Emma Watson – filmy, życiorys i nagrody sławnej aktorki

1. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (2001)

Myśląc o TOP 8 filmów fantasy, nie sposób nie wymienić serii przygód słynnego czarodzieja Harry’ego Pottera. Właśnie w „Harrym Potterze” Emma Watson zadebiutowała na ekranie jako Hermiona Granger, mając zaledwie jedenaście lat. Popularny wśród młodzieży film jest ekranizacją powieści Joanne K. Rowling i jest pierwszą częścią przygód czarodziejów z Hogwartu. Obok Emmy Watson w filmie wystąpił również Daniel Radcliffe (jako Harry Potter) i Rupert Grint (jako Ron Weasley). Aby zachować zgodność z książką, Rowling nalegała, aby ekipa filmowa zatrudniła do ekranizacji wyłącznie aktorów brytyjskiego pochodzenia. Czy Emma zdobyła dzięki filmowi jakieś nagrody? Owszem, Nagrodę Młodych Artystów oraz kilka różnych nominacji.

Plakat Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Plakat filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” - lic. fair use

W jaki sposób Emma Watson dostała się na plan filmowy? Otóż dziewczynkę podsunęła agentom filmowym nauczycielka Emmy z Oksfordu. Była ona pod ogromnym wrażeniem szkolnych występów jedenastoletniej Watson tak bardzo, że zdecydowała się „wypchać” swoją uczennicę poza deski szkolnego teatru. Emma Watson mocno przyłożyła się do castingu, jednak wcale nie nastawiała się na to, że uda jej się dostać rolę Hermiony. Producenci zachwycili się jednak grą aktorską Emmy oraz jej niesamowitą pewnością siebie. Joanne K. Rowling również poparła producentów, aby zaangażowali Watson do pierwszych zdjęć próbnych. Od tamtej chwili kariera młodej aktorki nabrała niesamowitego rozpędu.

2. „Zaczarowane baletki” (2007)

Film jest adaptacją powieści Noel Streatfeild, która w swojej książce opisała życiorys trzech adoptowanych dziewczynek. Każda z nich marzy o czyś innym – Pauline Fossil, którą zagrała Emma Watson, chciałaby zostać aktorką. Gdy w pewnym momencie ginie angielski badacz, który adoptował dziewczynki, przyszywane siostry muszą wykorzystać wszystkie swoje talenty, aby poprawić sytuację finansową swojej rodziny.

Plakat filmu „Zaczarowane baletki”
Plakat filmu „Zaczarowane baletki” - lic. fair use

Jest to pierwsza rola Emmy Watson poza odgrywaniem roli Hermiony w „Harrym Potterze”. Film nie osiągnął spektakularnego sukcesu, a kolei Emma Watson nie otrzymała za zagranie w nim żadnej nagrody. Jednak jest to pozycja, którą zdecydowanie warto obejrzeć w niedzielny wieczór z całą rodziną.

3. „Dzielny Despero” (2008)

Filmografia Emmy Watson bogata jest również w role dubbingowe np. w animowanym filmie przygodowym „Dzielny Despero”. Emma podłożyła w nim głos księżniczce Pea i była to w sumie pierwsza przygoda aktorki z dubbingiem. Film powstał na podstawie książki Kate DiCamillo i opowiada o myszce, którą odrzuciła rodzina oraz znajomi tylko dlatego, że wyglądała inaczej i interesowała się rzeczami, które były dziwaczne dla otoczenia.

Animowany film wydany został przez Universal Pictures i zarobił niemal 90 mln dolarów przy budżecie 60 ml dolarów. Krytycy mieli wobec produkcji mieszane uczucia, jednak pochwalili dubbing Emmy Watson oraz animację filmową.

4. „Mój tydzień z Marilyn” (2011)

Życiorys Emmy Watson to przede wszystkim liczne filmy, w których zagrała aktorka. Jednym z mniej znanych filmów, w którym artystka odegrała drugoplanową rolę, jest „Mój tydzień z Marilyn”. To dramat biograficzny ukazujący tydzień życia Marilyn Monroe występującej w filmie „Książę i aktoreczka”. Co ciekawe, reżyser wykorzystał dokładnie to samo studio, w którym Monroe kręciła film  w 1956 roku. Główni aktorzy zostali nominowani do Oscara.

