Postacie historyczne - znane nazwiska, osiągnięcia, wynalazki

Postacie historyczne, czyli ludzie, którzy na trwale zapisali się w historii zarówno pozytywnie jak i negatywnie, zmienili losy świata. Niektórych oceniamy pozytywnie, innych zdecydowanie negatywnie. Wielu zaś nie możemy ocenić nawet po wielu latach. Pamiętajmy, aby patrzeć na znane postacie z perspektywy czasów w których żyli, gdyż konsekwencje swych działań nie zawsze mogli przewidzieć. Natomiast dobra czy zła opinia może być też wynikiem propagandy i tego kto i dlaczego o nich pisał.

Ważne postacie historyczne, które zmieniły bieg świata - znane nazwiska

Historycy spierają się od wieków jaka siła sprawdza decyduje o losach świata, czy są to jednostki ludzkie czy też grupy. Jednak każda grupa potrzebuje przywódcy, kogoś kto podejmie decyzję i poprowadzi do czynu. Bez przywódcy i kogoś kto podejmie ostateczną decyzję grupa trawi czas na dyskusjach i sporach. Dlatego też bohaterowie są najczęściej czynnikiem sprawczym historii, zaś ich osiągnięcia, a nierzadko śmierć na polu walki, zapisują się na trwałe w historii.

Ważne postacie historyczne, o których się uczymy w szkole, to przede wszystkim wielcy bohaterowie, wodzowie, czy królowie, którzy dokonali wielkich podbojów jak Aleksander Wielki, Czyngis Chan, Tamerlan czy Napoleon Bonaparte. Historia ocenia ich różnie. Często ich śmierć oznacza, że budowane przez nich imperium rozpada się jak domek z kart. Biografie ważnych i znanych postaci nawet po setkach lat nie pozwalają ich jednoznacznie ocenić. Nie możemy stwierdzić na przykład, czy Juliusz Cezar był reformatorem czy tyranem.

Podręczniki historii z reguły wymieniają takie ważne postacie historyczne jak królowie, wodzowie i bohaterowie. Jednak największy wpływ na dzieje świata wywarli twórcy największych religii jak Budda, Jezus z Nazaretu czy Mahomet oraz myśliciele jak Konfucjusz, Paweł z Tarsu, Tomasz z Akwinu czy Al Ghazali.

Pamiętamy ludzi nie tylko z powodu ich chwalebnych czynów. Przykładem może być Herostrates, który dla sławy spalił świątynię Artemidy w Efezie. Postacie historyczne to nie tylko ludzie, którzy zapisali się dobrze w ludzkiej pamięci, lecz także nazwiska które kojarzą się z krwawym podbojem, zbrodniami i masakrami jak: Czyngis Chan, Tamerlan, Pol Pot, Hitler czy Stalin.

Ważne nazwiska w dziedzinie polityki i myśli politycznej świata:

  1. Aleksander Wielki,
  2. Oktawian August,
  3. Karol Wielki,
  4. Czyngis Chan,
  5. Sulejman Wspaniały,
  6. Krzysztof Kolumb,
  7. Jan II Sobieski,
  8. Napoleon Bonaparte,
  9. Jerzy Waszyngton,
  10. Lenin/Stalin,
  11. Mahatma Gandhi,
  12. Jan Paweł II.

Historia Polski również notuje wybitne i znane postacie historyczne. Większość królów Polski zapisało się dobrze na kartach historii jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło czy Stefan Batory. Kontrowersje budzą takie postacie jak Zygmunt August, Zygmunt III Waza, czy Stanisław August. Wśród najgorzej ocenianych władców Polski wiedzie prym Michał Korybut Wiśniowiecki.

Ciekawe biografie kobiet, które zapisały się w historii świata

Kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w XX wieku, jednak już od zarania dziejów wpływały na historię zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

Kobietom nie było łatwo, dlatego u władzy utrzymały się wybitne jednostki. Historycy spierają się co do tego czy kobiety na tronie jak na przykład Elżbieta I czy Wiktoria, rządziły same, czy też wyręczali je doradcy. Historia notuje jednak królowe, których osiągnięcia budzą respekt. Kleopatra VII Filopator samodzielnie rządziła Egiptem prawie 20 lat, chociaż pamiętamy głównie jej samobójczą śmierć. W rzędzie królowych, które dobrze się zapisały w dziejach, znajdujemy 4 caryce rosyjskie XVIII wieku czy Izabela Kastilijska jak również cesarzowe Austrii jak Maria Teresa i Zyta. Wśród kobiet znajdujemy również nazwiska wodzów jak królowa Tomyris, królowa Boudika czy Joanna D’Arc. Kobiety były również znane w polityce światowej. Można tu wymienić królową Polski Jadwigę, Eleonorę Akwitańską, Blankę Kastylijską, Katarzynę Medycejską czy też współczesne kobiety u władzy jak Indira Gandhi, Margaret Thatcher czy Angela Merkel.

W historii Polski można wymienić wybitne kobiety polityków jak Świętosława-Sygryda, Jadwiga Andegaweńska, Elżbieta Łokietkówna, Elżbieta Rakuszanka czy Ludwika Maria Gonzaga. Mamy również kobiety chwytające za broń jak Emilia Plater. Polskie kobiety notują również ogromne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki jak Maria Curie-Skłodowska, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Anna Bilińska.

Nie wszystkie kobiety zapisały się korzystnie w polityce światowej. Można tu wymienić biografie cesarzowych rzymskich jak Messalina czy Agrypina Młodsza czy też osmańskie sułtanki, które rządziły wysoką portą przez 150 lat. Ciekawe jest, że niektórych postaci nie sposób ocenić, gdyż zła opinia takich kobiet jak na przykład Kleopatra, Lukrecja Borgia czy Elżbieta Batory, może być równie dobrze wynikiem wrogiej propagandy.

Ciekawe wynalazki i odkrycia, które wpłynęły na losy świata

Wybitne nazwiska zapisały się nie tylko w historii politycznej, lecz także w dziedzinie nauki, która wpływa na losy świata nie mniej jak polityka. Odkrycie Mikołaja Kopernika uprzytomniło ludziom, że nie są pępkiem świata. Odkrycia takich naukowców jak Karol Darwin, Isaac Newton czy Albert Einstein, zmieniły losy świata. Natomiast wynalazek druku Johanna Gutenberga umożliwił ludziom zdobywanie wiedzy.

Najmniej wiemy i słyszymy o ludziach, którzy zapisali się w dziedzinie medycyny i zdrowia, a jednak były to postacie, które uratowały tysiące ludzkich istnień. Podwaliny medycyny zawdzięczamy takim postaciom jak Awicenna, Hipokrates czy Galen. Walkę z drobnoustrojami możemy toczyć dzięki odkryciom Luisa Pasteura czy Roberta Kocha. Ciekawą postacią jest 19-wieczny lekarz Ignaz Philipp Semmelweis, który walczył o antyseptykę i mycie rąk przez lekarzy. Wyśmiany zmarł w nędzy. A jednak przyczynił się do tego, że kobiety przestały umierać przy porodzie. Mało kto zna nazwisko Edward Jenner, który opracował pierwszą na świecie szczepionkę i spowodował, że ludzie przestali umierać w czasie zarazy. Równie mało znany jest brytyjski inżynier Joseph Bazalgette, który zbudował system kanalizacji w Londynie, powtórzony później w innych miastach, dzięki czemu zahamowano rozprzestrzenianie się chorób.