Najbardziej znane obrazy - lista, autorzy, data powstania, współczesna wartość

Znane obrazy mają charakter nie tylko dekoracyjny, lecz także stanowią wyraz wybitnej twórczości artystycznej. Jak ocenić, które obrazy są najwybitniejsze? Czy są to obrazy, które osiągają największą wartość na aukcjach dzieł sztuki? Czy też obrazy, które są najbardziej znane i są najczęściej oglądane w muzeach? A może największe dzieła sztuki to te, które są najczęściej wybierane w postaci reprodukcji, jako dekoracja na ścianę? Poznaj listę najbardziej znanych dzieł malarstwa światowego.

Znane i cenne obrazy światowych mistrzów malarstwa

Znane obrazy to nie tylko dekoracja na ścianę

Niegdyś obrazy miały charakter nie tylko dekoracyjny, lecz bardziej reklamowy. Obraz zamówiony na ścianę rezydencji, kościoła czy siedziby firmy, miał za zadanie, przede wszystkim, zaprezentować odwiedzającym jego właściciela i jego misję. Dlatego też bardzo ważną rolę pełniły symbole, które miały przekazywać oglądającym dodatkową treść. W czasach, gdy nie było telewizji, malarze upamiętniali na płótnie, ważne wydarzenia historyczne czy bitwy, aby uświetnić splendor króla, rodu czy miasta.

Współcześnie obrazy mają charakter bardziej dekoracyjny. Są wykorzystywane nie tylko jako dekoracją na ścianę, lecz także znajdują ogromne zastosowanie we wzornictwie. Najważniejsze dzieła światowego malarstwa służą jako motyw do dekoracji tkanin ozdobnych, strojów, toreb, gadżetów i wszystkiego na czym zechcemy ten motyw nadrukować. Dzięki temu cenne obrazy trafiły “pod strzechy” i każdy może na co dzień obcować z ich estetyką. Takie wykorzystanie sztuki budzi, oczywiście, ogromne kontrowersje. Czy poduszka lub podkładka pod mysz, ze znanym obrazem, to profanacja sztuki, czy jej popularyzacja?

Najdroższe obrazy na świecie

Największe i najcenniejsze dzieła malarskie na świecie możemy oglądać w muzeach, zaś ich wartość jest bezcenna. Wiele bezcennych dzieł pozostaje w rękach prywatnych i można je zobaczyć na okazyjnych wystawach lub w sieci. O tym jak cenne są największe dzieła sztuki i jaka jest ich obecna wartość, możemy dowiedzieć się wtedy, gdy jakiś obraz trafi do domu aukcyjnego. Do obrazów, które osiągnęły ogromne ceny na aukcjach należą:

  • Salvator Mundi Leonarda da Vinci,
  • Kobiety Algieru i Sen Pabla Picassa,
  • Number 17A Jacksona Pollocka,
  • The Card Players Paula Cézannea,
  • When Will You Marry? Paula Gauguina,
  • Portret Adele Bloch-Bauer I oraz Węże wodne II Gustava Klimta,
  • Portrety Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit – Rembrandta,
  • Akt leżący Amadeo Modiglianiego,
  • Interchange Willema Kooninga.

Wśród najdroższych malarzy świata, których obrazy osiągają największą wartość na aukcjach dzieł sztuki, króluje Pablo Picasso. Na kolejnych miejscach plasuje się malarze: Andy Warhol, Mark Rothko oraz David Hockney. Spośród malarzy polskich, największą wartość osiągają obrazy Tamary Łempickiej.

Najważniejsze dzieła malarskie świata

Największa dzieła sztuki malarskiej na świecie

Trudno powiedzieć, które obrazy można uznać za największe i najważniejsze dzieła sztuki w historii ludzkości. Czy wartość artystyczną określa cena osiagana na aukcjach czy też tłumy oglądających w muzach?