Plakat filmu
Plakat filmu „Mój tydzień z Marilyn” - lic. fair use

W momencie, gdy poszukiwano odpowiednich aktorów, Emma Watson studiowała na Brown University – prywatnym uniwersytecie w stanie Rhode Island (Stany Zjednoczone). Gdy obsadzono ją w roli Lucy (asystentki), Emma przybyła na plan tylko na kilka dni, aby nagrać swoje sceny. Nie chciała bowiem przerywać swoich studiów na uniwersytecie.

5. „To już jest koniec” (2013)

Nie każdy z nas poszukuje TOP 10 filmów o seryjnych mordercach – jedni wolą mocne kino grozy, ale inni preferują komedie. Jeśli należysz do grona wielbicieli tego drugiego gatunku, koniecznie sprawdź film „To już jest koniec”, w którym zagrała Emma Watson. W amerykańskiej komedii pojawiają się aktorzy, zespoły i znane wokalistki – wszyscy odgrywają swoje fikcyjne wersje. Oprócz Emmy Watson na ekranie zobaczyć można m.in. Rihannę czy zespół Backstreet Boys. Przy budżecie ok. 40 mln dolarów film zarobił 126 mln dolarów.

Emma Watson nie zagrała tutaj pierwszoplanowej roli. Z początku nie rozumiała scenariusza, jednak finalnie doszła do wniosku, że weźmie udział w produkcji. Bardzo chciała zagrać obok najlepszych komików i to był jedyny powód, dla którego postanowiła przyjąć propozycję. Zdecydowanie nie był to jednak projekt, który do końca odpowiadał Emmie. Co ciekawe, w trakcie kręcenia filmu aktorka postanowiła opuścić plan zdjęciowy ze względu na sceny, w których czuła się bardzo niekomfortowo (m.in. sceny dotyczące kanibalizmu i niewolnictwa). Zobacz także ten artykuł z TOP 10 filmów z Marilyn Monroe.

Największe znane filmy, w których grała Emma Watson – filmografia aktorki

6. „Noe: Wybrany przez Boga” (2014)

Jest to amerykański dramat przygodowy, w którym Emma Watson zagrała rolę Ily – przybranej córki Noego. Darren Aronofsky, który zainspirował się biblijną historią Arki Noego, postanowił przenieść ją do własnej opowieści filmowej. Film zarobił aż 362 mln dolarów na całym świecie, dzięki czemu stał się najbardziej dochodowym dziełem reżysera.

Emmie Watson, która odegrała rolę córki Noego, bardzo spodobała się fabuła filmu. Urzekło ją to, iż ludzie podczas premiery filmu odczuwali ogromne emocje. Aktorka wypowiedziała się, iż „Noe: Wybrany przez Boga” rzeczywiście jest „emocjonalną huśtawką”, która porusza serca nawet najtwardszych widzów. Mimo wszystko, dzieło Arnofsky’ego wzbudziło liczne kontrowersje – ponieważ brak było w filmie różnorodności rasowej i wykorzystane zostały niebiblijne źródła inspiracji (jak np. Księga Henocha).

Plakat filmu „Colonia” z Emmą Watson
Plakat filmu „Colonia” - lic. fair use

7. „Colonia” (2015)

W tym dramatycznym filmie Emma Watson wcieliła się w rolę głównej bohaterki, Leny. Fabuła filmu toczy się wokół życia Leny i Daniela – niemieckiej pary wplątanej w chilijski wojskowy zamach stanu. Daniel zostaje uprowadzony, a Lena próbuje go odnaleźć i uratować. Dołącza do misji charytatywnej, aby w ten sposób znaleźć Daniela. Okazuje się jednak, że to kult, z którego jeszcze nikomu nie udało się wydostać.

O propozycji zagrania w „Colonia” Emma Watson dowiedziała się w 2014 roku. Pierwszy klaps na planie filmowym padł 2 października w Luksemburgu, a później produkcja przeniosła się do Niemiec (Monachium i Berlin). Film od początku 2015 roku kręcono także w Buenos Aires. Film zarobił 3,6 mln dolarów na całym świecie.

