Copperfield urodził 16 września 1956 się jako David Seth Kotkin w Metuchen (New Jersey, Stany Zjednoczone). Jego rodzice – Rebecca i Hyman Kotkin – byli żydowskimi imigrantami. Matka urodziła się w Jerozolimie i zajmowała się sprzedażą ubezpieczeń. Ojciec Davida miał z kolei pochodzenie ukraińskie, a w Stanach Zjednoczonych zajmował się sprzedażą galanterii w sklepie dla mężczyzn. Mimo że rodzice Davida mieli dość konserwatywne poglądy, zawsze wspierali swojego jedynego syna w pasji, jaką stała się magia.

Kiedy David skończył 10 lat, wybrał się z mamą do sklepu z magicznymi akcesoriami. Bardzo chciał, aby Rebecca kupiła mu marionetkę. David marzył o tym, żeby w przyszłości zostać brzuchomówcą. Kiedy zobaczył jednak wiele innych magicznych eksponatów w sklepie, uznał, że lepiej zacząć karierę jako iluzjonista. Chłopiec wczytywał się w każdą książkę o magii, która tylko wpadła mu w ręce. Chodził na pokazy magików, a później sam zaczął praktykować magię pod pseudonimem „Davino the Boy Magician”. Za swoje show, które najczęściej dawał w okolicy miejsca zamieszkania, z czasem zaczął brać od ludzi po… 5 dolarów za wstęp. Można powiedzieć zatem, że David od najmłodszych lat widział w magii nie tylko swoją pasję, ale też dobry sposób na zarobek. Poza tym, dzięki magicznym sztuczkom, czuł się też wyjątkowy, co pomagało mu przezwyciężać wrodzoną nieśmiałość.

W wieku dwunastu lat David został przyjęty do Stowarzyszenia Amerykańskich Iluzjonistów, stając się jego najmłodszym członkiem. Kiedy pewnego dnia na zjeździe magików spotkał się z pewnym dziennikarzem, ten zasugerował mu, aby David zmienił swój pseudonim na bardziej rozpoznawalny. Zasugerował chłopcu, że może to być David Copperfield – słynny bohater powieści Charlesa Dickensa. Chłopiec uznał, że to doskonały pomysł. Od tamtego dnia występował już jako David Copperfield.

Wielka kariera telewizyjna Davida Copperfielda

David Copperfield w wieku osiemnastu lat zaczął uczyć się na Uniwersytecie Fordham, jednak przerwał naukę po zaledwie trzech tygodniach. Nastolatek postanowił bowiem w pełni poświęcić się temu, co kochał najbardziej – a były to magiczne sztuczki. Copperfield, dzięki byciu członkiem stowarzyszenia magików, dostał się do musicalu The Magic Man w Chicago. Mało tego, przypadła mu w tym spektaklu główna rola! W musicalu David nie tylko robił fascynujące sztuczki, ale też śpiewał i tańczył. Większość iluzji, które przewijały się przez całe przedstawienie, wymyślił sam. Copperfield dzięki występowi w musicalu przekonał się, że teatralny styl przedstawiania magii to coś, do czego został stworzony. Młody magik postanowił więc zrobić wszystko, aby móc w ten sposób zarabiać na życie.

Kariera Davida rozwinęła się w 1997 roku, kiedy to iluzjonista został odkryty przez Josepha Catesa, jednego z producentów na Broadwayu. Właśnie on wyprodukował dla telewizji ABC program dotyczący magii, „The Magic of ABC”. David Copperfield stał się gospodarzem programu, szybko zdobywając serca widzów. Niedługo potem Copperfield otrzymał również program „Magia Davida Copperfielda” na stacji CBS (1978-2001). W sumie wyemitowano aż 18 programów telewizyjnych z Davidem Copperfieldem, a także 2 filmy dokumentalne dotyczące magika. W swoich programach Copperfield pokazywał niesłychane sztuczki. Największe z nich to m.in. zniknięcie Statuy Wolności (1986), lewitacja nad Wielkim Kanionem (1984), przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński (1991), ucieczka z więzienia Alcatraz (1987) czy zniknięcie wagonu Orient Express (1991). Niewyjaśnione tajemnice sztuczek Copperfielda w dalszym ciągu budzą w widzach ogromne zaciekawienie. Wielu z nich ciężko jest znaleźć sensowną odpowiedź na niesamowite sztuczki magika.

Iluzja Davida Copperfielda – tego możecie nie wiedzieć!

Ciekawostki na temat Davida Copperfielda

Większość ludzi kojarzy postać Copperfielda lub choć raz widziało jedną ze sztuczek, którymi iluzjonista czarował widzów w telewizji. Niewiele osób zna jednak ciekawe fakty z życia magika. Zanim przejdziemy do rekordów Guinnessa i wyróżnień, które za swoją działalność otrzymał David Copperfield, sprawdźmy kilka interesujących faktów na jego temat.

