Najbardziej znane morderczynie – TOP 10 kobiet, które zabijały

1. Jane Toppan

Jane Toppan była bardzo nieszczęśliwym dzieckiem, które od 1854 roku wychowywał ojciec alkoholik. Gdy tatę Jane zamknięto w szpitalu psychiatrycznym, dziewczynka została adoptowana przez obcą rodzinę. Niewesołe dzieciństwo wpłynęło na pojawienie się u Jane ogromnych problemów psychicznych. Zatrudniła się z czasem jako pielęgniarka w jednym ze szpitali w Massachuttes. Pacjenci bardzo ją lubili, jednak ona miała wobec nich niezbyt przyjazne zamiary. Jane Toppan wykorzystywała stan zdrowia starych i schorowanych ludzi, eksperymentując na nich. Podawała pacjentom truciznę i czekała na ich powolną śmierć. Zabijanie przynosiło jej radość i wprawiało w stan ekstazy.

Toppan z czasem zaczęła dorabiać jako pielęgniarka prywatnie. Odwiedzała więc chorych ludzi w domach i opiekowała się nimi. Następnie zabijała ich trucizną i okradała z kosztowności. Jane otrzymała nakaz aresztowania w 1902 roku. W tym samym roku przyznała się do świadomego zamordowania 31 osób, wypowiadając obciążające ją słowa: „To jest moja ambicja, by zabić jak najwięcej ludzi bezbronnych. Więcej, niż jakikolwiek mężczyzna czy kobieta, którzy kiedykolwiek żyli”. Jane zmarła 29 października 1938 roku. Sprawdź także ten artykuł na temat morderczyni Jane Toppan.

2. Belle Gunness

Belle Gunness urodziła się 11 listopada 1859 roku w Norwegii. Z czasem przeniosła się jednak do La Porte w amerykańskim stanie Indiana. Tam zamieszkała na farmie, z której uprawy się utrzymywała. Przy ogromnym terenie często pomagali jej zakochani w Gunness mężczyźni. Często znikali jednak w tajemniczych okolicznościach, jeden po drugim. Nikt nie spodziewał się, że miła i uśmiechnięta Belle uwodzi mężczyzn, wykorzystuje ich do pomocy na farmie, namawia do wypłacania oszczędności życia, a później zabija.

10 najbardziej znanych morderczyń, czyli kobiety mordercy pochodzące z całego świata
Belle Gunnes w 1904 roku - fot. domena publiczna

28 kwietnia 1908 roku dom Belle Gunnes został spalony. Po przeszukaniu posiadłości okazało się, że w chlewie zakopano kilkadziesiąt rozczłonkowanych ciał. Wśród spalonych fragmentów domu znaleziono prawdopodobnie ciało samej morderczyni, pozbawione głowy. Do dnia dzisiejszego niewiadomo jednak, czy zwłoki faktycznie należały do kobiety. Gunness nigdy nie została oskarżona za swoje czyny, ponieważ nigdy nie rozwiązano okoliczności jej rzekomej śmierci.

10 najbardziej znanych morderczyń, czyli kobiety mordercy pochodzące z całego świata i najbardziej znane
Elżbieta Batory, znana jako Krwawa Hrabina - fot. domena publiczna

3. Elżbieta Batory

Elżbieta Batory była siostrzenicą polskiego króla Stefana Batorego, żyjącą w latach 1560-1614. Mówiono o niej „Krwawa Hrabina” albo „Wampir z Siedmiogrodu”, ponieważ miała dość specyficzne upodobania. Krwawa Hrabina zabijała młode, piękne kobiety, by móc kąpać się w ich krwi. Elżbieta Batory uważała bowiem, że młoda i świeża krew jest w stanie zatrzymać starzenie się ciała. Hrabina wieszała bezbronne kobiety nad wanną, podcinała im gardło i cierpliwie czekała, aż krew spłynie strumieniem prosto do wanny. Właśnie w niej zażywała swoich „leczniczych kąpieli”. Brutalne morderstwa, okrucieństwo i brak litości były największą wizytówką węgierskiej księżnej.

Historycy szacują, że lista ofiar Krwawej Hrabiny to aż 600 osób. Za swoje przerażające zbrodnie została jednak ukarana. Zamurowano ją żywcem w jednej z komnat w zamku w Čachticach. Elżbieta Batory do dnia dzisiejszego uznawana jest za jedną z najbardziej okrutnych kobiet w historii.

4. Rosemary West

Brytyjska morderczyni urodziła się w 1953 roku. Gdy Rosemary miała 15 lat, poznała swojego przyszłego męża – Freda. Miał on już przypisane dwa zabójstwa, o czym później opowiedział Rose. Fred wciągnął Rosemary w swoje „zabójcze historie”. Para dokonywała mordów na młodych i naiwnych kobietach. W kilkanaście lat zamordowali łącznie 12 kobiet.

1 stycznia 1995 roku Fred popełnił samobójstwo. Pod koniec tego samego roku Rosemary West została oskarżona o popełnienie 10 morderstw. Usłyszała wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Rosemary przebywa do dnia dzisiejszego w zamkniętym zakładzie karnym HM Prison New Hall.

10 najbardziej znanych kobiet morderców, czyli historie morderczyń, które wstrząsnęły światem
Baba Anujka w 1929 roku podczas procesu - fot. domena publiczna

5. Baba Anujka

Uznawana jest za najstarszą seryjną morderczynię na świecie. Baba Anujka pochodzi z Bałkanów, gdzie urodziła się ok. 1837 roku. Zajmowała się ziołolecznictwem i prowadziła domowe laboratorium, w którym opracowywała mikstury rzekomo leczące choroby. Uznawano ją przez to za lokalną czarownicę. Najbardziej znanym eliksirem Anujki była „magiczna woda”, za pomocą której Baba mogła uśmiercać ofiary. Po wodę przychodzili do Baby zainteresowani kupnem klienci, którzy chcieli tym specyfikiem otruć życiowych partnerów. Gdy podali truciznę ukochanemu bądź ukochanej, ci umierali w przeciągu 14 dni.

