Najdziwniejsze tradycje sylwestrowe na świecie – czy o nich słyszałeś?

1. Palenie strachów na wróble w Ekwadorze

Ekwadorczycy żegnają się ze starym rokiem w bardzo specyficzny sposób. Można powiedzieć, że w imię nowych wspomnień, palą stare! Mieszkańcy Ekwadoru robią strachy na wróble, które w sylwestrową noc równo o północy zostają spalone. Kukły się ubiera, wypychając je gazetami oraz kawałkami drewna. W Polsce przed północą wychodzimy pod posesję, aby wystrzelić fajerwerki. W Ekwadorze z kolei całe rodziny zbierają się przed domami i o północy palą strachy na wróble.

Zgodnie z tradycją, palenie kukły ma przegonić pecha i zapewnić Ekwadorczykom szczęście oraz powodzenie w Nowym Roku. Spalenie stracha na wróble ma również unieważnić wszystkie złe rzeczy, które wydarzyły się w starym roku. Co ciekawe, niektórzy dorzucają do kukiełek stare fotografie, aby zapomnieć o złych momentach i zacząć Nowy Rok bez zmartwień.

2. Rozmowy z duchami i kolorowa bielizna w Meksyku

Meksykanie wierzą w duchy – rozmowy z nimi są ważną częścią ich religii. Mieszkańcy Meksyku mają pewność, że potrafią rozmawiać z duchami zmarłych, a Sylwester traktują za najlepszy dzień do skomunikowania się z nimi. Właśnie w tę noc czekają na wiadomość od zmarłych, którzy mogą przekazać im jakąś nowinkę zza światów albo poprosić rodzinę o pomoc. Nie są to jednak mroczne rytuały, jakie znamy z = horrorów, a legalne (i płatne) sesje spirytualistyczne.

Warto wiedzieć, że w Meksyku istotne jest też założenie kolorowej bielizny w Sylwestra. Czerwona oznaczać będzie powodzenie w miłości, biała pokój w Nowym Roku, a zielona jest zwiastunem mnóstwa pieniędzy. Żółta bielizna pozwoli z kolei być szczęśliwym i pozytywnie naładowanym przez cały rok. Co ciekawe, czerwona bielizna ważna jest również we Włoszech – tam w sylwestrową noc każdy powinien ją bezwzględnie na siebie założyć!

Tradycje sylwestrowe - TOP 7 najdziwniejszych tradycji na Nowy Rok w różnych krajach na świecie, ciekawostki
W Brazylii Nowy Rok powinno się przywitać w białych ciuchach. Zapewnić one mają szczęście

3. Biała Brazylia

Lubisz kolor biały? Więc ten zwyczaj może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć! W Brazylii Nowy Rok wita się bowiem w białych ubraniach – niezależnie od tego, czy jest to garnitur, sukienka czy pidżama. Ubranie się w biały kolor zapewnić ma Brazylijczykom odpędzenie złych duchów i sprawić, że żadne nieczyste moce nie będą zagrażać życiu ich rodzinom. Białe ciuchy przynieść mają też szczęście i pokój.

Niektórzy Brazylijczycy składają również ofiary bogini morza Yemanji. Ubrani na biało, idą na plażę i wypuszczają łodzie z prezentami dla bogini, a także wrzucają do wody bukiety złożone z białych kwiatów. Wszystko to przynieść ma im dostatek, pomyślność i szczęście w Nowym Roku. Największe tłumy gromadzą się oczywiście na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

4. Okrągłe owoce na Filipinach

Filipińczycy lubią spędzać Sylwestra z rodziną, a także przyjaciółmi, siedząc przy suto zastawionym stole. Najważniejsze, żeby każdy z członków rodziny pojawił się w ten wieczór – czyjaś nieobecność mogłaby bowiem spowodować, że w Nowym Roku ktoś… umrze. Na sylwestrowym stole powinno pojawić się 12 okrągłych owoców – każdy jest symbolem jednego miesiąca. Jednak nie tylko owoce są ważne! Filipińczycy wierzą bowiem w moc okrągłych przedmiotów, które są dla nich symbolem pieniędzy i pomyślności. Warto więc przyodziać w Sylwestra kreację z okrągłymi wzorami.

