Ayman al-Zawahiri – za informacje o nim FBI wciąż oferuje 25 milionów dolarów
Swego czasu numer dwa w Al-Kaidzie, chociaż niektórzy twierdzili, że tak naprawdę pod względem organizacyjnym był numerem jeden. Po śmierci bin Ladena przejął samodzielną kontrolę nad tą organizacją terrorystyczną. Przez pewien czas nie dawał znaku życia, sądzono nawet, że został zabity lub zmarł w wyniku choroby. Ten pochodzący z rodu z tradycjami Egipcjanin, zaś z wykształcenia chirurg rozpoczął swoją działalność terrorystyczną już w wieku 14-15 lat. Jeszcze zanim poznał bin Ladena, kierował własną organizacją terrorystyczną. W dalszym ciągu poszukuje go FBI, oferując wysoką nagrodę. Kim dokładnie jest Ayman al-Zawahiri?
Jeśli szukasz więcej informacji i ciekawostek historycznych, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrorze w historii świata.
Ayman al-Zawahiri: jego korzenie rodzinne, wczesna działalność terrorystyczna
Pochodzenie Aymana al-Zawahiriego, wczesne inspiracje islamskim fundamentalizmem
Ayman Mohammed Rabie al-Zawahiri urodził się – zgodnie z danymi prezentowanymi na stronie FBI – 19 czerwca 1951 roku w Kairze, chociaż częściej spotykaną datą dzienną jest 9 czerwca. Ród, z którego pochodzi, osiedlił się w Egipcie około roku 1860. Jego dziadek od strony ojca, szejk Al-Ahmadi Al-Zawahiri, był muzułmańskim uczonym oraz imamem w meczecie Al-Azhar, dziadek ze strony matki, Abdul-Wahab Azzam, był profesorem literatury orientalnej na Uniwersytecie w Kairze, prezydentem tego Uniwersytetu oraz ambasadorem Egiptu w Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i Jemenie. Ufundował również Uniwersytet Króla Sauda w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Ojciec al-Zawahiriego był profesorem farmacji na Uniwersytecie Ain Shams. Warto też wspomnieć, że brat jego dziadka od strony matki, Abdul-Razaq Azzam był pierwszym Sekretarzem Generalnym Ligi Arabskiej. Wysoką pozycję religijną miał również wuj ojca Aymana al-Zawahiriego, Rabi’a al-Zawahiri, który był wielkim imamem na Uniwersytecie al-Azhar w Kairze.
Swoją młodość spędził w Maadi na przedmieściach Kairu. Dosyć wcześnie zaczął się stykać z ruchami islamskimi, w tym o charakterze fundamentalistycznym. Już w wieku 15 lat sam zorganizował i został przywódcą niewielkiej grupy uczniów, której celem miało być odsunięcie od władzy rządu Gamala Abdela Nassera. W wieku 15 lat został również aresztowany za przynależność do wyjętego wtedy spod prawa Bractwa Muzułmańskiego (al-Ilkwan al-Muslimum), do którego przystąpił w wieku 14 lat. Z Bractwem Muzułmańskim jeszcze wcześniej był związany radykalny islamista Sajjid Kutb, który można powiedzieć, że po części stał się inspiracją dla al-Zawahiriego i którego często wspominał w swoich pismach.
Sajjid Kutb był również Egipcjaninem, który we wczesnych latach 50. XX wieku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Uważał on jednak to państwo za nieczyste. Uważał, że konieczne jest uwolnienie się od wpływów Zachodu, a to jest możliwe tylko przez islamski fundamentalizm, świętą wojnę i męczeństwo. Prawdziwy zaś muzułmanin ma obowiązek walczyć nie tylko z Zachodem, ale i z jego sympatykami zarówno w Egipcie, jak i innych państwach arabskich. Podobnie, jak później i sam al-Zawahiri również Kutb spiskował przeciwko władzom Egiptu. W roku 1954 aresztowano go za przygotowywanie zamachu na Nassera, zaś w 1966 aresztowano go ponownie, tym razem za spiskowanie z Bractwem Muzułmańskim przeciwko rządowi Egiptu. Tym razem został skazany na śmierć i stracony.
