„Duch” – kultowy horror lat 80.

Seria filmów „Poltergeist” (znanej w Polsce jako „Duch”) zdobyła sympatię widzów i uznanie krytyków od pierwszej części. Dość wspomnieć, że inicjująca serię odsłona otrzymała nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne, a także uzyskała trzy nominacje do prestiżowej statuetki Oscara w kategoriach: najlepsze efekty specjalne, montaż oraz muzyka oryginalna, za którą odpowiadał Jerry Goldsmith.

W pochlebnych recenzjach zwracano uwagę na mistrzowską charakteryzację, świetnie zbudowane napięcie, a także rewolucyjne podejście do tematyki horroru. Tobe Hooper i Steven Spielberg uczynili bowiem z „Ducha” nie tylko mrożącą krew w żyłach historię, ale również pogłębioną psychologicznie opowieść o… rodzinie – „większej niż życie, która sięgnie w dół aż do bram piekieł, aby ocalić swoich bliskich”, jak pisał Andrew Sarris w recenzji dla „The Village Voice”.

„Duch” (1982) przedstawia losy amerykańskiej rodziny, która przeprowadza się do nowego, wymarzonego domu. Niestety bohaterom niedługo dane jest cieszyć się spełnionym marzeniem. Pod dachem pięknej rezydencji zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Wkrótce najmłodsza córka Freelingów zostaje porwana przez ducha podczas oglądania telewizji. Jak się okazuje, dom został wybudowany na starym indiańskim cmentarzu. Za scenariusz oraz produkcję filmu odpowiadał Steven Spielberg, reżyserował natomiast znany z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” Tobe Hooper. Sukces obrazu sprawił, że doczekał się on równie głośnych kontynuacji: „Duch II: Druga strona” (1986) i „Duch III” (1988).

Nie tylko przerażające losy rodziny Freelingów i tematyka zjawisk paranormalnych sprawiły, że seria do dziś cieszy się sporym zainteresowaniem odbiorców powracających do seansu w horrorowych sezonach na przykład z okazji Halloween. Prawdziwą legendę wokół produkcji roztoczyły tragiczne wypadki i śmierci aktorów „Ducha”. Morderstwo Dominique Dunne, zagadkowe okoliczności śmierci dziecięcej gwiazdy Heather O’Rourke czy zabójstwo Louisa Perrymana sprawiły, że zaczęto mówić o „klątwie Poltergeista”.

„Duch” zbiera krwawe żniwo, czyli zabójstwo Dominique Dunne

Pasmo tragedii rozpoczęło się wraz z koszmarnymi okolicznościami śmierci Dominique Dunne. Aktorka sportretowała najstarszą siostrę w „Duchu”, Danę Freeling. Pierwsze kroki na ekranie stawiała od końca lat 70. w produkcjach telewizyjnych. „Duch” okazał się przełomem w jej artystycznym dorobku i przyniósł wyczekiwaną sławę. Gdyby nie dramatyczne zdarzenia z życia prywatnego zapewne na Dunne czekałaby obiecująca kariera.

Zaledwie kilka miesięcy po premierze „Ducha” Dominique Dunne została zamordowana. W tamtym okresie niespełna 23-letnia gwiazda była związana z restauratorem Johnem Thomasem Sweeneyem. Ich związek był burzliwy. Nieustanne konflikty doprowadziły do rozstania pary, z którym nie mógł pogodzić się Sweeney. 31 października 1982 roku mężczyzna przyjechał do domu Dominique, błagając, aby się pogodzili. Odmowa aktorki doprowadziła do jego furii.

Sweeney rzucił się na dziewczynę i zaczął ją dusić. Nieprzytomną Dominique Dunne przewieziono do szpitala Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, gdzie zmarła 5 dni później. John Thomas Sweeney usłyszał wyrok nieumyślnego spowodowania śmierci. W więzieniu spędził cztery lata. Sprawdź także ten artykuł: 8 gwiazd kina, które zmarły na planie filmowym.