 1. W maju 2001 roku David Copperfield zabawiał gości na pokazie dla UNICEF w Białym Domu. Wykonał sztuczkę, podczas której przeciął piosenkarkę Jennifer Lopez na sześć części.
 2. W kwietniu 2009 roku Copperfield po raz pierwszy wystąpił w telewizji na żywo. Bawił publiczność na 44 edycji nagród Akademii Muzyki Country. W trakcie show sprawił, że w pustej windzie nagle pojawiła się Taylor Swift.
 3. W maju 2009 Copperfield został ponoć oddalony z willi Michaela Jacksona po tym, jak zażądał od wokalisty 1 mln dolarów za swoje show.
 4. W lipcu 2012 stacja OWN-TV wyemitowała godzinny program specjalny z Davidem Copperfieldem, w ramach „Oprah’s Next Chapter”. Z programu tego można było dowiedzieć się więcej o życiu osobistym oraz rodzinnym słynnego iluzjonisty (m.in. zobaczyć jego dom na Bahamach i muzeum poświęcone magii).
 5. W 1991 roku Copperfield kupił na aukcji Bibliotekę Sztuk Czarnoksięskich i Pokrewnych Mullhollanda (za ok. 2 mln dolarów). W muzeum, które magik otworzył w miejscu biblioteki, znajduje się m.in. 15 000 książek o magii i rzadkie księgi magiczne. David wciąż wzbogaca muzeum o kolejne, magiczne artefakty. Właśnie tak stworzył niesamowite Muzeum i Bibliotekę Sztuk Magicznych, będące największym na świecie muzeum tego rodzaju. Muzeum mieści się w Las Vegas, jednak nie można go odwiedzać. Dostęp do niego mają wyłącznie znajomi magika, a także historycy bądź kolekcjonerzy. Co ciekawe, wejście do muzeum mieści się w siedzibie Copperfielda, a stanowią je… sekretne drzwi.
 6. W 2006 roku iluzjonista kupił kilkanaście bahamskich wysp o nazwie Musha Cay. Zmienił ich nazwę na „The Islands of Copperfield Bay”.
 7. W 1984 roku Copperfield miał uwolnić się z pułapki – zbiornika z wodą, w którym był zakuty w łańcuchy. Zaplątał się jednak, przez co zaczął nabierać wody. Szybko wyciągnięto go i zabrano do szpitala. Magik przez tydzień jeździł na wózku, a później chodził o lasce.
 8. David Coperfield i jego życiorys, osiągnięcia, iluzje, przedstawienia, najważniejsze informacje
  Copperfield w 2010 roku - fot. domena publiczna
  W 1989 roku Copperfield podczas wykonywania sztuczki przypadkowo odciął sobie czubek palca ostrymi nożyczkami.
 9. Przed pandemią koronawirusa David Copperfield występował codziennie. Dawał aż 15 przedstawień tygodniowo w MGM Grand w Las Vegas.
 10. W 1994 roku magik pozwał Herberta L. Beckera, autora książki Sekrety wielkich iluzjonistów, aby uniemożliwić my publikację. Beckerowi udało się jednak wydać książkę, choć – zgodnie z żądaniem Copperfielda – nie porusza w niej bezpośrednio sztuczek magika.
 11. W 2007 roku David Copperfield został oskarżony o napaść seksualną przez niejaką Lacey L. Carroll. Śledztwo zakończyło się jednak bez wnoszenia zarzutów – w 2010 prokuratura wniosła bowiem oskarżenie przeciwko Carroll o prostytucję i fałszywe oskarżenie o gwałt innej osoby.
 12. Copperfield był w związku z Claudią Schiffer w latach 1993-1999.
 13. Wg. Magazynu Forbes w 2016 roku David Copperfield zajął piąte miejsce w rankingu Najbogatszych Celebrytów Ameryki (0,85 mld dolarów). Łączny majątek magika szacuje się na ponad 3 mld dolarów.
 14. W 1982 roku iluzjonista założył Project Magic – program rehabilitacyjny, który ma na celu pomóc niepełnosprawnym w odzyskaniu koordynacji ruchowej oraz sprawności. Magiczne sztuczki, których iluzjoniści uczą pacjentów, mają być formą ich fizjoterapii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawiedzonym domu w Connecticut?

Osiągnięcia i nagrody Copperfielda

David Copperfield ma na swoim koncie aż 11 rekordów Guinnessa. Najważniejsze z nich, jakie ustanowił, to:

 • Największe zarobki w karierze iluzjonisty.
 • Najdroższy magiczny plakat sprzedany na aukcji.
 • Największa wystawiona iluzja.
 • Największe archiwum prac magicznych.
 • Największa frekwencja na Broadwayu w ciągu tygodnia.
 • Największa międzynarodowa publiczność telewizyjna iluzjonisty.

Warto dodać, że przez Stowarzyszenie Amerykańskich Iluzjonistów Copperfield został okrzyknięty „Królem Magii”. David aż 38 razy nominowany był też do Nagrody Emmy, z czego 21 razy zwyciężył. To również pierwszy żyjący iluzjonista, który posiada swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Hollywood. Co ciekawe, francuski rząd nadał Copperfieldowi… tytuł szlachecki. Właśnie dzięki temu David został pierwszym magikiem, który takowe wyróżnienie otrzymał.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

 1. Herbert L. Becker: Sekrety wielkich iluzjonistów, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1996
 2. David Copperfield: 15 Years of Magic, 1994 (film dokumentalny)
ikona podziel się Przekaż dalej