Sajjid Kutb nie zainspirował al-Zawahiriego tylko i wyłącznie pod względem działalności politycznej i terrorystycznej, ale i ideologicznej. Ayman al-Zawahiri przejął bowiem od Kutba również i rozumienie islamu a konkretnie salafidzkie podejście do niego. Salafici rozumieli islam w sposób niezwykle konserwatywny i nie uznawali żadnych islamskich tradycji, które zostały ustanowione po latach życia proroka Mahometa, zakładali powrót islamu do jego źródeł. Al-Zawahiri na podstawie tej doktryny wzywał później w swoich pismach do sprzeciwiania się nie tylko chrześcijanom i Żydom, ale i muzułmanom, którzy sprzeniewierzyli się salafizmowi, stając się również w ten sposób niewiernymi.
Egipski Islamski Dżihad, spisek na życie Anwara Sadata, pobyt al-Zawahiriego w więzieniu
To właśnie po aresztowaniu Kutba w latach 60. al-Zawahiri przystąpił do Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Ruch ten powstał w 1973 roku, a jego celem było odsunięcie od władzy świeckiego rządu i zaprowadzenie rządów opartych na islamie. W międzyczasie jednak również zdobywał wykształcenie: ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Kairze, który opuścił jako wykwalifikowany chirurg. Przez 3 lata pracował nawet w latach 70. w tym charakterze dla armii egipskiej. Ayman al-Zawahiri na tyle jednak zaangażował się później w działalność Egipskiego Islamskiego Dżihadu, że już pod koniec lat 70. uczestniczył w przygotowaniach do zamachu na prezydenta.
Anwar Sadat, ówczesny prezydent Egiptu w istocie został zamordowany podczas parady wojskowej w roku 1981. W konsekwencji tego wydarzenia al-Zawahiri został aresztowany i oskarżony o udział w spisku. W trakcie śledztwa nie zgromadzono jednak przeciwko niemu wystarczających dowodów. Nie wyszedł jednak na wolność, ponieważ postawiono mu co prawda zarzut znacznie mniejszego kalibru: nielegalne posiadanie broni, jednak okazał się on wystarczający, aby musiał spędzić 3 lata w więzieniu. Wspomina się, że prawdopodobnie był w nim torturowany.
Po opuszczeniu więzienia w 1984 roku postanowił zająć się pracą zawodową. Otworzył nawet własną klinikę w Maadi. Po roku praktyki zawodowej dołączył do Czerwonego Półksiężyca. Niedługo później, w roku 1985, wraz z organizacją wyjechał na misję zagraniczną do Peshawaru w Pakistanie. Zajmował się tam leczeniem mudżahedinów, którzy brali udział w walkach z 40 Armią Radziecką podczas inwazji ZSRR na Afganistan. Spekuluje się, że to wtedy mógł po raz pierwszy zetknąć się z Osamą bin Ladenem, który był wtedy saudyjskim przedsiębiorcą budowlanym. Jak podają Aubrey Immelman and Kathryn Kuhlmann obu łączyło kilka cech: pochodzili z szanowanych rodzin, byli wykształceni i zamożni. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 zamachów.
Ayman al-Zawahiri i Al-Kaida
Sojusz Aymana al-Zawahiriego i Osamy bin Ladena, przejęcie przywództwa po jego śmierci
Kiedy wojska radzieckie opuściły Afganistan i skończyła się ta wojna, Osama bin Laden i Ayman al-Zawahiri już wspólnie wyjechali do Sudanu, z którego ten pierwszy został przez władze pod naciskiem USA usunięty. Al-Zawahiri nie porzucił też swojej działalności w ramach organizacji fundamentalistycznych. W pewnym momencie został bowiem przywódcą Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Jego organizacja odpowiadała m.in. za próbę zamachu na kolejnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka w Etiopii w 1995 roku. Jako z kolei powód usunięcia al-Zawahiriego z Sudanu podaje się fakt, że rządowi w Chartumie nie podobało się, iż kierowany przez al-Zawahiriego Egipski Islamski Dżihad wykorzystywał swój własny system „sądownictwa” oraz stosował egzekucje. Do tego dochodziła oczywiście obawa o relacje z Egiptem. Osama bin Laden i Ayman al-Zawahiri trafili wtedy do Afganistanu, gdzie byli chronieni przez talibów.
