Top 10 piosenek Destiny’s Child i najważniejsze osiągnięcia muzyczne zespołu

1. „Bills, Bills, Bills”

Utwór pochodzi z drugiego albumu studyjnego Destiny’s Child, The Writing’s On The Wall (1999). Piosenkę napisała m.in. Beyoncé Knowles, LeToya Luckett, LaTavia Roberson oraz Kelly Rowland.Utwór wydany został jako główny singiel albumu. Dzięki niemu zespół zajął pierwsze miejsce na liście przebojów US Billboard Hot 100, z czasem odnosząc światowy sukces.

Dziewczyny z Destiny’s Child otrzymały za ten utwór podwójną nominację do nagrody Grammy – za najlepszy występ grupy R&B oraz najlepszą piosenkę R&B. Co ciekawe, teledysk do utworu nagrano w salonie kosmetycznym jako hołd dla matki Beyoncé, Tiny, która posiadała w Houston popularny salon fryzjerski.

2. „Bug a Boo”

Jest to jeden z najbardziej top utworów zespołu Destiny’s Child, ponownie napisany przez dziewczyny z formacji muzycznej. Piosenka również wylądowała na albumie The Writing’s On The Wall. Zanim dziewczyny z zespołu zaczęły kręcić teledyski, wypuściły single promujące płytę – drugim z nich, po „Bills, Bills, Bills” był właśnie „Bug a Boo”. Utwór ten zadebiutował na 35 miejscu listy US Billboard Hot 100, a następnie pojawił się również na listach przebojów Wielkiej Brytanii i Holandii.

Warto dodać, że utwór ten – w porównaniu do poprzedniego singla – był dla zespołu sporym rozczarowaniem pod względem emisji oraz sprzedaży. Jako jeden z nielicznych utworów Destiny’s Child nie wkradł się do pierwszej dziesiątki US Billboard. Mimo braku wysokich not w listach przebojów teledysk do utworu cieszył się jednak dużym powodzeniem. Był to ostatni klip, w którym wystąpiła LeToya Luckett oraz LaTavia Roberson – byłe członkini zespołu.

3. „Say My Name”

Jest to kolejny hit zespołu, przez niektórych uznawany za najważniejsze i najbardziej znane dzieło Destiny’s Child. Utwór nagrany został na album The Writing’s On The Wall. W teledysku po raz pierwszy pojawiła się Michelle Williams oraz Farrah Franklin, które zastąpiły poprzednie członkinie. „Say My Name” zdobył dwie nagrody Grammy, a dyskografia Destiny’s Child najbardziej kojarzona jest właśnie z tym hitem.

Teledysk do piosenki zdobył nagrodę MTV Video Music Award 2000 za najlepszy klip muzyczny. Billboard z kolei okrzyknął „Say My Name” utworem numer siedem na swojej liście 100 najlepszych piosenek żeńskich zespołów, a także najlepszą piosenką 2000 roku. Utwór stał się również numerem jeden Destiny’s Child w Azji, co umożliwiło zespołowi wejście na azjatycki rynek.

4. „Jumpin Jumpin”

Jak łatwo można zauważyć, śledząc losy zespołu Destiny’s Child, topowe single i teledyski pojawiły się głównie przy okazji wydania albumu The Writing’s On The Wall. Na krążku tym szczególnie wyróżnił się utwór „Jumpin Jumpin”, który był ostatnim singlem płyty. Piosenka została napisana i wyprodukowana wspólnie przez Beyoncé i Chada Elliotta, stając się komercyjnym sukcesem – zajęła bowiem trzecie miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.

Piosenka stała się również jednym z największych przebojów radiowych 2000 roku. Chociaż utwór „Jumpin Jumpin” nie osiągnął pierwszego miejsca na Hot 100, spędził aż szesnaście tygodni w pierwszej dziesiątce listy przebojów – a więc znacznie dłużej niż poprzednie hity zespołu. Singiel okrył się również aż sześciokrotną platyną. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 piosenek Michaela Jacksona.

5. „Independent Women Part I”

Utwór ten został napisany i wyprodukowany przez duet producencki Poke & Tone, a także Cory’ego Rooneya i Beyoncé Knowles. Piosenka po raz pierwszy pojawiła się na ścieżce muzycznej do filmu „Aniołki Charliego” (2000). Właśnie w nim posłużyła za główny singiel. Później piosenka ta znalazła się na trzecim albumie studyjnym grupy, Survivor (2001). To pierwszy top singiel Destiny's Child, w którym śpiewały nowe członkowie zespołu – Michelle Williams i Farrah Franklin. W momencie, gdy singiel wydano, Franklin nie należała już jednak do Destiny’s Child.

„Independent Women Part I” zajmowała pierwsze miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 przez jedenaście tygodni. Piosenka została nominowana do nagrody Grammy w 2001 roku za najlepszą piosenkę napisaną na potrzeby filmu.

