Małgorzata Braunek - biografia, osiągnięcia i najważniejsze filmy

Małgorzata Braunek - życiorys

Małgorzata Braunek urodziła się w 1947 roku w Szamotułach. W 1966 roku ukończyła Liceum Zamoyskiego w Warszawie i zdała do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, której nie ukończyła, gdyż przeszkodziła w tym rozpoczynająca się kariera filmowa. Zagrała w ponad 20 filmach, zaś jej biografia artystyczna obejmuje ponad 40 ról w filmach, serialach i widowiskach teatralnych.

Jej kariera filmowa trwała do końca lat 70., kiedy to aktorka postanowiła przerwać życie zawodowe i zająć się podróżami oraz poświęcić więcej czasu na życie prywatne i rodzinne. Podróże zawiodły ją do Indii i Tybetu, gdzie poznała buddyzm i postanowiła związać z nim swoje dalsze życie.

W latach 90. jej życiorys wrócił na dawne tory. Powróciła do grania w teatrach i filmach. Ogromny sukces przyniosła jej rola w filmie Tulipany. Później występowała w serialu telewizyjnym „Dom nad rozlewiskiem”. Do końca swego życia była aktywna zawodowo, zaś za swoją pracę otrzymała ważne odznaczenia.

Odznaczenia Małgorzaty Braunek w dziedzinie kultury i sztuki:

  • w 2014 otrzymała złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
  • w 2014 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W roku 2014 zmarła po długiej chorobie. Przyczyną śmierci był rak jajnika. Pochowano ją w grobie jej matki na cmentarzu ewangielicko-augsburskim w Warszawie. Mimo że pogrzeb miał charakter świecki, zorganizowano również uroczystości pogrzebowe buddyjskie oraz luterańskie.

Filmografia Małgorzaty Braunek

Życiorys artystyczny Małgorzaty Braunek rozpoczął się już na pierwszym roku studiów. Powierzano jej role energicznych i egoistycznych dziewczyn, które potrafią okręcić sobie partnerów wokół palca. Już na pierwszym roku Szkoły Teatralnej otrzymała rolę w Skoku Kazimierza Kutza, gdzie grała dziarską robotnicę, która stara się dotrzymać kroku chłopakom. Film ten uważany jest za najlepszą rolę komediową Małgorzaty Braunek. Na studiach zagrała również w "Żywocie Mateusza" Witolda Lesiewicza i "Wycieczce w nieznane" Jerzego Ziarnika.

Szczególnie wryła się w pamięć widzów postać Ireny z filmu Polowanie na muchy. Jest to film o słabym mężczyźnie manipulowanym przez kobiety. Małgorzata Braunek zagrała piękną kochankę bohatera. Na zawsze zapamiętano ją jako piękną blondynkę w ogromnych, modnych wówczas, okularach słonecznych. Jej demoniczny uśmiech kojarzył się z kobietą zimną i nieprzystępną.

W latach 70. gra w filmach wyreżyserowanych przez swojego męża Andrzeja Żuławskiego, mrocznym wojennym dramacie Trzecia część nocy i w horrorze Diabeł. Dużą popularność zdobyła jej rola Oleńki Billewiczówny w ekranizacji Potopu. Jej biografia filmowa zostaje uzupełniona rolą Izabeli Łęckiej w serialu na podstawie Lalki Bolesława Prusa. Rola zubożałej arystokratki adorowanej przez nuworysza daje jej możliwość pokazania głębi psychologii kobiety.

Najważniejsza filmografia:

  • 1967 - Żywot Mateusza,
  • 1967 - Wycieczka w nieznane,
  • 1967 - Skok,
  • 1968 - Wniebowstąpienie,
  • 1968 - Ruchome piaski,
  • 1969 - Polowanie na muchy,
  • 1970 - Lokis,
  • 1971 - Trzecia część nocy,
  • 1973–1974 - Potop,
  • 1976 - Wielki układ,
  • 1977 - Wejście w nurt,
  • 1977 - Lalka,
  • 2004 - Tulipany.

Małgorzata Braunek - życie prywatne

Rodzina i mężowie Małgorzaty Braunek

Małgorzata Braunek była zamężna trzykrotnie. Jej życie prywatne nie było szczególnie burzliwe, mimo trzech związków małżeńskich. Z Andrzejem Żuławskim łączyła ją wielka miłość. Szybko okazało się, że aktorka jest w ciąży i para zmuszona została wziąć ślub. Związek ten nie był udany. Ciągłe kłótnie doprowadziły do rozwodu i całkowitego zerwania kontaktów. Para pogodziła się dopiero w 2013 roku na wieść o chorobie Małgorzaty.

Trzecie małżeństwo Małgorzaty Braunek również zostało zawarte z wielkiej miłości i tym razem przetrwało 37 lat, aż do śmierci aktorki. Para długo nie mogła doczekać się potomstwa. Ich córka Orina przyszła na świat dopiero po 12 latach małżeństwa rodziców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zapomnianych gwiazdach kina PRL?

Mężowie Małgorzaty Braunek:

  • aktor Janusz Guttner,
  • reżyser Andrzej Żuławski, z którym miała syna Xawerego, zaś w 1976 małżeństwo zakończyło się rozwodem,
  • pisarz i buddysta Andrzej Krajewski, z którym miała córkę Orinę.

Dlaczego aktorka przeszła na buddyzm

W latach 80. Małgorzata Braunek zniknęła z ekranów i rozpoczęła poszukiwanie sensu życia i duchowości w Indiach i Tybecie. Życiorys Małgorzaty Braunek związany jest silnie z religią i duchowością. W rodzinie jej matki istniały silnie zakorzenione tradycje protestanckie, związane z codziennym czytaniem Biblii. Jej matka była zaangażowaną luteranką i było dla niej bardzo ważne, jakiego wyznania będą jej dzieci. Długo nie wychodziła za mąż, gdyż nie mogła się dogadać z narzeczonymi co do wyznania przyszłej rodziny. W końcu poznała ojca Małgorzaty, Władysława Braunka, rotmistrza Wojska Polskiego, który po II wojnie odmówił wstąpienia do ludowego wojska i był za to represjonowany. Ojciec Małgorzaty, mimo wyznania katolickiego, był tak zakochany w jej matce, że zgodził się na wyznanie przyszłych dzieci. Dlatego też Małgorzata Braunek została wychowana w wierze luterańskiej.

Dlaczego u szczytu kariery aktorka porzuciła swoje osiągnięcia artystyczne i wybrała buddyzm? Mówi się, że porzuciła karierę filmową dla ukochanego mężczyzny. Właśnie wtedy poznała Andrzeja Krajewskiego, hippisa na stałe mieszkającego w Szwecji. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, a para spędziła razem 37 lat, aż do śmierci Małgorzaty. To właśnie Andrzej Krajewski namówił ją do odbycia dalekiej podróży do Azji, gdzie odkryła buddyzm.

W czasie podróży została przyjęta przez Dalajlamę oraz wzięła udział w licznych mistycznych wtajemniczeniach. Od roku 1992 roku była zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego Kanzeon, związku wyznaniowego opartego na buddyzmie zen, który rozpoczął działalność w Polsce w roku 1983. Aktorka miała tytuł roshiego, czyli człowieka oświeconego, który może prowadzić innych na drodze do oświecenia. Małgorzata Braunek była wegetarianką i walczyła o prawa zwierząt.

ikona podziel się Przekaż dalej