Piosenki Michaela Jacksona – sprawdź najpopularniejsze hity

1. „Billie Jean”

Utwór pochodzi z 1983 roku z albumu Thriller. Był numerem jeden listy singli R&B przez 10 tygodni w USA. „Billie Jean” uznawany jest według krytyków za jeden z najlepszych utworów napisanych przez artystę. W 1984 roku Michael Jackson otrzymał za niego dwie nagrody Grammy – za najlepszy wokal męski oraz najlepszy utwór R&B. Utwór w tym samym zdobył również nominację do Grammy w kategorii najlepszego nagrania roku i najlepszego utworu roku. Utwory właśnie takie jak „Billie Jean” są znakiem rozpoznawczym muzyka. Teledyski, a później nagranie na żywo ukazuje znane atrybuty Michaela – czarną, lśniącą marynarkę i cekinową rękawicę. W tym utworze Jackson pokazuje również swój słynny ruch taneczny, moonwalk.

Michael Jackson bardzo pracował w tym utworze nad partią basu, nim osiągnęła ona zamierzony efekt. Zagrana przez Louisa Johnsona linia pasowa okazała się jednym z najlepszych osiągnięć muzycznych artysty. Teledysk zrzeszający Afroamerykanów pomógł utworowi wybić się i stać się międzynarodowym hitem.

2. „Black or White”

Kolejna znana piosenka muzyka pochodzi z albumu Dangerous, czyli z 1991 roku. Właśnie „Black or White” był singlem promującym cały krążek. Utwór błyskawicznie pojawił się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100, ale i na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart.

Do słynnego utworu powstał również teledysk, który nakręcił John Landis. Ciekawostką jest, że przeznaczono na niego aż 6 milionów dolarów. Michael Jackson chciał przekazać w wideoklipie, że jest przeciwny rasizmowi.

3. „Bad”

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Michaela Jacksona z 1987 roku. To jeden z aż pięciu singli albumu o tym samym tytule, co piosenka. „Bad” znalazł się również na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100. Z początku miał zostać nakręcony z Princem, finalnie jednak Jackson zaśpiewał go sam.

Do utworu powstał teledysk nakręcony przez Martina Scorsese. Z reguły utwór „Bad” zamykał serię koncertów Bad World Tour, a czasem też był zwieńczeniem trasy Dangerous World Tour.

4. „Smooth Criminal”

Piosenka była siódmym singlem albumu Bad. Wydana została w 1988 roku (listopad). Na winylu Bad „Smooth Criminal” zagościł na ostatniej pozycji. Zajął zaszczytne siódme miejsce na Billboard Hot 100 i do dziś uznaje się piosenkę za najlepsze dzieło artysty. Michael Jackson napisał je w całości samodzielnie. Co ciekawe, piosenka zaczyna się od autentycznego bicia serca artysty – zarejestrował je doktor Eric Chevlan.

Kolejną ciekawostką jest, iż do teledysku nakręcono aż cztery różne wersje. W najbardziej znanej wersji Michael Jackson wykonuje głębokie pochylenie do ziemi, bez odrywania stóp od ziemi. Użyto w tym celu prawdopodobnie specjalnych linek, które umożliwiły taki trik taneczny. W trakcie koncertów stosowano specjalne zaczepy, by można było powtórzyć układ taneczny na scenie. Co ciekawe, Michael opatentował w 1992 roku specjalne buty, które pozwalają wykonać taki skłon. Sprawdź także ten artykuł z życiorysem Michaela Jacksona.

5. „Thriller”

To jeden z najsłynniejszych utworów Jacksona, który stał się singlem promującym album o tym samym tytule (Thriller, 1984 rok). Piosenka została uznana za jedną z najlepszych Jacksona również poprzez charakterystyczny teledysk. Skomponował go Rod Temperton, a wyprodukował Quincy Jones.

W klipie Thrillera pojawiają się słynne zombie, które wykonują jeden z najsławniejszych układów tanecznych Michaela Jacksona. Bardzo chętnie powtarzany jest on dziś przez współczesnych artystów i tancerzy.

Lista popularnych utworów Michaela Jacksona – TOP 10

6. „Beat It”

Utwór został stworzony przez Michaela Jacksona, goszcząc na albumie Thriller. Artysta zdobył za tę piosenkę aż dwie nagrody Grammy oraz dwie American Music Awards. „Beat It” w dużej mierze wpłynął na światowy sukces całego albumu Thriller. Właśnie ten krążek stał się bowiem najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów. „Beat It” w 1989 roku został pokryty platyną.