TOP 10 najlepszych piosenek Destiny's Child, czyli największe hity zespołu na przestrzeni czasu
Okładka singla „Survivor” - fot. fair use

Dyskografia Destiny’s Child – najbardziej znane piosenki zespołu

6. „Survivor”

Zespół Destiny’s Child nie zasłynął z kontrowersji, jak Rob Zombie, jednak mimo wszystko zdobył światową sławę. Wszystko za sprawą niesamowitego talentu śpiewających w nim kobiet i utworów zespołu, które podrywały do tańca nawet największych ponuraków. Jednym z niekwestionowanych hitów muzycznych Destiny’s Child był utwór „Survivor”. Hit ten został napisany i skomponowany przez Beyoncé, Anthony’ego Denta i Mathew Knowlesa (ojca Beyoncé i zarazem jej byłego menadżera).

Teledysk do utworu „Survivor” otrzymał m.in. nagrodę MTV Video Music Award 2001 za najlepszy teledysk R&B. Billboard dodatkowo wpisał piosenkę jako nr 40 swojej listy 100 najlepszych piosenek wszech czasów zespołów żeńskich.

7. „Bootylicious”

„Bootylicious” to piosenka z trzeciego studyjnego albumu Destiny’s Child, Survivor (2001). Została ona napisana i wyprodukowana przez Roba Fusari, Beyoncé i Falonte Moore. Co ciekawe, Kelly Rowland wielokrotnie wspominała, że utwór ten jest dla niej najbardziej… irytującą piosenką Destiny’s Child. To zaskakujące, zwłaszcza że Rowland (a nie Beyoncé) śpiewa większość głównych wokali w tym utworze.

Teledysk do piosenki wyreżyserował Matthew Rolston. Członkini zespołu wykonują w nim kroki taneczne zaczerpnięte z wielu teledysków Jacksona, m.in. „Thriller” czy „Bad”. W teledysku przez chwilę widać również siostrę Beyoncé, Solagne. Warto dodać, że piosenka wywołała spore kontrowersje – w czasach, gdy ją wydano, kobiety nie były bowiem tak pewne siebie, jak dziś. Zespół Destiny’s Child odważnie przesunął więc swoim klipem granice ówczesnej seksualności kobiet.

TOP 10 najlepszych piosenek Destiny's Child, czyli największe hity światowej klasy zespołu krok po kroku
Okładka singla „Nasty Girl” - fot. fair use

8. „Nasty Girl”

Wskazując listę TOP 10 piosenek Destiny’s Child, nie sposób nie wymienić utworu „Nasty Girl”. Piosenka może nie osiągnęła spektakularnych wyników, jak poprzednie utwory, jednak teledysk do utworu cieszył się sporym zainteresowaniem widzów. W teledysku dziewczyny z Destiny’s Child siedzą na kanapie, jedzą popcorn i oglądają każdą z kobiet, która przewija się przez klip. Na samym końcu dziewczyny oglądane na ekranie przez Destiny’s Child przechodzą metamorfozę i pojawiają się na scenie razem z tańczącym na niej zespołem.

Teledysk wysłany został do europejskich i australijskich stacji telewizyjnych w dwóch zmodyfikowanych wersjach. Oryginalny klip nie jest dostępny w żadnej kompilacji. Warto dodać, że teledysk do „Nasty Girl” wyreżyserowała Sanaa Hamri.

9. „Emotion”

„Emotion” jest piosenką napisaną przez Barry’ego i Robina Gibba. Po raz pierwszy zaśpiewała go piosenkarka Samantha Sang i był to jej jedyny znany utwór. Następnie The Bee Gees nagrali własną wersję utworu w 1994 roku, jednak nigdy nie wydali go na zaplanowanym albumie. W 2001 roku utwór „Emotion” został nagrany przez Destiny’s Child, a ich wersja piosenki stała się międzynarodowym hitem.

Piosenka kontynuowała wspaniałą passę zespołu, zajmując 10 miejsce na liście Billboard Hot 100. Utwór zadedykowany został później tragicznie zmarłej piosenkarce R&B Aaliyah, która zginęła w katastrofie lotniczej w sierpniu 2001 roku.

10. „Cater 2 U”

Utwór pochodzi z czwartego albumu studyjnego zespołu, Destiny Fulfilled (2004). Piosenka została napisana przez Beyoncé, Kelly Rowland i Michelle Williams. Ballada „Cater 2 U” opowiada o marzeniu kobiety, która chce zaspokoić różne męskie pragnienia. Utwór zebrał mieszane recenzje od krytyków muzycznych, którym nie podobał się głównie tekst piosenki. Utwór mimo wszystko nominowany został w dwóch kategoriach na 48 rozdaniu nagród Grammy.

Co ciekawe, cover utworu „Cater 2 U” wykonał Usher i Babyface podczas rozdania nagród World Music Awards 2005. Był to pewnego rodzaju hołd muzyków dla Destiny’s Child. Usher i Babyface zaśpiewali piosenkę, aby podsumować zakończenie działalności zespołu – Destiny’s Child rozpadło się bowiem w 2005 roku, gdyż wokalistki zdecydowały się rozwinąć własne kariery solowe.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Daryl Easlea: Crazy In Love – biografia Beyoncé Knowles, Wydawnictwo Dobre Historie, Wrocław 2013
  2. Randy J Taraborrelli: Narodziny Beyoncé – historia niezwykłej kariery, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2016
ikona podziel się Przekaż dalej