Baba Anujka po raz pierwszy stanęła przed sądem w 1914 roku. Nikt nie miał jednak wystarczającej ilości dowodów, by wydać wówczas nakaz aresztowania kobiety. Dopiero w 1928 roku, gdy Baba Anujka była już u kresu życia, dostała wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Szacuje się, że „magiczna woda” bałkańskiej czarownicy zabiła między 50 a nawet 150 ofiar.

Zobacz najbardziej znane morderczynie świata i poznaj ich historie

6. Ilse Koch

Ilse urodziła się w Niemczech w 1906 roku. Kobieta poślubiła szefa obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, Karla Otto Kocha. Szybko została więc jego prawą ręką i nadzorczynią SS. Nazywano ją „suką z Buchenwaldu”, ponieważ słynęła z wyjątkowego okrucieństwa i sadyzmu. Więźniowie po wojnie z przerażeniem opowiadali, iż Ilse Koch uwielbiała nosić rękawiczki i torebki z… ludzkiej skóry. Razem z mężem jadali też obiady przy stole udekorowanym ludzkimi, spreparowanymi czaszkami.

10 najbardziej znanych kobiet morderców, czyli morderczynie, które popełniły najstraszniejsze zbrodnie
Ilse Koch – niemiecka nadzorczyni SS w obozie koncentracyjnym - fot. domena publiczna

15 stycznia 1951 Ilse została skazana na dożywocie za swoje okrutne zbrodnie. Koch popełniła samobójstwo w 1967 roku. Szacuje się, że „suka z Buchenwaldu” była odpowiedzialna za podpuszczenie do aż 135 morderstw.

7. Aileen Wuornos

Aileen urodziła się w 1956 roku w amerykańskim stanie Michigan. Kobieta doświadczyła bardzo trudnego dzieciństwa, które odcisnęło ogromne piętno na późniejszych latach jej życia – m.in. wczesnej ciąży w wieku 13 lat, bezdomności i pracy prostytutki.

10 kobiet morderczyń, czyli kobiety mordercy, które są najbardziej znane na całym świecie i popełniły ogromne zbrodnie
Amerykańska seryjna morderczyni Aileen Wuornos - fot. domena publiczna

Amerykańska morderczyni zabiła siedmiu mężczyzn w latach 1989-1990. Aileen Wuornos przyznała się do ośmiu morderstw, jednak ciała ósmej ofiary nigdy nie odnaleziono. Brutalną zabójczynię skazano na śmierć – 9 października 2002 roku wstrzyknięto kobiecie śmiertelną truciznę.

8. Teofila Gburek „Tillie” Klimek

Teofila Gburek urodziła się w Polsce w 1876 roku. Rok po urodzeniu przeniosła się jednak wraz z rodziną do USA, przez co później wołano za nią „Tillie”. Kobieta miała ponoć dar do przewidywania przyszłości. Przewidziała m.in. daty śmierci jej dwóch mężów. Trzeci mąż (Józef Klimek) niedługo po ślubie z Polką zaczął chorować, jednak udało się go uratować. Żona także przepowiedziała mu śmierć. Okazało się jednak, że to nie jasnowidztwo, a podtrucie arszenikiem było przyczyną zachorowania mężczyzny. W ciałach dwóch poprzednich mężów Tillie również znaleziono arszenik.

Tillie została skazana na dożywotnie pozbawienie wolności, będąc powiązana z 20 morderstwami popełnionymi na terenie Stanów Zjednoczonych. Polska seryjna zabójczyni zmarła w 1936 roku w więzieniu Joliet na zawał serca.

10 kobiet morderczyń, które popełniły największe zbrodnie, czyli 10 kobiet morderców, które są najbardziej znane
Mary Ann Cotton ok. 1870 roku - fot. domena publiczna

9. Mary Ann Cotton

Mary Ann urodziła się w 1832 roku. Podobnie, jak Tillie Klimek, swoje ofiary zabijała za pomocą arszeniku – był on bowiem niegdyś powszechnie dostępny. Mary Ann Cotton to pierwsza znana seryjna morderczyni w Anglii.

Mary Ann została skazana na pozbawienie życia za otrucie arszenikiem trzech mężów. Szacuje się jednak, że kobieta popełniła ok. 21 zbrodni – w tym na członkach własnej rodziny. Kobieta w ten sposób zbierała pieniądze. Otrzymywała je za odszkodowania z ubezpieczeń na życie bliskich. Mary Ann Cotton powieszono w marcu 1873 roku.

10. Nannie Doss

To seryjna morderczyni z Ameryki, która urodziła się w 1905 roku w stanie Alabama. Nannie, nazywana również „Chichoczącą Babcią”, w 1955 roku przyznała się do zabicia: czterech mężów, dwójki dzieci, matki, siostry, dwóch wnuków oraz teściowej.

Nannie Doss była dla sąsiadów sympatyczną starszą panią, która u nikogo nie wzbudzała najmniejszych podejrzeń. Nawet w trakcie przesłuchania żartowała i chichotała – właśnie z poczucia humoru wziął się pseudonim morderczyni. Nannie została skazana na dożywocie. Zmarła jednak na białaczkę w 1965 roku, pozostawiając w celi swoje ukochane… gazetki o romansach.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Stukan Jarosław: Seryjne morderczynie, Wydawnictwo Estymator, Warszawa 2021
  2. Christopher Berry-Dee: Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020
ikona podziel się Przekaż dalej