Filipińczycy pilnują również, aby w Nowy Rok wejść z pełnym portfelem – wówczas będzie on taki przez cały rok. W sylwestrową noc najmłodsi mieszkańcy Filipin skaczą bardzo wysoko do góry. Wierzą bowiem, że dzięki temu w Nowym Roku znacznie urosną. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 najlepszych filmów świątecznych.

TOP 7 tradycji sylwestrowych - dziwne zwyczaje z całego świata, ciekawostki
Pod niemiecką Bramą Brandenburską spotyka się w sylwestrową noc nawet do miliona osób

7 dziwnych zwyczajów sylwestrowych, o których warto wiedzieć

5. Wróżenie z ołowiu i talizmany w Niemczech

Zapomniałeś powróżyć sobie z wosku w Andrzejki? Nic straconego! Nasi zachodni sąsiedzi w sylwestrową noc zgadują przyszłość podczas topienia ołowiu. Tradycją stało się także obdarowywanie się nawzajem talizmanami w postaci np. czterolistnej koniczyny, która zapewnić ma szczęście na cały rok.

W Niemczech ludzie zbierają się przy Bramie Brandenburskiej, aby złożyć sobie życzenia i wręczyć talizmany. Szacuje się, że z okazji Sylwestra spotyka się tam nawet milion osób!

6. 108 gongów i lalki bez oczu w Japonii

Japończycy obchodzą Nowy Rok 1 stycznia, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Celebracja trwa aż 3 dni. Japoński Nowy Rok oznacza dla mieszkańców nowe, lepsze życie i zostawienie za sobą wszelakiego zła. Japończycy świętują go rodzinnie. Zanim jednak przystąpią do wspólnej celebracji, ważne jest porządne wysprzątanie całego domu, aby nie wnosić bałaganu do Nowego Roku. Z 31 grudnia na 1 stycznia w Japonii rozbrzmiewają dzwony buddyjskich świątyń, dzwoniąc aż 108 razy. Liczba ta odzwierciedla bowiem złe pragnienia ludzkie, których należy się wyzbyć.

Zwyczaje na Sylwestra i Nowy Rok, czyli najdziwniejsze przesady i rytuały sylwestrowe na całym świecie - TOP 7
W Japonii należy wypowiedzieć życzenie i domalować oko Darumy. Gdy postanowienie uda się zrealizować, można domalować drugie oko. Jeśli nie, lalkę należy spalić w kolejnego Sylwestra

Ciekawą tradycją sylwestrową w Japonii jest także ustalenie noworocznych postanowień i złożenie ich za pomocą lalek Darumy (albo Dharmy), które są puste w środku i nie mają ani kończyn, ani oczu. Wypowiadając życzenie, każdy domownik ma domalować swojej lalce oko. Gdy w ciągu roku postanowienie uda się zrealizować, wówczas może domalować drugie. Jeśli to nie nastąpi, lalkę musi spalić podczas kolejnego Sylwestra.

7. Korek od szampana w Polsce

W Polsce również mamy nietypowe, a dla niektórych bardzo zaskakujące tradycje sylwestrowe. Przede wszystkim sylwestrowa noc powinna być u nas zorganizowana „na bogato” – błyszczące kreacje, dekoracje, dużo jedzenia i obowiązkowy szampan. Korek od szampana po wniesieniu toastu za Nowy Rok powinno się zatrzymać i schować do torebki (a panowie np. do kieszeni). W ten sposób Polacy mogą zapewnić sobie szczęście na Nowy Rok.

Z okazji Sylwestra warto ubrać się też w coś nowego, aby podkreślić swoją gotowość na lepsze zmiany. Nie wolno się też z nikim kłócić, bo może to zwiastować sprzeczki w nadchodzącym Nowym Roku. Co ciekawe, zgodnie ze staropolską tradycją najstarszy członek rodziny powinien otworzyć wszystkie okna w domu na oścież, aby zaprosić do domu nowy, lepszy rok.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Barbara Ogrodowska: Polskie obrzędy i zwyczaje Doroczne, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., Warszawa 1997
  2. Brand Sofie Maria: Święta na świecie, Wydawnictwo Znak Emotion, Warszawa 2021
ikona podziel się Przekaż dalej