Heather O’Rourke – śmierć dziecięcej gwiazdy „Ducha”

Najbardziej wstrząsającym zdarzeniem dla fanów trylogii „Poltergeist” była jednak nagła śmierć dziecięcej gwiazdy Heather O’Rourke. Dziewczynka zmarła w zagadkowych okolicznościach jeszcze przed premierą filmu „Duch III” 1 lutego 1988 roku na stole operacyjnym. Miała niecałe trzynaście lat.

„Duch” przyniósł dziecięcej aktorce popularność oraz uznanie dla jej wrodzonego talentu. Pierwsza część utorowała Heather O’Rourke karierę w telewizji. Uwielbienie fanów i krytyków dla jej naturalnych umiejętności poskutkowały ponadto obsadzeniem dziewczynki w kontynuacjach serii. Heather pochodziła z rodziny o gwiazdorskich ambicjach. Jej matka była szwaczką, a ojciec stolarzem. Rodzice przelali na swoje dzieci marzenia o sławniejszym zawodzie, nieosiągalnym dla nich samych.

Ich najstarsza córka, Tammy O’Rourke, została aktorką jeszcze przed Heather. Małą wypatrzył natomiast sam producent „Ducha”, Steven Spielberg, gdy jadła lunch z matką i starszą siostrą w stołówce MGM. Jego uwagę przykuła przede wszystkim anielska uroda Heather, która zdaniem samego Spielberga stanowiła „marzenie każdej matki”. Obsadził ją w roli Carol Ann Freeling uprowadzonej przez tytułowego ducha. Tym samym dziecięca kreacja przeszła obok nosa starającej się o angaż Drew Barrymore, którą w ramach rekompensaty Spielberg umieścił w „E.T.” (1982).

W czasie zdjęć do „Ducha III” u Heather błędnie zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna objawiającą się przewlekłym zapaleniem jelit. Nieprawidłowe leki jedynie pogarszały jej stan. Feralnego dnia 1 lutego 1988 roku trafiła do szpitala prawdopodobnie z kolką jelit. Zmarła w czasie operacji. Oficjalną przyczyną śmierci było zatrzymanie krążenia i wstrząs septyczny. Tragiczny i niespodziewany koniec nastoletniej gwiazdy „Poltergeista” spowodował, że wielu fanów trylogii zaczęło uznawać serię za przeklętą…

„Duch” – przeklęty film?

Dramatyczne losy Heather O’Rourke oraz uduszonej przez zazdrosnego chłopaka Dominique Dunne to nie jedyne tajemnicze zdarzenia w życiu osób pracujących na planie „Ducha”. Występujący w pierwszej części Louis Perryman został zamordowany we własnym domu w Austin w stanie Teksas 1 kwietnia 2009 roku przez Setha Tatum, który w momencie zbrodni był pod wpływem alkoholu. Zabójcę skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Pojawiający się w kontynuacji „Duch II: Druga strona” aktor, poeta i reżyser teatralny Julian Beck odszedł w czasie zdjęć do filmu we wrześniu 1985 roku. Przegrał walkę z rakiem żołądka.

Wszystkie te przejmujące historie złożyły się na hipotezę fanów trylogii, jakoby ciążyła nad nią klątwa. Hasło „klątwa Poltergeista” szybko podłapały media, które każdą tragiczną śmierć członka ekipy przypisywały do rzekomego fatum ciążącego nad produkcją. Stanowiło to przede wszystkim skuteczny chwyt reklamowy, niestety brutalny ze względu na żerowanie na ludzkich dramatach. Zapewniło to jednak trylogii „Duch” status kultowej.

Autor: Paula Apanowicz

Źródła:

  1. Poltergeist (1982 film) - Wikipedia (Dostęp: 12.10.2023)
  2. Heather O'Rourke - Wikipedia (Dostęp: 12.10.2023)
  3. Na filmie Duch ciąży klątwa? Tak ginęli jego aktorzy i ekipa realizacyjna | Viva.pl (Dostęp: 13.10.2023)
  4. Duch (1982) - IMDb (Dostęp: 14.10.2023)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny