Królowa Elżbieta i książę Filip – informacje na temat najsłynniejszej pary Anglii

Małżeństwo z Filipem. Dzieci królowej Elżbiety II

Zanim Elżbieta II objęła zaszczytny tytuł królowej i została najdłużej rządzącą monarchinią, Wielką Brytanią władał dziadek Elżbiety, król Jerzy V. Zmarł on jednak, gdy Elżbieta miała 10 lat. Tron zajął wówczas Edward VIII, książę Walii oraz stryj Elżbiety. Nie mogąc poślubić ukochanej kobiety abdykował po niecałym roku, a na jego miejsce zasiadł brat – ojciec Elżbiety, Jerzy VI. Elżbieta jako najstarsze dziecko króla stała się więc pierwszą w kolejce do tronu.

Elżbieta poznała Filipa w 1939 roku w Dartmouth, będącego przewodnikiem i opiekunem księżniczki oraz jej siostry Małgorzaty podczas wizyty z rodzicami. Para królewska nie była zachwycona romansowaniem córki z Filipem, zwłaszcza że jego rodzina miała powiązania z reżimem nazistowskim. Mimo braku sympatii do Filipa, Jerzy VI z żoną Elżbietą I (mamą Elżbiety II) zaprosili go do zamku Balmoral. Młody oficer zaręczył się z Elżbietą II – publicznie ogłosili to 10 czerwca 1947 roku. Ich ślub odbył się 20 listopada 1947 roku. Para dużo czasu spędzała na Malcie, ponieważ Filip kontynuował tam swoją służbę wojskową. W międzyczasie mianowano go księciem Edynburga, nadając mu tytuł z okazji ślubu. Para w sumie doczekała się czwórki dzieci (trzej synowie i jedna córka). Dzieci królowej Elżbiety II i księcia Filipa to:

  • Karol – książę Walii, który jest obecnie pierwszym następcą tronu (14 listopada 1948 rok)
  • Anna – księżniczka królewska i żona Marka Philipsa (15 sierpnia 1950 rok)
  • Andrzej – książę Yorku (19 lutego 1960 rok)
  • Edward – hrabia Wesseksu (10 marca 1964 rok)

W świetle brytyjskiego prawa, mimo że książę Karol ma trójkę rodzeństwa, jego synowie (książę William i książę Harry) są pierwsi w kolejce do tronu po swoim ojcu. Warto napomknąć, że byłą żoną księcia Karola i matką jego dzieci była księżna Diana.

Kiedy Elżbieta II zasiadła na tronie? Rodzina Królewska i tajemnice monarchini

Ojciec Elżbiety coraz częściej chorował, więc zaczęła ona przejmować większą część obowiązków Jerzego VI. Podróżowała z księciem Filipem po świecie, wygłaszając przemówienia i uczestnicząc w licznych balach. Gdy małżeństwo przebywało razem w Kenii, przyszła tragiczna wiadomość o śmierci Jerzego VI (rak gardła). Królowa Elżbieta zastąpiła ojca i zasiadła na tronie 2 czerwca 1953 roku. Już po koronacji słynna angielska władczyni razem z mężem przeprowadzili się do pałacu Buckingham (centrum Londynu). Właśnie wtedy zaczęły pojawiać się problemy i skandale na tle małżeństwa Elżbiety z Filipem.

Młody oficer od zawsze słynął jako „hulajdusza”. Uwielbiał spędzać czas aktywnie i czerpać z życia garściami. Życie u boku królowej zaczęło go przytłaczać. W ogromnym pałacu Buckingham nie mógł znaleźć sobie miejsca. Już w dniu narodzin księcia Karola można było zresztą zauważyć, że książę Filip często znikał w londyńskim Soho, więcej czasu poświęcając kolegom niż swojej żonie. Elżbieta też nie była bez winy – obowiązki królowej Anglii były najważniejsze, przez co siłą rzeczy oddalała się od Filipa i dzieci. Karol w swojej autobiografii wspominał, że mama miała dla niego wyłącznie godzinę dziennie. Książę Filip z kolei bez skrupułów potwierdzał, że jego żona po objęciu tronu przestała być spontaniczna i szalona, a zimna i wyrachowana.

Mąż królowej, czyli osobowość księcia Filipa

Warto w tym miejscu przybliżyć sobie nieco sylwetkę księcia Filipa. Był on zapalonym żeglarzem, często grał w polo oraz uczył się latania samolotem i malowania farbami olejnymi. Przez ponad 70 lat małżeństwa z królową Elżbietą II, książę Filip stał się słynny ze swojego ciętego humoru oraz uszczypliwych uwag. Czasami były one interpretowane jako obraźliwe, jednak książę po prostu ma dość specyficzny humor.

Książę Edynburga często popełniał ogromne gafy przez swoje charakterystyczne i nieco sarkastyczne podejście, które niejednokrotnie nadszarpywały wizerunek księcia. Jak np. w trakcie koncertu w Walii w 1999 roku. Książę powiedział wówczas w stronę niesłyszących dzieci, stojących obok bębniarzy: „Nic dziwnego, że jesteście głusi, skoro stoicie w tym miejscu.”. Mąż królowej skończy w czerwcu 100 lat.

Romanse, zdrady i tajemnice księcia Filipa

Życie prywatne pary królewskiej praktycznie nie istniało. Zadaniem Elżbiety było służyć swojemu krajowi, zaś Filip miał służyć królowej. Stało się więc tak, że Elżbieta II błyszczała w blasku jupiterów, zaś Filip bywał w jej cieniu. Zanim królowa Elżbieta II zasiadła na tronie, Filip był najważniejszą postacią w ich związku. Elżbieta zdawała się zawsze na niego, opierała na nim i ulegała decyzjom Filipa. Tym razem, to królowa decydowała o wszystkim – nawet o powiększeniu rodziny (gdy mieli już Karola i Annę, to ona zdecydowała o kolejnych potomkach). Królowa nie miała jednak czasu dla dzieci, więc to Filip organizował im zajęcia.

Z biegiem czasu książę Filip miał już zwyczajnie dość. Romansował ponoć z różnymi kobietami, by poczuć się doceniony (m.in. z Patricią Kirkwood, tancerką baletową Galiną Ulanową czy Sachą Hamilton). Mówi się, że było ich sporo, ponieważ książę miał słabość do otaczania się pięknymi i młodymi kobietami. Książę Filip romansował ponoć z arystokratkami, a także z aktorkami. Mimo swoich licznych romansów, ślub z Elżbietą II był dla Filipa najważniejszy i nigdy nie zamierzał rezygnować ze swojej żony. Warto wspomnieć, że bardzo podobna do księcia Filipa była księżna Diana – również stanowiła outsiderkę, której nie do końca była przychylna Rodzina Królewska.

Kulisy małżeństwa królowej Elżbiety i księcia Filipa

Skandale na tle małżeństwa królowej Anglii z księciem Edynburga

Królowa Elżbieta i książę Filip bardzo szybko przestali dzielić ze sobą wspólne łoże w pałacu. Niektórzy uważali, że to przez liczne kłótnie i romanse męża królowej. Inni, że to przez królewską etykietę. Para królewska uważała jednak rozwiązanie w postaci dwóch osobnych sypialni za całkowicie normalne. Filip lubił spać przy otwartym oknie, a Elżbieta wolała unikać przewiewów – więc zdecydowali się spać w oddzielnych pomieszczeniach.

Królowa Elżbieta II w dniu koronacji
Królowa Elżbieta II w dniu koronacji (1953 rok) - fot. domena publiczna

Książę nadal miał liczne romanse, z których najgłośniejsze miały miejsce podczas rzymskich przyjęć, gdzie ponoć nagie kobiety zabawiały wysoko postawionych mężczyzn. Królowa pozostawała konserwatywna i zasadnicza, trzymając wszystkich na dystans i skupiając się wyłącznie na pracy jako władczyni. Wielu obcujących z nią ludzi zgodnie twierdziło, że królowa nie potrafi okazywać uczuć. Mówiono nawet, że królowa ma „wzrok gada”.

Jednak nie tylko książę Filip był podejrzewany o romansowanie. Królową Elżbietę także posądzono o zdradę, gdy księcia nie było w pałacu. Pomiędzy 800 pokojami i 200 służącymi królowa czuła się niekiedy bardzo zagubiona. Dlatego też mówi się do dnia dzisiejszego, że romansowała z lordem Porchesterem, nazywanym przez monarchinię „Porchie”. Sugerowano, że ojcem księcia Andrzeja nie jest Filip, a zakochany w Elżbiecie dawny przyjaciel Porchie. Królowa uwielbiała jeździć z nim konno. Obrończyni monarchii nie przyznaje się do romansu. Wydaje się też, że wybaczyła swojemu mężowi liczne zdrady.

Relacje Elżbiety z dziećmi, które określane były jako chłodne, poprawiły się w 2002 roku – gdy królowa straciła matkę i siostrę. Królowa Wielkiej Brytanii nie popierała związku syna Karola z Camillą Parker Bowles, jednak ostatecznie pogodziła się z decyzją pierworodnego. W 50-tą rocznicę ślubu królowa pochwaliła księcia Filipa, wyznając: „Jest dla mnie podporą i przez te wszystkie lata zawsze mogłam na niego liczyć.”. Książę nie pozostając dłużny odpowiedział: „Najważniejszą lekcją jaką odebraliśmy od życia jest wiedza, że tolerancja stanowi podstawę szczęśliwego małżeństwa. Wierzcie mi, królowa jest niezwykle wyrozumiała.”.

Czy książę Filip i królowa Elżbieta są nieszczęśliwi? Co się stanie, gdy umrze jedno z nich?

W miarę upływu lat para królewska zbliżyła się do siebie. Wydaje się, że ich zdrady zostały wzajemnie wybaczone. Dziś można uznać, że książę Filip i królowa Elżbieta są dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Królowa nadal pracuje w pałacu Buckingham, a książę Edynburga dużo czasu spędza w Wood Farm – czytając i malując. Królowa Elżbieta bardzo często odwiedza męża, by mogli poza blaskami fleszy spędzać ze sobą czas. Oboje mają już powyżej 90-ciu lat, więc maksymalnie wykorzystują wspólne wolne chwile.

Pod koniec stycznia 2019 roku w pobliżu rezydencji Sandringham (wiejska rezydencja królewska) książę Edynburga miał wypadek samochodowy. 98-letni książę prowadził wtedy auto i wjechał w inny pojazd. Od lat bardzo bał się krytyki poddanych, więc dobrowolnie zrezygnował wówczas z uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przeprosił również pasażerkę listownie, okazując skruchę. Teraz książę Filip przemieszczenia się jedynie z szoferem. Warto dodać, że w 2017 roku mąż królowej zrezygnował również z pełnienia obowiązków reprezentacyjnych w imieniu Rodziny Królewskiej.

Ze względu na podeszły wiek pary królewskiej, dwór oraz parlament mają wypracowane procedury gdyby jedno z małżonków zmarło. Jeśli umrze królowa Elżbieta II, sekretarz królowej wykona telefon do premiera. Ten z kolei poinformuje o śmierci monarchini 51 państw, w których Elżbieta II sprawuje władzę symboliczną bądź formalną. W przeciągu 24 godzin na tronie Wielkiej Brytanii usiądzie książę Karol. Jeżeli to jednak książę Filip umrze pierwszy, brytyjska stacja BBC poda informację do wiadomości publicznej. Książę zostanie pochowany w pałacu św. Jakuba. Miejmy jednak nadzieję, że najsłynniejszej parze brytyjskiej dane będzie przeżyć jeszcze wiele wspólnych lat obok siebie.

Autor: Paulina Zambrzycka

Bibliografia:

  1. Horabik Wiesław: Elżbieta II. Królowa dwóch epok, Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa 1997
  2. Calvetti Paola: Elżbieta II. Portret królowej, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2020
  3. Rybarczyk Marek: Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?, Wydawnictwo Znak Literanova, Warszawa 2016
  4. Rybarczyk Marek: Tajemnice Windsorów, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2013
ikona podziel się Przekaż dalej