Rola Aymana al-Zawahiriego w Al-Kaidzie stale rosła. Zgodnie z informacjami FBI w 1998 roku kierowany wtedy przez niego Egipski Islamski Dżihad połączył się z Al Kaidą, przyjmując nazwę Qaeda al-Jihad. Już w 1998 roku był zresztą drugim sygnatariuszem wydanej przez Osamę bin Ladena fatwy, w której wzywał do zabijania Amerykanów oraz ich sojuszników. Coraz częściej w odniesieniu do al-Zawahiriego używano takich określeń, jak prawa ręka bin Ladena, porucznik bin Ladena lub też wręcz mózg bin Ladena. Mówiło się też o nim jako o drugim najbardziej poszukiwanym terroryście na świecie. Ayman al-Zawahiri uważany był za ideologicznego przywódcę Al-Kaidy, a nawet za osobę w większym stopniu odpowiedzialną za jej bieżące funkcjonowanie. Sądzono nawet, że to on w większym stopniu, niż sam Osama bin Laden odpowiadał za zorganizowanie zamachów, które miały miejsce 11 września 2001 roku. Porównując ich dwóch wspomina się jednak, że al-Zawahiriemu brak jest charyzmy bin Ladena.
Po tym, jak CIA udało się zabić Osamę bin Ladena Ayman al-Zawahiri w czerwcu 2011 roku przejął stery przywódcy Al-Kaidy. Jeszcze zanim to nastąpiło w dniu 8 czerwca opublikował swoje wystąpienie. Stwierdził przede wszystkim, że Al-Kaida wspiera działania wymierzone w rządy takich państw, jak Egipt, Libia, Syria, Pakistan, Somalia i Jemen, zaś celem powinno być wprowadzenie w tych państwach systemu rządów, który byłby oparty na szariacie. Przywołał również sojusz z przywódcą talibów Mohammedem Omarem. Co ciekawe, tym razem wezwał do skupienia się w kontekście przeprowadzanych ataków wyłącznie na świecie zachodnim, a jednocześnie do tego, aby nie były one ukierunkowane na muzułmanów. Stanowiło to pewien zwrot w odniesieniu do wcześniej prezentowanych przez niego poglądów. Część analityków twierdziła, że po śmierci bin Ladena al-Zawahiri może dążyć do przeprowadzenia spektakularnego zamachu terrorystycznego aby pokazać, że również posiada odpowiednie zdolności organizacyjne. Jak dotąd jednak za jego przywództwa w Al-Kaidzie taki zamach nie miał miejsca.
Ayman al-Zawahiri na liście FBI, czy nadal żyje?
Amerykański Departament Stanu w dalszym ciągu oferuje nagrodę w wysokości 25 milionów dolarów za informacje mogące doprowadzić do jego skazania. W jego profilu nadmieniono, że powinien być uważany za uzbrojonego i niebezpiecznego. Zawarto w nim także informację o jego udziale w zamachach z 7 sierpnia 1998 roku na amerykańskie ambasady w Nairobi w Kenii oraz w Dar es Salam w Tanzanii, za które współodpowiedzialna była kierowana wtedy przez niego organizacja Egipski Islamski Dżihad. Co ciekawe, nie wspomina się w ogóle o zamachach z 11 września, ani np. o ataku na amerykański niszczyciel USS Cole, który miał miejsce w 2000 roku u wybrzeży Jemenu. Wspomina się też o jego licznych aliasach: Abu Muhammad, Abu Fatima, Muhammad Ibrahim, Abu Abdallah, Abu al-Mu'iz, doktor, nauczyciel, Nur, Ustaz, Abu Mohammed, Abu Mohammed Nur al-Deen, Abdel Muaz. Podano, że posługuje się językami arabskim i francuskim. Przy jego profilu na stronie FBI brak jest informacji o tym jakoby został zabity lub zmarł.