8. „Piękna i Besta” (2017)

Jeśli miałabym wymienić TOP 10 filmów miłosnych, w których zagrała Emma Watson, na czele pojawiłaby się oczywiście „Piękna i Bestia”. Film reżyserii Billa Cordona wyprodukował Walt Disney Pictures oraz Mandeville Films. To remake słynnej „Pięknej i Bestii” Disneya z 1991 roku. Emma Watson wcieliła się w rolę Belli – głównej bohaterki, którą połączyła miłosna więź z Bestią (w tej roli Dan Stevens). Susan Egan, która grała Bellę w broadwayowskim musicalu, była zachwycona doborem aktorów przez reżysera – Emma Watson była według niej najlepszą, idealną kandydatką do odegrania roli Belli. W animowanym filmie głosu Belli użyczała Paige O’Hara – właśnie ona udzieliła Emmie Watson pomocy w lekcjach śpiewu. Film zarobił aż 1,263521 mld dolarów na całym świecie.

Plakat filmu „Piękna i Bestia”
Plakat filmu „Piękna i Bestia” - lic. fair use

Emma Watson właśnie dzięki temu filmowi zgarnęła najlepsze nagrody w swoim życiu – oczywiście poza „Harrym Potterem”. Teen Choice uhonorowało Watson nagrodą za Ulubioną Aktorkę, gdzie także nominowano artystkę do nagrody za Ulubiony Związek (w opinii fanów) i Ulubiony Pocałunek Filmowy. MTV z kolei przyznało Emmę Watson nagrodę za Najlepszą Rolę Filmową. Watson otrzymała również od MTV nominację za Najlepszy Pocałunek Filmowy.

9. „The Circle. Krąg” (2017)

W tym amerykańsko-emirackim thrillerze Emma Watson zagrała Mae Holland – młodą dziewczynę, która dostaje się do pracy w The Circle. Od tej pory Mae, zafascynowana największą firmą internetową świata, zajmuje się swoimi obowiązkami. Zachwycona nowym miejscem pracy kobieta przeocza jednak moment, gdy zostaje wciągnięta w śmiertelnie niebezpieczną grę.

Dzięki odegranej roli Emma Watson otrzymała nagrodę za Ulubioną Aktorkę Dramatyczną Teen Choice. Warto obejrzeć „The Circle. Krąg” właśnie ze względu na aktorstwo Emmy Watson, które mocno różni się od tego, co zapamiętaliśmy z serii przygód „Harry’ego Pottera”.

Plakat filmu „Małe kobietki”
Plakat filmu „Little Women” - lic. fair use

10. „Małe Kobietki” (2019)

Jest to najnowszy film, w którym zagrała Emma Watson. Dramat w reżyserii Grety Gerwing powstał na podstawie książki Louisy May Alcott. W filmie obok Emmy Watson występuje też m.in. jedna z najsławniejszych i najbardziej utalentowanych aktorek świata, Meryl Streep (jako ciotka March). Film spotkał się z ogromnym uznaniem krytyków – docenili zarówno scenariusz i reżyserię, jak i całą obsadę aktorską. Film zarobił na świecie 218 mln dolarów, a także zdobył m.in. sześć nominacji do Oscara i dwie nominacje do Złotego Globu.

Film „Małe Kobietki” opowiada historię czterech sióstr, którym przyszło dojrzewać w cieniu wojny secesyjnej. Co ciekawe, Emma Watson dołączyła do obsady dopiero później – zastąpiła Emmę Stone, która wycofała się z projektu (musiała promować film „The Favourite”). Warto wiedzieć, że Emma Watson nie pojawiła się na rozdaniu Oscarów – nawet ze świadomością, że „Małe Kobietki” były nominowane i to w kilku kategoriach. Aktorka nie przepada za takimi imprezami i stara się ich unikać – nawet jeśli jest to rozdanie… najważniejszych nagród filmowych świata.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Mary Hertz Scarbrough: Emma Watson, Wydawnictwo High Tide, Calgary 2019
  2. Doherty Anna: Emma Watson. The Fantastically Feminist (and Totally True) Story of the Astounding Actor and Activist, Wydawnictwo Hachette Children’s Group, Paryż 2020
ikona podziel się Przekaż dalej