Samuel Little – okrutny morderca ze Stanów Zjednoczonych

Zanim Samuel Little postanowił zostać zabójcą…

Samuel Little urodził się 7 czerwca 1940 roku w Reynolds (Georgia, USA). Był synem prostytutki, która po urodzeniu Samuela niemal od razu oddała go w opiekę swojej matce. Przez większość życia o Samuela troszczyła się więc jego babcia, która zabrała wnuka do Lorain w stanie Ohio. Chłopiec uczył się w Hawthorne Junior High School, jednak nie był pilnym uczniem. Przynosił do domu złe oceny i miał ogromny problem z samodyscypliną. W wieku 16 lat dokonał pierwszego przestępstwa, włamując się do jednej z posiadłości w Omaha (stan Nebraska). Samuel został wywieziony do zakładu dla nieletnich.

Po wyjściu z zakładu karnego, Samuel postanowił zamieszkać ze swoją matką na Florydzie. Mężczyzna miał już 20 lat, jednak z powodu wcześniejszych wybryków ciężko było mu znaleźć jakąkolwiek pracę. Po wielu poszukiwaniach zatrudnił się wreszcie jako pracownik cmentarza, zaś później jako kierowca karetki. Niestety, w żadnej pracy nie zagościł dłużej, niż kilka miesięcy. Coraz częściej dopuszczał się bowiem nowych przestępstw, m.in. prowadził auta pod wpływem alkoholu, wyłudzał pieniądze, kradł w mniejszych i większych sklepach, napadał na ludzi i galerie handlowe z bronią w ręku. Do 1975 roku Samuel Little był 26 razy aresztowany w aż… jedenastu stanach. W każdym jednym więzieniu, by zabić upływający czas, Samuel zawzięcie trenował boks.

Pierwsze zbrodnie Samuela Little

W 1982 roku Samuel Little został aresztowany w Pascagoula (stan Missisipi) pod zarzutem popełnienia morderstwa. Little podejrzewany był o zabicie 22-letniej Melindy Rose LaPree. W czasie trwania śledztwa przeniesiono jednak mordercę na Florydę – tam bowiem odkryto, że Samuel mógł zamordować 26-letnią Patricię Ann Mount. Świadkowie na sali rozpraw twierdzili, że to właśnie Little spędzał czas z Patricią w dzień, gdy kobieta zaginęła. Śledczy nie posiadali jednak wystarczająco dużej ilości dowodów, by obciążyć winą i skazać Samuela. Uniewinniono go więc na początku 1984 roku. W kolejnych latach Samuel Little znów był wielokrotnie aresztowany.

W październiku 1984 roku, podczas pobytu Samuela w okolicy San Diego, aresztowano go za porwanie, pobicie oraz usiłowanie zabójstwa 22-letniej Laurie Barros. Kobiecie udało się przeżyć. Miesiąc później policja przyłapała go na kolejnej próbie zabójstwa. Za podwójne przestępstwo Little został skazany na dwa i pół roku więzienia. Po zwolnieniu mężczyzna dokonał wielu przestępstw. 5 września 2012 roku Samuel Little usłyszał wobec siebie zarzut przemycania narkotyków. Śledczy wykonali testy DNA i prędko okazało się, że mężczyzna zamieszany był w morderstwo trzech kobiet z Los Angeles. W międzyczasie w USA toczyło się śledztwo aż trzech tuzinów morderstw, które popełnione zostały przez nieznanego napastnika w latach 80-tych. Policja zaczęła przypuszczać, że Samuel Little może być w nie zamieszany. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł na temat rzeźnika z Rostowa.

Ile ofiar zamordował Samuel Little? Śmierć najgroźniejszego mordercy w historii USA

Ostateczny wyrok Samuela Little i przyznanie się do zbrodni

Śledczym udało się udowodnić, że Samuel Little na przestrzeni kilkudziesięciu zabił wiele niewinnych kobiet. 25 września 2014 roku Samuel uznany został winnym popełnienia kilku morderstw w Los Angeles, przez co skazano go na dożywocie – bez możliwości zwolnienia warunkowego. W dzień wyroku morderca zarzekał się, że jest niewinny. Samuel Little został zamknięty w kalifornijskim więzieniu stanowym w Los Angeles.

W 2018 roku morderca przyznał się przesłuchującemu go funkcjonariuszowi Teksasu, iż zabił w sumie… 93 osoby. Do dnia dzisiejszego FBI powiązało Samuela Little z 60 zabójstwami na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o resztę zbrodni, do których przyznał się Little, cały czas trwa śledztwo w ich sprawie.

Ofiary Samuela Little i śmierć bezwzględnego mordercy

Seryjny zabójca na swoje ofiary wybierał zazwyczaj młode Afroamerykanki, które pochodziły z patologicznego środowiska. Jego celem stawały się więc głównie narkomanki i prostytutki. Samuel Little doskonale wiedział, że śmierć takich osób nie będzie obchodziła miejscowych i prasę – a niektóre przypadki wcale nie zostaną zarejestrowane. Śmierć narkomanów najczęściej spowodowana jest bowiem przedawkowaniem narkotyków lub nieszczęśliwym wypadkiem, o czym Little doskonale wiedział. I na czym postanowił skorzystać.

Jeżeli liczba morderstw, do których przyznał się Samuel Little przed śmiercią zostanie potwierdzona, będzie to najbardziej „płodny” seryjny morderca w historii USA – jak twierdzi prokurator okręgowy Teksasu. Samuel Little zmarł 30 grudnia 2020 w szpitalu w Los Angeles. Wiadomo, że chorował na cukrzycę i jeździł na wózku inwalidzkim. Nie wiadomo jednak, jaka była oficjalna przyczyna śmierci Samuela. Do dziś nie udało się też zidentyfikować ciał jego pozostałych ofiar. Zgon Samuela Little z całą pewnością nie ułatwił śledczym zadania.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Czerwiński, K. Gradoń: Seryjni mordercy, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2001
  2. Stephen J. Giannangelo, Jarosław Groth (tłum.): Psychopatologia seryjnego morderstwa, Wydawnictwo Jeżeli P to Q, Poznań 2007
ikona podziel się Przekaż dalej