W ciągu ostatnich kilku lat brak było nowych informacji o Aymanie al-Zawahirim i jego działalności. Krążyły pogłoski jakoby albo został zabity, albo też, że zmarł z przyczyn naturalnych, lub też z powodów zdrowotnych. Wymieniano tu np. problemy z oddychaniem powiązane z astmą. W żaden jednak sposób jego śmierć nie została oficjalnie potwierdzona. Ostatnio opublikowane przez niego nagranie wydaje się jednak przeczyć wszelkim tego typu pogłoskom, chociaż i tutaj pojawiają się pewne wątpliwości. Nagranie pt. „Jerozolima nie będzie zjudaizowana” ukazało się ono dokładnie w 20 rocznicę zamachów z 11 września, nie wiadomo jednak kiedy konkretnie zostało nagrane.
Co prawda al-Zawahiri wspomina w nim o pewnych niedawnych wydarzeniach, jak np. atak na rosyjską bazę wojskową w Syrii (1 stycznia 2021 roku), jednakże brak jest w nim chociażby bezpośredniego odniesienia do ponownego przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie. Jest zatem możliwe, że nagranie to zostało przygotowane wcześniej i jedynie rozpowszechnione w stosownym momencie. A zatem to, czy Ayman al-Zawahiri nadal żyje i gdzie się znajduje, pozostaje zagadką.
Autor: Herbert Gnaś
Bibliografia:
- Y. H. Aboul-Enein, Ayman Al-Zawahiri: The Ideologue of Modern Islamic Militancy, Counterproliferation Paper No. 21, USAF Counterproliferation Center, Air University Maxwell Air Force Base, Alabama 2004.
- J. Bajoria, L. Hudson Teslik, Profile: Ayman Al-Zawahiri, https://www.dinfos.dma.mil/Portals/66/OPSEC/Profile_%20Ayman%20al-Zawahiri%20_%20Council%20on%20Foreign%20Relations.pdf, dostęp: 11.10.2021.
- M. Brylew, Stowarzyszenie Braci Muzułmanów –od ideologii do terroryzmu, „Studia nad Bezpieczeństwem”, nr 1/2016.
- K. Danielewicz, Rola amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej – CIA – w wykryciu i zabiciu Osamy Bin Ladena, A. Krzak, D. Gibas-Krzak (red.), Służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa, Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Materiały i studia, t. II, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskie, Szczecin–Warszawa 2012.
- A. Immelman, K. Kuhlmann,“Bin Laden’s Brain”: The Abrasively Negativistic Personality of Dr. “Bin Laden’s Brain”: The Abrasively Negativistic Personality of Dr. Ayman al-Zawahiri Ayman al-Zawahiri, https://digitalcommons.csbsju.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1030&context=psychology_pubs, dostęp: 11.10.2021.
- Lider Al-Kaidy na nagraniu w rocznicę zamachów 11 września. Sądzono, że nie żyje, https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/lider-al-kaidy-na-nagraniu-w-rocznice-zamachow-11-wrzesnia-sadzono-ze-nie-zyje/tq66182,79cfc278, dostęp: 12.10.2021.
- Most Wanted Terrorist. Ayman al Zawahiri, https://www.fbi.gov/wanted/wanted_terrorists/ayman-al-zawahiri/download.pdf, dostęp: 11.10.2021.
- A. Olech, Największe organizacje terrorystyczne na świecie: charakterystyka zagrożenia - modus ponens, „Wiedza Obronna”, nr 4/vol.273/2020.