Najbardziej znane obrazy na świecie:

  1. Mona Lisa, Leonardo da Vinci, 1503 - 1519, Paryż Luwr,
  2. Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci, 1488-1490, Muzeum Narodowe, Kraków,
  3. Słoneczniki, Vincent van Gogh, 1888, Muzeum van Gogha, Amsterdam,
  4. Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh, 1889, Nowy Jork, Museum of Modern Art,
  5. Narodziny Wenus, Sandro Botticelli, 1484, Uffizi, Florencja,
  6. Dziewczyna z perłą, Jan Vermeer, 1665, Muzeum Narodowe Mauritshuis, Haga,
  7. Mleczarka, Jan Vermeer, 1658, Rijksmuseum, Amsterdam,
  8. Madonna Sykstyńska, Rafael Santi, 1512, Muzeum Sztuk Dawnych, Drezno,
  9. Guernica, Pablo Picasso, 1937, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, Madryt,
  10. Panny z Awinionu, Pablo Picasso, 1907, Museum of Modern Art, Nowy Jork,
  11. Ogród rozkoszy ziemskich, Hieronim Bosch, 1500, Prado, Madryt,
  12. Upadek Ikara, Pieter Bruegel, 1557, Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, Bruksela,
  13. Portret małżonków Arnolfinich, Jan van Eyck, 1434, National Gallery, Londyn,
  14. Wolność wiodąca lud na barykady, Eugène Delacroix, 1830,
  15. Lekcja anatomii Doktora Tulpa, Rembrandt, 1632,
  16. Maja Naga i Maja Ubrana, Francisco Goya, 1797 - 1800,
  17. Impresja wschód słońca, Claude Monet, 1872, Musee Marmottan w Paryżu,
  18. Śniadanie na trawie, Edouard Manet, 1863, Musée d'Orsay, Paryż,
  19. Krzyk, Edvard Munch, 1893, 3 wersje w muzeach w Oslo,
  20. Straż nocna, Rembrandt, 1642, Rijksmuseum, Amsterdam,
  21. Czerwony pokój, Henri Matisse, 1908, Hermitage Museum, St. Petersburg,
  22. Ja i wieś, Marc Chagall, 1911, Museum of Modern Art, New York,
  23. Wielka fala w Kanagawie, Hokusai Katsushika, 1830–1833,
  24. Trwałość pamięci, Salvador Dali, 1931, Museum of Modern Art (MoMA), Nowy Jork,
  25. Pocałunek Gustav Klimt, 1908, Galeria Austriacka Belvedere,
  26. Bal w Moulin de la Galette – Pierre-Auguste Renoir, 1876, Muzeum Orsay,Paryż,
  27. Syn człowieczy, Rene Magritte, 1964, prywatna kolekcja,
  28. American Gothic, Grant Wood, 1930, Art Institute of Chicago,
  29. Kompozycja VIII, Wassily Kandinsky, 1923,
  30. Tratwa Meduzy, Théodore Géricault, 1818.

Jak powstawały najważniejsze dzieła sztuki świata

Mówiąc o najwybitniejszych dziełach sztuki świata, jako pierwsze przychodzi na myśl Mona Lisa Leonarda da Vinci. Historia tego obrazu nie jest do końca wyjaśniona. Nie wiadomo z całą pewnością kogo przedstawia. Prawdopodobnie dzieło to zamówił kupiec florencki, który chciał, aby mistrz Leonardo namalował jego żonę. Jest to dziwne, zważywszy, że Leonardo miał mało czasu na malowanie i nawet księżna D’Este nie mogła się doprosić o portret. Dzieło to powstało w ostatnich latach życia artysty, który nie oddał go nikomu, lecz woził stale ze sobą. Po śmierci malarza obraz zakupił król Francji Franciszek I.

Niemniej sławny jest portret Damy z gronostajem, który przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę Lodovica Sforzy. W XVIII wieku obraz ten został zakupiony przez księcia Czartoryskiego i tak trafił do muzeum w Krakowie.

Jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie są Słoneczniki Van Gogha. Popularnością cieszy się również Gwiaździsta noc oraz liczne autoportrety malarza. Co ciekawe Vincent van Gogh namalował całą serię Słoneczników, które były wówczas modnym kwiatem dekoracyjnym. Kwiaty w żółtych kolorach miały stanowić dekorację pracowni malarza w słynnym żółtym domu. Co ciekawe płótna van Gogha, a szczególnie dwa wyżej wymienione, biją rekordy popularności jako motyw dekoracyjny.

Ogromną popularnością cieszą się obrazy Jana Vermeera, zaś ich wielbiciele starają się podróżować po muzeach świata, aby je wszystkie obejrzeć na żywo. Dziewczyna z perłą przedstawiająca nieznaną piękność w nietypowym nakryciu głowy w postaci turbanu i z pięknym kolczykiem w uchu. Nie wiemy niestety, kto był modelką do tego obrazu. Mogła to być córka malarza lub jedna z jego służących. Kolejnym, sztandarowym dziełem Vermeera jest słynna Mleczarka. Obraz wpisuje się w nurt przedstawień pracy w kuchni, który ukazuje pozytywny obraz kobiety skupionej na swojej pracy.

Jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie, jest Krzyk ekspresjonisty Edvarda Muncha. Inne obrazy tego malarza są prawie nie znane. Obraz tej interpretowany jest jako wyrażenie bólu egzystencjalnego we współczesnym świecie. Autor namalował 3 wersje tego obrazu.

Malarzem szczególnie często wykorzystywanym we wzornictwie jest Gustav Klimt i jego najsłynniejsze obrazy jak: Pocałunek, Portret Adele Bloch-Bauer czy Judyta. Adele, żona bogatego, wiedeńskiego przedsiębiorcy, pozowała Klimtowi dwukrotnie. Artysta malował ją bardzo długo, zaś jego biografowie wyjaśniają to intymnym związkiem jaki łączył tych dwoje.

Wśród obrazów impresjonistycznych Claude Moneta przychodzi na myśl Wschód słońca nad zatoką portową w Le Havre. Niemal czujemy chłodny świt, gdzie pierwsze promienie słońca przebijają się przez poranne mgły i odbijają w morskiej wodzie. Claude Monet zasłynął również z obrazów przedstawiających Katedrę w Rouen o różnych porach dnia, kiedy to światło słoneczne ukazywało katedrę w różnych kolorach i odcieniach. Claude Monet był wielbicielem ogrodów, które zakładał wszędzie, gdzie zamieszkał. Namalował serię nenufarów, ogrodowe, japońskie mostki, obraz swojej ogrodu w Giverny oraz Maki w pobliżu Argenteuil.

Bal w Moulin de la Galette Pierre-Auguste Renoira przedstawia ulotną scenę z życia zwykłych paryżan z klasy robotniczej, którzy spędzają wieczór na zabawie, piciu i tańcach. Wrażeniowe malarstwo skupia się na promieniach światła przyświecających przez drzewa i padających na suknie pań. W podobnym tonie namalowana jest sielska scena Śniadanie wioślarzy, Dwie siostry na tarasie czy też Parasolki.

Mistrzem światła był XVII wieczny malarz Rembrandt van Rijn. Jego Straż nocna jednak nie spotkała się z uznaniem, gdyż wizja malarza i jego zaprezentowanie światła, kłóciła się z wyobrażeniem zamawiających. Szczególnie nie podobało się zaplątanie w tłumie dziecka, którego żółta sukienka miała zrównoważyć efekt świetlny żółto ubranego mężczyzny na pierwszym planie. Rembrandt słynie ze swoich licznych autoportretów oraz portretów swojej żony Saskii. Światło odgrywa ogromną rolę w słynnych obrazach Rembrandta: Danae, Ofiarowanie Izaaka, czy Powrót syna marnotrawnego.