Nie są to wolne rytmy, a wręcz przeciwnie – mocno gitarowe i rockowe, z udziałem gitarzysty Vana Halena. Od wydania tego utworu, w podobnych aranżacjach Jacksona zawsze brał udział jakiś znany gitarzysta. Singiel wydano 14 lutego 1983 roku. Powstał też teledysk do utworu, który podkreślił Michaela Jacksona jako ikonę muzyki. Teledysk przedstawia wojnę dwóch gangów, a Jackson zaangażował do niego 80 członków prawdziwych gangów z Los Angeles – Bloods i Crips. Głównie po to, by zażegnać konflikt między nimi.

7. „Earth Song”

Utwór pochodzi z albumu wokalisty HIStory: Past, Present and Future, Book. Został wydany dokładnie 27 listopada 1995 roku przez Epic Records, stanowiąc trzeci singiel z albumu. To bardzo wolne rytmy, wzruszające i mające na celu uświadomić społeczeństwo o problemach naszej planety. Teledysk do  „Earth Song” nakręcono w czterech regionach geograficznych. Klip skupiał się na zniszczeniu i odrodzeniu Ziemi, otrzymując nominację do nagrody Grammy w 1997 roku.

Co ciekawe, Michael Jackson otrzymał za swoje świadome muzyczne dzieło uznanie od różnych organizacji, które zajmują się zwierzętami i ochroną środowiska. To był również ostatni wykonywany utwór Jacksona przed śmiercią artysty. Ćwiczył piosenkę na kilka godzin przed śmiercią 24 czerwca 2009 roku, przygotowując się do trasy koncertowej This Is It.

8. „Scream”

„Scream” jest kolejnym, głównym singiel z dziewiątego albumu studyjnego Michaela Jacksona HIStory: Past, Present and Future, Book. To słynny duet wykonany przez Jacksona z jego młodszą siostrą Janet. Singiel został wydany 31 maja 1995 roku i uznaje się go jako odwet do mediów za oskarżanie Jacksona o molestowanie seksualne dzieci.

TOP 10 piosenek Michaela Jacksona, czyli największe hity i najważniejsze piosenki Jacksona, ikony muzyki popularnej
Michael Jackson to światowa ikona muzyki pop

Teledysk do „Scream” jest jednym z najlepiej ocenianych przez krytyków. Zdobył aż trzy nagrody MTV Video Music Awards i nagrodę Grammy. Koszt inwestycji w klip (7 milionów dolarów) został wymieniony w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdroższy teledysk świata. „Scream” stał się światowym hitem, wywierając twórczy wpływ na inne teledyski (m.in. wydany w 1999 roku „No Scrubs” zespołu TLC).

9. „They Don’t Care About Us”

Singiel również pochodzi z albumy HIStory. Uznaje się go za jeden z najbardziej kontrowersyjnych w całej karierze Michaela Jacksona. Podobnie jak w „Black or White” artysta porusza w nim problem rasizmu, ale też niesprawiedliwości społecznej w Stanach Zjednoczonych.

Pierwotnie nakręcono do piosenki aż dwa teledyski – jeden w więzieniu, a drugi w Salvadorze. USA niechętnie puszczało dzieło muzyka, jednak utwór uplasował się ostatecznie na liście Billboard Hot 100.

10. „Dirty Diana”

Utwór pochodzi z krążka Bad i jest ostatnim singlem owej płyty. „Dirty Diana” znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100, a Michael wykonywał go na żywo podczas trasy Bad World Tour. Jackson zapewniał, że nie śpiewa w nim wcale o swojej wieloletniej przyjaciółce, Dianie Ross.

„Dirty Diana” był kolejnym utworem, który po sukcesie „Beat It” stawiał na rockowe brzmienie. Michael Jackson zaangażował do nagrań gitarzystę Steve’a Stevensa, który swoim instrumentem wzmocnił jeden z najsłynniejszych hitów muzyka.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. King Jason: Legenda. Michael Jackson, Wydawnictwo CPress, Warszawa 2010
  2. Fox Kevin J.: Michael Jackson. Życie i śmierć Króla Popu, Wydawnictwo Videograf II, Warszawa 2009
  3. Sławomir Szyszka: Michael Jackson, Wydawnictwo Petrus, Warszawa 2014
  4. Frank Cascio: Mój przyjaciel Michael, Wydawnictwo Akcent, Warszawa 2012
ikona podziel się Przekaż dalej